„A menyasszonya voltam, de ezt kapcsolatnak nem fogadják el” - nem tekintették kapcsolati erőszaknak Orosz Bernadett megverését, ezért kapott enyhébb ítéletet támadója
Orosz Bernadettet hat évvel ezelőtt bántalmazta volt barátja, egy korábbi katonatiszt. A férfit most 1 év 4 hónap börtönre ítélték, ami fél évvel rövidebb, mint az eredeti, elsőfokú ítélet. Az enyhébb büntetés oka, hogy a bíróság nem kapcsolati erőszak, hanem testi sértés miatt ítélte el a férfit. A törvény szerint ugyanis a felek nem éltek együtt, így nem számítottak élettársaknak.
Pedig Orosz Bernadett szerint kapcsolatuk komoly volt.
„A mi esetünkben pedig az első bántalmazás első helyszínéig a menyasszonya voltam, de ez valamiért nem meríti ki a törvényi tényállást. Tehát kapcsolatnak ezt nem fogadják el” – mondta az RTL Híradójának.
Az ítélet hírére sokan felháborodtak. Orosz Bernadett is csalódott, és azt mondta:
A miskolci nő elmondta, hogy bár túl van az első sokkon, szeretné továbbvinni az ügyet, ha talál megfelelő jogi segítséget. Szerinte az enyhébb ítélet nem veszi el mások kedvét a hasonló erőszakos cselekményektől.
A férfit tehát nem kapcsolati erőszak miatt ítélték el, hanem folytatólagosan elkövetett testi sértés miatt. Ha kapcsolatként ismerték volna el az esetet, akár öt év börtönt is kaphatott volna.
Spronz Júlia, a Patent Egyesület ügyvédje, aki korábban jogi segítséget nyújtott Orosz Bernadettnek, arra hívta fel a figyelmet, hogy a törvény nem ismeri el az együtt járás vagy randizás fogalmát, ezért nem lehet alkalmazni a kapcsolati erőszakra vonatkozó szigorúbb szabályokat.
– mondta.
A bíróság enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy a férfi büntetlen előéletű volt, és elveszítette a munkáját. Ügyvédje szerint még enyhébb ítéletre számítottak, ezért a Kúriához fordulnak.
Orosz Bernadett szerint fontos lenne, hogy Magyarország is ratifikálja az Isztambuli egyezményt, amely a nők elleni erőszak felszámolásáról szól.
„Az isztambuli egyezmény ratifikálása, hát az létszükség lehet, azt már az én ügyem is elárulta. Mert ha az már érvénybe lépne, akkor ilyen enyhe büntetési tétellel nem úszhatta volna meg” – mondta.
A kormánypártok viszont nem támogatják az egyezmény elfogadását, mert szerintük az a genderideológiát és a migrációt segítené.
Az RTL Híradó riportját itt lehet megnézni: