40 éve lezuhant egy Malév gép, pedig a tragédia elkerülhető lett volna
- ezzel indította részletes, visszatekintő írását Iho.hu oldalán Kadosa András, 2012-ben.
A Bukarest közelében történt esemény során azonban a gép nem hajtott végre kényszerleszállást és nem is zuhant le. A balesetet vezetési hibák sorozata és a gép műszaki hibája okozta, melyek következtében a Tu-134-es nagy sebességgel a földnek ütközött és kigyulladt.
A szerző szerint a titkolózásra elsősorban amiatt volt szükség, hogy a nyilvánosság ne szerezzen tudomást arról, hogy a gépet nem a Malév pilótái vezették.
Később kiderült. hogy a balesetben 29-en vesztették életüket, de 23 magyar és egy török állampolgár életben maradt.
- emlékezett vissza a szerző.
A szocialista Magyarországon az ötvenes évek közepe óta végeztek kormányrepüléseket, melyekhez a személyzet döntő része a Malévtől érkezett. A magyar hatalmi elit saját kis légitársaságának megalakulása a szigorúan titkos kategóriába tartozott. A szervezet főpilótája Bakcsi Miklós repülő alezredes lett.
A Malévnél ekkoriban a Tu-134 repülőállomány főnöke dr. Fülöp András volt, akinek Szarvasbikák és gépmadarak című könyvéből és néhány interjújából rajzolódott ki, mi vezetett a 203-as járat tragédiájához.

A Malév főpilótája megbízást kapott arra, hogy készítse fel az újonnan kinevezett főpilótát és a személyzetet a kormányrepülésekre, mellyel három hónapot töltöttek el. Miután dr. Fülöp ezt az időszakot teljes egészében eredménytelennek ítélte, egy oktatókapitányt is megbízott azzal, hogy menjen el a személyzettel egy hosszabb útra, és figyelje meg tevékenységüket.
A szakember jelentést készített, amelynek megállapítása az volt, hogy a kinevezett főpilóta nem felel meg a követelményeknek, és a személyzet más tagjainak tevékenysége is kifogásolható.
A jelentést dr. Fülöp eltette, és nem akarta tovább engedélyezni a főpilóta repüléseit, ám a Belügyminisztérium nem adta fel, és a szakember hiányzó aláírását Moszkvában pótolták.
További probléma volt, hogy a BM-személyzetnek nem adódott annyi út, amennyi szükséges lett volna a gyakorlatuk fenntartásához. Magyarországon akkoriban több pletyka kezdett elterjedni a BM-személyzetek által teljesített járatok ilyen-olyan viszontagságairól.

A hivatalos közlemény később kényszerleszállásról beszélt, valójában azonban a pilóták elnézték a magasságot, és csak a becsapódás előtti percekben jöttek rá, hogy baj van.
A katasztrófához vezető események sorozata valószínűleg azzal indult, hogy a barometrikus magasságmérőt pontatlanul állították be, így a személyzet nem volt tudatában annak, hogy a gép a kelleténél alacsonyabban repült. Amikor a repülőgép elérte a bukaresti irányítás által meghatározott 600 méteres magasságot, kibocsátották a futóművet, és elindult a szerencsétlen eseménysorozat. Ezzel egyidejűleg ugyanis valószínűleg egy műszaki hiba következtében az interceptorok (szárnyfékek) is kinyíltak, így a repülőgép intenzív süllyedés be kezdett, amit a személyzet először nem vett észre.
Amikor tudatosult bennük, milyen súlyos a helyzet, akkor már a nagy sebességű földnek ütközést nem lehetett elkerülni. Egy rétre csapódtak be 1977. szeptember 21-én, melynek során a gép 3 részre szakadt. Dr. Fülöp a baleset után már hiába kereste a korábbi repülések anyagait, azoknak nyoma veszett.