A betörés vagy a beázás valószínűbb, ha hosszabb időre üresen hagyjuk otthonunkat?
Ha hosszabb időre elutazunk, szeretjük felhőtlenül belevetni magunkat az új kalandokba. Azonban sosem lehetünk biztosak abban, hogy mi történik otthon, amíg mi távol vagyunk. Utazásunk alatt lecsaphat egy vihar, beáztathat a szomszéd, vagy betörés áldozatává is válhatunk. Tehetünk óvintézkedéseket ezek ellen, de sokszor már csak akkor eszmélünk fel, amikor baj van.
Az Allianz-cal közös kérdőívünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy hosszabb utazáskor mi ad a legnagyobb aggodalomra okot? Ki milyen módszerekkel védekezik a betörők, illetve a természeti csapások ellen. Illetve mi az első, amit tesznek, ha bekövetkezik a kár.
Összesen 1027-en válaszoltak kérdéseinkre - amit ezúton is köszönünk a közreműködőknek. A felmérésünk ugyan nem reprezentatív, de a demográfiánál ügyeltünk az objektív arányokra, és az elemzés számos tanulsággal szolgál.

Miután kilépünk az ajtón számtalan kérdés tódulhat a fejünkbe. Ám hosszabb utazásra indulva
Ez szerencsére eddig a válaszadók csak kis részével történt meg (6,29%). Ugyanakkor minden ötödik válaszoló úgy véli, hogy ő maga nem egy aggódós típus (20,32%) – a férfiak magasabb arányban (28%) gondolják ezt magukról.
A felmérésből viszont kiderült, mi az a három káresemény, ami leginkább aggasztja a válaszadókat. A legtöbben attól tartanak, hogy távollétük során egy vihar kárt tesz a házban / kertben (43,58%). A dobogós félelmek közé tartozik még, hogy betörnek és értékeket visznek el (34,67%), illetve villám csap a házba és elektronikai eszközök mennek tönkre (22,53%). A férfiak valamivel jobban tartanak a betöréstől (39,5%), de leginkább a 18-35 éves korosztályt aggasztja ez (48,62%).

Az aggodalmat befolyásolhatja az is, hogy történt-e már velünk ilyen jellegű szerencsétlenség. A válaszolók döntő többségének (57,07%) még egyik kérdőívben felsorolt káreseménnyel sem volt dolga. Minden ötödiknek (19,06%) viszont ázott már be a lakása, 13,65%-nak pedig volt viharkára – községben élőknél valamivel többnek: 18%. A 18-35 éves korosztály előtt még ott az élet – náluk 70,97% azok aránya, akikkel még semmilyen káresemény nem történt. Csak 100-ból 6 emberrel fordult elő, hogy betörtek hozzá és értékeket vittek el - sokkal kevesebbel, mint ahányan félnek ettől.
Szerencsére a megkérdezettek nagy részének (38,5%) nem volt jelentős összegű káreseménye az otthonában. 28,04%-nak 100.000 Ft alatti értékben, csak 100-ból négyen mondták azt, hogy 500.000 Ft-ot meghaladó kár keletkezett az otthonukban.

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a válaszadók szerint melyik évszakban van kitéve leginkább az otthonuk veszélynek. A kitöltők többsége (43,6%) úgy véli, hogy nincs különbség az évszakokban aszerint, hogy mikor nagyobb a veszély. Egyharmaduk (34,02%) viszont a nyarat tartja veszélyesebbnek.
A megelőzéssel kapcsolatban is megoszlottak a vélemények. Betöréstől tartva voltak, akik Kevint hagynák otthon, hogy ő intézzen mindent és reszkessenek a betörők (4.72%). Azonban
18,98% mondta azt, hogy riasztója van, 17,9% pedig biztosítást köt, hogy legalább utólag kártalanítsák. A férfiak (22%) és a 18-35 évesek (25,81%) inkább választják azt, hogy elpakolják az értékeket, mint a kitöltők összessége (15,54%).

A természeti csapások ellen a legtöbben (74,8%) úgy védekeznek, hogy bezárják az ajtókat, ablakokat. Második helyen szerepel, hogy biztosítást kötnek (43,82%). Ugyanakkor a válaszolók csaknem egynegyede szerint (24,9%) a természeti csapásokkal szemben nem lehet védekezni – a községben élők még nagyobb arányban gondolják így ezt (29,32%).
A kérdőív elemzéséből kiderül az is, hogy a megkérdezettek mit tesznek először, ha bekövetkezett a baj. Néhányan kevésbé hatékony megoldást választanak, és percekig mérgelődnek, illetve szeretnének valakit hibáztatni (1,55%). 100-ból 5-en próbálkoznak azzal, hogy a Google-t hívják segítségül megtudni, mi a teendő. Azonban
Hogy miért fizet a biztosító, azt változó magabiztossággal ítélik meg: az eső okozta beázás (64,68%), a villámcsapás okozta kár (60,32%), és a szomszéd által okozott beázás (42,06%) végzett az élen. Minden ötödik válaszoló a „nem tudom” opciót jelölte meg.

A válaszadók 84,07% mondta azt, hogy van lakásbiztosítása. 5,51%-nak ugyan nincs, de már gondolkodik rajta, míg 4,82% azt hiszi, hogy mert albérletben lakik, nincs vele dolga. Akinek nincs lakásbiztosítása, annak leginkább azért nincs, mert drágának tartja.
Nézz szét honlapunkon, és találd meg a számodra megfelelő biztosítást gyorsan és kényelmesen!