8 szuper trükk, hogy a gyerek ne legyen számítógép- és telefonfüggő zombi
A BrightSide cikke szerint a modern kor gyermekei egészen fiatal korban barátságot kötnek a számítógéppel, az okostelefonnal és a tablettel.
Úgy vélik, ez a tendencia legalább annyira aggasztja a szülőket, mint a gyermekorvosokat és a pszichológusokat, akik folyton a túlzott elektronikus eszközhasználat káros következményeiről beszélnek.
A szerző fel is teszi a kérdést, hogyan lehetne megóvni ettől a gyerekeket.
A BrightSide összegyűjtötte az egészséges digitális eszközhasználat 8 alapelvét. Vagy legalábbis azokat az alapelveket, amelyek szerintük fontosakm és amelyekről úgy gondolják, remek trükkök.
1. Határozd meg a maximális időmennyiséget, amit gyerek a kütyükkel tölthet
Természetesen ezt az időkorlátot mindig a gyermek életkora függvényében állapítsuk meg. Az Amerikai Gyermekgyógyász Akadémia a következő útmutatással próbál segíteni:
Születéstől 18 hónapos korig tilos valamennyi vibráló képernyő! Még a televízió is. Az egyetlen kivétel, amikor a szeretett nagyival skype-olunk.
2-től 5 éves korig a képernyő (legyen az telefon, tévé, tablet vagy laptop) előtt töltött idő naponta ne haladja meg az egy órát!
A 6 évesnél idősebb gyermekek esetében célszerű szigorúan limitálni a digitális eszközök előtt töltött időt (a hozzáértők szerint maximum napi két órában). Lényeges, hogy a kütyük használata ne vegye el az időt más tevékenységek elől. Az alvás, a testmozgás, a játék nélkülözhetetlen a gyermek egészséges fejődéséhez.

2. Ne csak tiltsd – ajánlj fel más szórakozási lehetőségeket
Ha csak úgy kiveszed a gyerek kezéből a kütyüt, azzal pusztán konfliktust gerjesztesz. Alternatívát kell felajánlani, mégpedig érdekes, közös tevékenységek formájában: sportolás, túrázás, rajzolás, olvasás, horgászás apával. Természetesen a gyermek életkora és érdeklődése függvényében.

3. Legyél jó példa
A gyerek téged, vagyis a szüleit utánozza. Ha anya könyvet olvas, valószínűleg a gyermeket is jobban fogják érdekelni a könyvek, mint ha anyuci egész nap csevegne a mobilján.
Gondold át, te magad hogyan viszonyulsz a kütyükhöz! Mennyi időt töltesz netezéssel, e-mailek lecsekkolásával, hírek böngészésével? Szoktál offline és telefontól mentes napokat tartani?
4. Mutass irányt, tanítsd meg, milyen HASZNOS dolgokra való a net, a gép
Mutasd meg a fiadnak, lányodnak, hogy az internet és a digitális szolgáltatások nem csupán szórakozásra valók, hanem egyúttal fontos információforrások. Bátorítsd őket, hogy kérdezzenek! És persze légy kész válaszolni és megosztani a tapasztalataidat!

5. Figyelj oda, milyen tartalmakat nézten/keresnek a neten
A szülőnek a gyermek 9 éves koráig szabályoznia kellene a gyermek internetes hozzáférését. Az oktatóprogramok például kifejezetten hasznosak, hiszen fejlesztik a gyermek különböző képességeit.
Tanulmányozd a szülői felügyeleti funkciókat! Ezek segítenek abban, hogy letilthasd a károsnak ítélt weboldalakat.

6. Mondd meg, mikor és hol tilos használni a digitális eszközöket
Válassz ki bizonyos helyiségeket (hálószoba, gyerekszoba) és bizonyos eseményeket (étkezés, kirándulás, erdei séta), ahol és amikor sosem használtok internetet! A gyerek szobájába véletlenül se tegyél be számítógépet! Tudasd vele, hogy az étkezőasztalhoz és a hálószobába tilos bármiféle kütyüt bevinni!
A gyermekorvosok azt is javasolják, hogy elalvás előtt semmiképp ne engedd a gyereknek a digitális eszközhasználatot.
Egy kétgyermekes magyar anya tippje az, hogy este, lefekvés előtt MINDENKI a konyhaasztalon hagyja a telefonját, természetesen kikapcsolva.

7. Segíts a gyerekeknek, hogy megértsék, melyek az internetes kommunikáció alapelvei - így elkerülhetik a lehetséges hibákat
Aranyszabály: a BrightSide szerint soha ne kommenteld a gyermeked közösségi oldalakra feltöltött fotóit.
Az a legjobb, ha a gyermek minimum 12 éves koráig nincs fent egyetlen közösségi oldalon sem. Egy kamasz számára már fontos lehet, hogy használja a közösségi hálót, hiszen ebben az időszakban tanulja meg megismerni, megérteni és másoknak bemutatni önmagát.
Lényeges, hogy kéznél legyél, hogy segíts a kamasznak eligazodni az online világban. Viszont a közösségi hálón ne legyél az ismerőse, és ne szólj hozzá a posztjaihoz és a fényképeihez! Ne felejtsd el: neki is joga van a személyes térhez!
8. Figyelmeztesd gyerekeket a netezés veszélyeire
Amint megengeded nekik, hogy szörfözzenek a neten, fel kell világosítani őket az internetezés lehetséges veszélyeiről. Fontos elmagyarázni:
- miként reagáljanak a netes zaklatásra;
- hogyan és miért kezeljék a személyes beállításokat;
- melyek a veszélyei annak, ha mindenki hozzáfér a személyes adataikhoz;
- hogyan töltsenek le különféle forrásanyagokat, illetve mi az, hogy plágium.
Mondd el a gyereknek, hogy minden, amit egyszer felteszünk a netre, az nyilvános lesz, és az is marad örökre!
Mindent, amit a neten találunk, óvatosan kell kezelnünk. De ami a legfontosabb: hangsúlyozd ki, hogy bármilyen problémával fordulhat hozzád.
És a ráadás:
Igaz, hogy a modern technika veszélyes üzem, de azért teljes mértékben ne szigeteljük el tőle a gyermekeket - a BrightSide szerint még inspiráló hatással is lehet rájuk a digitális felület.
