„A hideg kirázott tőle, olyan szépen sírt” - filmet készíthettek az otthonban lakó gyerekek a nyári táborban
Az Önismereti Filmes Műhely két budapesti civil szervezet, az Életrevaló Egyesület és az Északi Támpont Egyesület közös programja, amelyben a mentálhigiénés ismeretek kaphatnak alapvetően anyaotthonban és átmeneti otthonban élő gyerekek. A program specialitása, hogy a résztvevő gyerekek filmes ismereteket sajátíthatnak el. Idén először pedig egy teljes filmet készíthettek a gyerekek profi segítséggel egy ötnapos nyári táborban. Most a program résztvevői meséltek arról, mit adott számukra ez a pár nap, és megmutatjuk a film előzetesét is.
Az Életrevaló Egyesület berkein belül először 2010-ben jött az ötlet, hogy filmmel foglalkozzanak és 2011-ben kezdődött el a kisfilmkészítő műhely nevű programjuk, amelyben anyaotthonban és átmeneti otthonban élő fiatalokkal együtt készítettek rövid filmeket. Ekkor még csupán egy kicsi kézi kamerával készültek a felvételek, nem állt profi stáb a gyerekek munkája mögött.
“A munka során láttuk a gyerekeken, hogy mennyi problémájuk, nehézségük van, amit magukkal cipelnek. Ekkor csatoltunk a programhoz mentálhigiénés foglalkozást is, szakemberekkel együtt építettük fel a tematikát. Tulajdonképpen így alakult ki az Önismereti és Kisfilmkészítő Műhely.”
- mondja Preszl Éva, az Önismereti Filmes Műhely alapítója és projektvezetője.
Éveken keresztül készültek amatőr jellegű kisfilmek, ugyanakkor Éva 3 évvel ezelőtt úgy gondolta, szeretne olyan filmeket készíteni a gyerekekkel, amikre igazán büszkék lehetnek, és a nagyközönség számra is egy élvezhetőbb élményt nyújthatnak. Hiszen korábban csak a saját környezetüknek, a támogatóknak, az intézményeknek mutatták meg az elkészült anyagokat.
Ekkor került a képbe az Északi Támpont Egyesület, akik Éváék nagyszerűen felépített tematikája mellé olyan hátteret, technikát és filmes tudást adtak, amelyekkel ma már igazán nívós anyagok készülhetnek már 3 éve.
Az első évben Telefonok néven készítettek egy sorozatot, melyhez egy fiatal rendező, Chilton Flóra is csatlakozott. Már akkor nagy sikereket értek el, több díjat is nyertek. Innentől kezdve pedig a két egyesület együttműködése is egyre szorosabb lett. A második éveb a gyerekekkel videoklipeket készítettek, ez még az első év sikerét is felülmúlta.
Idén pedig egy filmes tábort indítottak, Somogyfajszra utaztak, ahol egy civil szervezet által működtetett régi kastélyban lakhattak, ami egyben helyszínként is szolgált, hiszen a tábor ideje alatt egy filmet készítettek a gyerekek.
A táborban 13 gyermek vehetett részt, főként 16 év körüli fiatalok, akik többnyire már korábban is jártak az Önismereti Filmes Műhely foglalkozásaira. A gyerekek a filmkészítés összes területét megismerhették, voltak, akik szerepet játszottak, míg mások a inkább a technikai oldalon próbálták ki magukat.

De volt olyan fiatal is, aki már 5-6 éve rendszeresen csatlakozott a projektekhez, az idei táborban pedig már segítőként, a stáb tagjaként vehetett részt. Horváth B. Patrik évekkel ezelőtt a családok átmeneti otthonában élt, itt találkozott először az Önismereti Filmes Műhellyel. Kezdetben ő is a kamera előtt próbálta ki magát, aztán fokozatosan inkább a kamera túloldalán kezdett munkálkodni. A jelenleg még tanuló fiú azt mondja, először nagyon nehéz volt megszoknia a kamera jelenlétét, korábban már akkor is nagyon izgult, amikor csak kikapcsolt állapotban a teremben meglátta az eszközt.
“Idén segítőként pedig már azon izgultam, hogy nehogy elrontsak valamit, mert nem szeretném elrontani a munkafolyamatot. Tulajdonképpen mindent csináltam a tábor alatt, amiben tudtam, abban segítettem. Volt, hogy a gyerekekkel foglalkoztam, beszélgettem velük, játszottunk. De beálltam csapónak is és belekóstolhattam a hangmérnöki munkába is. A legjobb mégis az volt, amikor egy tóparti jelenetet vettünk fel a filmhez, pakolásztam, csapót kezeltem, nagyon jó volt, nagyon szerettem”
- meséli Patrik az élményeit, aki Tóth Bálint, az Északi Támpont Egyesület elnöke szerint egy igazi lelkiismeretes tehetség, és nagy jövő állhat előtte a filmes területen.
Ugyanakkor nemcsak Patriknak lehet hatalmas ugródeszka az Önismereti Filmes Műhely, hiszen, ahogy korábban is említettem a gyerekek színészként is kipróbálhatták magukat.
Ha kíváncsi vagy, milyen élményekkel gazdagodott a film fiatal főszereplője és Farkas Franciska színésznő, aki a gyerekek munkáját is segítette, lapozz!