Amikor a foci még erőszakos sport volt
Manapság sokat hallani arról, hogy a futball veszélyes sport. A játékosok gyakran szándékosan felrúgják egymást, a nézők egy része pedig a bajnoki mérkőzések után maguk is rendszeresen összecsapnak az ellenfél szurkolóival.
A labdarúgás és az erőszak összefonódása azonban nem új keletű dolog. Talán kevesen tudjátok, de a 19. századi Magyarországon jóval erőszakosabb sportnak számított a foci.
1902. október 12-én pedig A magyar labdarúgó-válogatott első hivatalos mérkőzését játszotta. A csapat kapitánya Hajós Alfréd, olimpiai bajnok úszó volt. Bécsben volt a mérkőzés, ahol az osztrákok 5:0 arányú győzelmet arattak. Hajós Alfréd a magyar csapat balösszekötője volt. A mérkőzés legjobbja, Johann Studnicka mesterhármast rúgott nekünk. A magyar szövetségi kapitány Gillemot Ferenc volt.
Magyarországon az 1800-as évek utolsó évtizedeiben honosodott meg labdarúgás, és igen hamar nagy népszerűségre tett szert. A kortársak azonban meglehetősen erőszakos sportnak vélték. Nem csoda, hiszen az első magyar nyilvános futballmérkőzést nem is tudták befejezni az ott történt sérülések miatt.
“A pékerdei csata”
Az első magyarországi nyilvános futballmérkőzést 1896. november 1-jén, a mai MTK-pálya mellett játszották. Az esemény nem véletlenül híresült el a "pékerdei csata" néven. A játékosok ugyanis inkább küzdöttek, mint játszottak a mérkőzés alatt.
A hirdetés fölötti képen azt láthatjátok, hogyan ábrázolták a focit 1879-ben
a "pékerdei csata" helyszíne ma.
Az első nemzetközi megmérettetésre, 1897 őszére így állt össze a magyar labdarúgócsapat, a Budapesti Torna Club kezdőcsapata
A meccs szervezője, Löwenrosen “Charly” Károly 1895-ben jött haza Amerikából, és hozott magával két football-labdát. A MÁV-hoz lépett be, mint mintaasztalos, majd tagja lett a Törekvés nevű férfikórusnak, akinek tagjaiból verbuvált egy csapatra való játékost.
Három hónapig gyakoroltak, mielőtt megrendezték az első nyilvános magyar meccset. A felszerelést úgy állították össze, hogy a hosszú alsónadrág szárát, és a kék gyári munkanadrágot rövidre vágták, a bakancsokat pedig megstoplizták. A jegyeket 10 krajcárért árulták, és várakozáson felül, háromszáz jegyet sikerült eladniuk előre. A harminc forintos összebevétellel gazdagnak érezhették magukat. A szervezésben minden jól alakult, ám az időjárás a lehető legjobban kitolt velük.
Egy futball mérkőzés 1920-ban
A mérkőzés napján ugyanis pechükre délelőttre huszonöt centi magas hó esett le. Ezek után nagyon meglepődtek, hogy mégis mintegy háromszáz néző volt kíváncsi a meccsre. A játékosok azonban a hideg miatt nem akartak átöltözni a saját készítésű “mezbe”. Sok rábeszélés után is csak arra voltak hajlandók, hogy bekecsben és csizmában mégis kiálljanak. A játékosok közül csak maga a szervező, és Winkler József vette fel a dresszt. Ám a bőven az első félidő előtt be kellett szüntetni a játékot.
A várva várt mérkőzés csak húsz percig tartott, ez alatt ugyanis három bokatörés történt.
“Engem az összes asszonyok diszkvalifikáltak s fél évig nem mehettem közéjük, mert szemükben én gyilkos voltam.” - írta visszaemlékezésében Löwenrosen a balesetekkel tarkított durva meccsről.
Remplizés, avagy erőszakos játékstílus
A "pékerdei csata" nem volt egyedi eset. Más futballmeccsek beszámolói alapján is arra következtethetünk, hogy a foci erőszakos sportnak számított. Ennek oka az volt, hogy
hiányos futball-technikai ismereteiket a játékosok testi erejükkel kompenzálták.
Az erőszakos játékstílus egyik kedvelt eleme volt a mára szerencsére kiveszett “rempli”. Ez a fogás az ellenfél testtel-mellel való fellökését, és ily módon a labda megszerzését jelentette.
A BTC (Budapesti Torna Club) tagjainak visszaemlékezései szerint a csapat angol játékosai még durvábbak voltak. Előfordult, hogy két bordája és a karja is el volt törve egy angliai játékosnak.
“Pedig sose bántották egymást komolyan. De akkor nem voltak primadonnák, nem volt business, akkor még férfiak voltak a férfiak...” - olvashatjuk Klebersberg Géza visszaemlékezésében.
Korabeli kép a BTC csapatáról
Csupán két év telt el az első labdarúgó-bajnokság óta, amikor egy szerencsétlen ütközés súlyos tragédiához vezetett. Az történt ugyanis, hogy a Törekvés csatárja, Dávid Vilmos, hevesen rárontott a BAK kapusra. A kapus, nem tudni véletlenül-e vagy szándékosan elébe tartotta könyökét, ami nagyon erős ütést mért Dávid hasára és gyomrára.
A szerencsétlen fiú azonnal összerogyott, másnap pedig bele is halt a sérülésbe.
Agresszió a lelátókon
Eleinte csupán a játékosok egymás elleni brutalitásáról volt szó az újságokban. Dávid Vilmos halála után pár hónappal azonban már a szurkolók agresszivitásáról cikkeztek az újságírók.
...Folyton izgágáskodnak, zajonganak s olyan mosdatlan szájjal kritizálják a játékot, buzdítják és szítják a játékosokat, hogy hallatára még a legedzettebb huszárőrmesterek is elpirulnak, a hölgyek meg egyik ájulásból a másikba esnek.” - panaszkodott 1903-ban Speidl Zoltán újságíró a Millenáris közönségére. Hozzátette azt is, hogy az FTC-MUE mérkőzésen már a rendőrségnek kellett igazoltatni a botrányosan viselkedő nézőket.
Nézők a lelátón 1929-ben
1903 őszén egy kínos és meglepő esetről is beszámolt a sajtó. Az olimpikon Hajós Alfréd és a szintén olimpikon Weisz Richárd verekedett össze majdnem a tribünön.
Hajós korábban azt írta Weiszről, hogy „pózol”, mire Weisz vitát provokált, Hajós pedig arcon ütötte a nála kétszer nagyobb birkózót. A verekedést végül pont hogy az alacsonyabb társadalmi réteghez tartozó nézők akadályozták meg.
Ha érdekel benneteket a sportnyelv megújulása, olvassátok el korábbi cikkünket is.
Források:valogatott.blog.hu, szegedi.in, ezenanapon,hu, wikipédia
Képek forrása: Fortepan, Régi Magyar Labdarúgás Facebook oldal
Ha ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot!