ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Nem mindegy, hogy kinek nyitsz ajtót – csak óvatosan a csengetőkkel!

Nem szabad mindenkiről a legrosszabbat feltételezni, aki becsönget hozzád, de minden esetben legyél éber és elővigyázatos.


Érdekelnek a lakóközösséggel kapcsolatos sztorik, hírek vagy egyszerűen csak a tanácsok? Akkor a Házmestermedve a TE embered! Lájkold, és nem maradsz le róla!
Kétségbeesett levelet kaptam egy olvasómtól, melyben a küszöbön álló személyek azonosításában kért segítséget. Szerencsére, vannak olyan praktikák, amiket szem előtt tartva nagyobb biztonsággal fülelhetjük le a hozzánk kopogtató csalókat. Nézzük először a levelet!

Kedves Házmestermedve!

Remélem tudsz nekem hasznos tanácsot adni. A minap bekopogtatott hozzám egy férfi, aki azt mondta, hogy radiátor cserével foglalkozik, mivel egyébként is tervben van a csere, beengedtem. Állítása szerint a közös képviselővel egyeztettek a kollégáival, és ha többen rendelnek, ebben a lakótömbben, akkor bizonyos díjakat el tudnak engedni. Ez tetszett nekem is.

Akkor kezdett gyanús lenni a „vendégem”, amikor megnézte a fürdőszobát és a konyhát és úgy adott konkrét árajánlatot az összes radiátor lecseréléséről, hogy nem beszéltünk arról, hogy pontosan milyen és mekkora radiátor kellene az egyes helyiségekben. Arra kért, hogy gyorsan döntsek arról, hogy szeretnék-e élni a lehetőséggel vagy nem, mert már többször jártak a mi lépcsőházunkban és eddig nem találtak itthon, de most már mennének a következő lépcsőházba. Itt már biztos voltam benne, hogy vaj van a fején, mert néhány hete itthon vagyok, és ha már jártak volna ebben a házban nagy valószínűséggel itthon találtak volna. Gyorsan elküldtem, és remegve csuktam be mögötte a bejárati ajtót.

A kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet biztosan kiszűrni a csalókat, akik házról házra járnak? Félek, hogy egyszer az áldozatává válok egy ilyen szemfényvesztőnek, de a kedvezmény jól jött volna.

Előre is köszönöm a válaszodat.

Üdvözlettel: Egy aggódó olvasód

Sajnos, házaló csalók mindig voltak és jó eséllyel mindig leszek. Persze, hogy a pénz kicsalására mennek rá és általában a legvédtelenebbeket (idősek, kismamák, egyedül otthon levő fiatal gyerek) támadják. Ráadásul egyre leleményesebbek, és mindent megtesznek, hogy az átverésük hitelesnek hasson.

És az a borzasztó, hogy (levélírónk támadójával ellentétben) van, aki jól is csinálja! De van néhány trükk és módszer, amivel könnyebben kiszúrod a szélhámosokat. Most is hozhatsz egy málnaszörpöt (nekem is, köszi), mert ez hosszú lesz és nem is túl szórakoztató, de rakok be lazításként vicces képet! Deal? :)

Mivel kopognak be a leggyakrabban?

A helyes válasz a "szinte bármivel". Van, hogy rosszullétre hivatkozva kérnek segítséget a gyanútlan áldozatoktól és te is olvashattad a médiában, hogy volt, amikor azt hazudták, hogy a ház előtti járda javítására gyűjtenek, vagy a házhoz tartozó gépkocsiparkolókat akarják felújítani. És ez bizony - ne tagadjuk - jól hangzik!

Néhány tipikus árucikk és szolgáltatás, amivel házalni szoktak:

- nyílászáró-csereprogram

- redőny és szúnyogháló-felszerelés

- biztonsági zár csere

- biztosítási szolgáltatások

- szénmonoxidmérő

- gyapjú ágytakaró, késélező (ez már egyre ritkább)

- bajba jutott vagy beteg személynek gyűjtés (általában persze gyerekeknek)

- nagyon durva eset, amikor rendőrnek álcázzák magukat, azt tényleg nehéz kivédeni, ha épp egy teregetés és az esti vacsi megfőzése közben kopogtatnak és véletlenül sem gondolsz semmi senki rosszra.

Semmiképp nem az a megoldás persze, hogy ezentúl ajtót se nyiss és persze, igazi nyílászáró szerelő cég is kopogtathat. No, de erre visszatérünk!

Mit akarnak elérni a csalók?

- messze áron felüli terméket vagy szolgáltatást eladni (ez még a kisebbik baj, itt "csak" a pénztárcád sérülhet és még az is lehet, hogy neked annyit is megér)

- feltérképezni a lakást és a készpénz helyét egy későbbi betöréshez

- apróságokat ellopni, míg a tulaj nem figyel

- megfenyegetni a lakót és pénz átadására kényszeríteni

- személyes adatokat kicsalni az áldozatoktól

Persze nem minden becsengetőnek az a célja, hogy átverjen, de jobb félni, mint megijedni. Ha egy idegen kopogtat az ajtónkon, legyünk mindig körültekintőek és óvatosak, ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni!

Néhány jó tanács, amit te is fogadj meg!

1.

Semmilyen körülmények között ne nyiss ajtót akkor, ha nem látod a csengető arcát, mert el van fedve. Ha bármit visel az arca előtt, amitől a kémlelőnyíláson nem látszik a kiléte, ne nyisd ki az ajtót. Meg kellett tanítanom a nagymamának is, hogy attól, hogy az unokája motorozik, nem szabad egy bukósisakos embernek ajtót nyitni. Nem és nem. Zoli is vegye le, ha meg akarja kapni a tiramisuját.

2.

Mielőtt kinyitnád a bejárati ajtót, győződj meg róla, hogy a kelleténél többet nem lehet látni a lakásból. A szobák ajtajai legyenek zárva, az előszobában, a kis szekrényre ledobott pénztárca vagy kocsikulcs tűnjön el és a válltáskák, kis táskák se legyenek elérhetőek!

csengetes2

3.

Soha ne hagyd egyedül az idegen személyt az otthonodban, egy fél percre sem. Te biztos nem tévesztenéd szem elől? És mit csinálnál akkor, ha kérne egy pohár vizet, vagy kikéredzkedne a WC-re? Ezt a trükköt gyakran alkalmazzák a csalók, különösen, ha többen vannak. Amíg az egyikük elmegy veled a konyhába, addig a másik már a szobában van, vagy egyszerűen a csak mellékhelyiség helyett körbenéz a szekrényekben. Rágondolni is medvebundaborzoló!

4.

Soha ne tájékoztasd a csalókat arról, hogy mikor tartózkodsz otthon és mikor nem! Gyakran az ember észre sem veszi, hogy már el is árulta, hogy mikor lesz üres a lakás. A munkaidőd részletei nem tartoznak senkire, és a nyaralásod várható időpontjáról sem kell fűnek-fának mesélni.

Ha felkínálnak neked egy időpontot, hogy mikor jönnének vissza, vagy elmesélik, hogy már kerestek korábban, de nem találtak otthon, ne úgy kezd a válaszod: Hogy ebben az időpontban mindig dolgozol, vagy sajnos pont akkora terveztétek a családi kirándulást.

5.

Idegent ne invitálj be az otthonodba! A legtöbb ügynök portékájának szemrevételezéséhez elegendő, ha az ajtóban állva megnézed őket, ha már mindenképp így akarsz vásárolni. Ha aláírást gyűjtenek egy cél eléréséhez, hallgassuk meg a küszöbön állva és döntsünk az aláírás mellett vagy ellen. (Jaj, nincs nála toll? Semmi gond, de amíg te hozol egyet, legyen szíves várjon meg kint. Köszi!)

A jó modor előírná, hogy legyünk udvariasak és hívjuk be a látogatót, de semmiképp ne tegyük ezt az előszobánál beljebb! Ne biztosítsunk lehetőséget se arra, hogy felmérje az idegen a lakásban található értékeket és azok helyeit.

csengetes1

6.

Még csak véletlenül se utalj arra, hogy egyedül vagy otthon! Ha nagyobb biztonságban érzed magad, akkor miközben kinyitod az ajtót az idegennek, intézz néhány mondatot a csukott szobaajtóhoz, mintha valaki igenis lenne otthon. "Mindjárt megyek, csak kinyitom!" Arra figyelj, hogy ne kérdőmondatot mondj, csak rövid kijelentéseket tegyél, így nem feltűnő, ha nem érkezik válasz.

A csukott ajtókat nyugodtan indokolhatod azzal is, hogy a házőrző kutyádat zártad be, aki nem kedveli az idegeneket. Az ilyen kijelentések eltántoríthatják a rossz szándékkal közeledőket és bár ez valós dolog (tesóméknál is mindig így volt), talán nem érzed hitelesnek, így ha nem tudod jól eljátszani, akkor ezt inkább hagyd a színésztanoncokra! :)

Mit tegyünk, ha rendőr kopogtat az ajtónkon?

A rendőrnek ajtót kell nyitni, amit a legtöbben gyanútlanul meg is tesznek. Ha egyenruhás személy áll az ajtódban, figyeld meg alaposan, és ne csak a mondanivalóját!

A rendőr egyenruhát visel, ami színében és fazonjában meg kell, hogy egyezzen az itthon megszokottal. Az egyenruhán névjegykitűzőt visel, a rendfokozati jelzés (váll-lap), valamint a karjelvény sem hiányozhat. Az egyenruha kötelező tartozéka a jelvény, melynek alsó része öt számjegyű azonosító számmal van ellátva, ellentétben a bárki számára könnyen beszerezhető "police" feliratú darabokkal.

csengetes4

A szolgálati igazolvány tartalmaz egy arcképet, egy nevet és egy rendfokozatot is. Polgári ruhában a szolgálati igazolványa és azonosító jelvénye igazolja a rendőr valódi kilétét. Ha bármikor kételkednél abban, hogy a rendőrként bemutatkozó személy valóban az-e, haladéktalanul hívd a 112-es segélyvonalat. Fontos megjegyezni, hogy a rendőr nem kérhet és nem fogadhat el készpénzt! Tudtad? Nem, akkor sem, ha kenni akar(unk) vele!

Mit kell tudni a közüzemi szolgáltatók embereiről?

A közüzemi szolgáltatók nem foglalkoztatnak díjbeszedőket. Készpénzt-túlfizetés esetén nem hoznak házhoz pénzt. Ha erre hivatkozna valaki, ne nyiss ajtót, mert egy csaló kopogtat. (Konkrétan elküldik neked a postással. Nekem is jött év elején, juhú!)

Számla kiegyenlítésére nincs mód a házhoz érkező képviselőjüknél. Pénzt csak abban az esetben kérhet, ha erről korábban hivatalos levél érkezett a szolgáltatótól. Ilyen eset lehet egy vízóra csere, aminek esedékességéről és részleteiről előre, írásban kell értesíteni a fogyasztót. Még a megbízott behajtó is csak felszólíthat, hogy fizesd be a tartozást így és így... hacsak előtte nem egyeztetek meg máshogy.

A közüzemi szolgáltató emberitől is nyugodtan kérj arcképes igazolványt vagy megbízólevelet. Az azonosítószám és a név birtokában hívd fel a szolgáltatót, hogy igazolja, hogy náluk valóban dolgozik-e ilyen ember és hogy hivatalos ügyben jár-e el. Tudom, ez most hülyén hangzik, de hidd el, ha egy csaló próbálkozik, hirtelen tuti, hogy lent hagyott valamit az autóban.

1. Egy cég képviselője mindig készséggel és érthetően elmondja a cége nevét és elérhetőségét.

A mai világban egy magára valamit is adó cég már üzemeltet honlapot vagy közösségi oldalt, amiről tájékozódhatunk. Persze ez sem 100%-os módszer, de az amatőr csalókat már itt az elején is le lehet buktatni. A valódi ügynökök jelentős része szívesen küld e-mailben írásbeli ajánlatot, erre is kérdezz rá!

2. Egy cég képviselője nem követel azonnali választ, szerződésaláírást vagy előleget.

Türelmesen elmagyarázza - ha szükséges újra és újra - a termék vagy a szolgáltatás tulajdonságait. Szívesen válaszol a kérdésekre, és eloszlatja a kétségeket. Magától felajánlja vagy kérésre eleget tesz annak, hogy igazolja a termék minőségét, ha ez lehetséges.

3. Előfordul, hogy a magukat szerelőnek nevező személyek törvényekre és jogszabályokra hivatkoznak.

Így próbálják a meséjüket hitelesebbé tenni, mely szerint pl. törvényi előírás, hogy kötelező a nyílászárók modernizálása, vagy a szénmonoxidmérő beszerelése. Nem kell mindent elhinni! Írd fel, hogy pontosan melyik paragrafusokat vagy rendeleteket emlegetik, és ha elmentek, keress rá a neten, vagy beszélj a társasházkezelővel, neki tudnia kell, ha van-e ilyen téged is érintő változás.

csengetes

4. Sok esetben hallani olyan mondatokat, hogy egyeztették a közös képviselővel.

Azt mondják, az ő engedélyével jutottak be a házba, és az ő tudtával csengetnek be minden lakásba a környéken (ahogy olvasónknak is erre hivatkoztak). Ezt a legkönnyebb ellenőrizni. Hívd fel a társasházkezelődet és kérdezz rá, hogy kivel és milyen okból beszélt, így azonnal kiderülhet a turpisság. Nem fogja megvárni a csaló azt sem, hogy kicsörögjön odaát a telefon.

5. Le akarják olvasni az órát.

Ha a vízórát jönnek ellenőrizni, akkor előtte napokkal, de van, hogy hetekkel kiragasztják a részleteket a lépcsőház faliújságára és a liftbe is, és bélyegzőt is nyomnak rá. Sajnos nem állíthatom, hogy ezt bárki ne tehetné meg, de kisebb az esélye annak, hogy ilyen kiírással megpróbálkoznának a csalók.

6. Feltétlen ellenőrizni kell valamit.

Egyszer előfordult nálunk is, hogy a háztömb felújítása után a gázcsöveket jöttek ellenőrizni hivatalból, hogy nem eresztenek-e valahol, de akkor a társasházkezelőnk egyesével végigkísérte őket a lakásokon. Ment velük körbe-körbe, ezzel növelve a lakók biztonságérzetét. Nagyon helyes!

Mindezek után, ha úgy döntenél, hogy átmentek a teszten a nálad kopogtatók, és szeretnél tőlük valamilyen szolgáltatást vásárolni, akkor feltétlen kérj tőlük egy szerződést, amit kényelmesen átolvashatsz. Én azt tanácsolnám, hogy ajánld fel, hogy átgondolod az ajánlatukat és felhívod őket, ha döntöttél. Ha nem szívesen adnak egy példányt a szerződésből vagy részletes leírást az ajánlatról (vagy nincs is náluk), akkor inkább visszakozz a megrendeléstől.

Talán egyértelmű, de inkább leírom: abban az esetben, ha nekik nem jó, hogy később majd te telefonálsz, akkor utasítsd el őket, mert egy igazi kereskedő tudja, hogy a legtöbb vásárló tájékozódik a neten és a konkurenciát sem szégyelli megnézni! Fúj!

csengetes3

Az interneten már több olyan oldal is létezik, amely gyűjti a cég székhelyként hazánkban legtöbbet használt címeket. A budapesti Gyepsor utca 1. szám alatti telephely tartja a rekordot egy feketelista szerint, 879 céget jelentettek már be. Éppen ezért ellenőrizni kell, hogy a cég, amiről beszélt a kopogtató, nem tartozik-e a listán szereplő címekhez.

Bármilyen esetben, amikor pénzt adnál át a házaló ügynököknek, kérj számlát, elismervényt az átadott összegről. Papír nélkül soha ne adj ki pénzt a kezedből! Tudom, úgy olcsóbb! Akkor se!

Mi van, ha már megtörtént a baj?

Ha mindezek ellenére is áldozatául estél a házaló csalóknak, akkor sincs minden remény veszve.

Ha a fogyasztót keresték meg, és nem ő ment, és rendelte meg az adott szolgáltatást, akkor az üzleten kívül kötött szerződésnek minősül! A fogyasztónak ebben az esetben van egy olyan joga, hogy a szerződés aláírásától számított 14 napon belül ettől a szerződéstől mindenféle indoklás nélkül elállhat.

Csak a minőség és az ár-érték aránnyal van a gond, vagy semmit sem kaptál, vagy közben még ki is raboltak vagy megfenyegettek?

Több helyre is fordulhatsz

a konkrét esettől függően, mert nem mindegy, hogy teljesítettek-e egyáltalán valamit a beígértekből.

- a céghez, aminek a nevében eljártak

- békéltető testülethez

- indíthatsz peres eljárást

- fordulhatsz a rendőrséghez

Komoly cikk végére komoly útravaló: remélem, nálad soha nem fognak ártó szándékkal kopogtatni, de mindig legyél óvatos és körültekintő, ha idegen áll az ajtódban.
Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Már nem a Hanna a legnépszerűbb lánynév, a fiúknál a Dominik kirobbanthatatlan
A lányoknál az Abigélek és a Nazirák, míg a fiúknál az Ábelek és az Eliotok hajráztak nagyon 2023-ról 24-re. Az élmezőnyben csak kisebb cserék történtek.


Mint minden évben, most is megtudhatjuk, hogy mik voltak a legnépszerűbb lány- és fiúnevek az elmúlt esztendőben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Bár hazánkban folyamatosan gondot jelent a megszületett gyerekek alacsony száma, ennek sok hatása nincs a névadási szokásokra, igaz, néhány érdekes trend megfigyelhető.

A lányok esetében változás történt az első helyen: a korábban vezető Hannát beelőzte a 2023-ban még csak harmadik Luca.

Az élmezőny itt a következőképp néz ki:

  1. Luca
  2. Hanna
  3. Zoé
  4. Anna
  5. Emma
  6. Léna.

A lista első 50-jében a legnagyobbat az Nazirák ugrottak előre: a korábbi 76. helyett már a 40. legnépszerűbb név a listán. Az Abigélek is nagyot mentek: ők a 38.-ról a 27. helyre törtek előre.

A további listát itt lehet böngészni:

A fiúknál sokkal nehezebben változnak a trendek. Ott 2023-hoz képest nincs változás a dobogón, de az első 15-ben sincsenek jelentős változások. A 23-ban még negyedik Mátéknak tavaly meg kellett elégedniük a 6. hellyel, a Milánok és a Marcellek is beelőztek. Itt az élmezőny így néz ki:

  1. Dominik
  2. Olivér
  3. Levente
  4. Marcell
  5. Milán
  6. Máté.

Az első 50-ben itt az Ábelek dobbantottak nagyot: 14 helyet előre ugorva a 34.-ről a 20. helyre ugrottak. Nem panaszkodhatnak a Barnabások sem, akik a 25.-ről a 19.-re kerültek. Némi meglepetésre hatalmas, 25 helyes röppályával éppen befértek az első 50.-be az Eliotok. Tavaly Magyarországon 228 kisfiú kapta ezt a nevet.

A fiúnevek további listája:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
KVÍZ: Te mennyire vagy tudatos megtakarító?
Infláció feletti hozam - de mivel is? Hogyan érdemes kezelni a megtakarításainkat? Töltsd ki kvízünket, és tudd meg, mennyire vagy tisztában a megtakarítási lehetőségekkel!


Pénzügyi öngondoskodás. Ismerősen hangzik a fogalom? Vagy nem csak a fogalom van meg, de a gyakorlatban is sikerül megvalósítani?

Egy korábbi videónkban ezzel a témával kapcsolatban kérdeztük az utca emberét, és bár kiderült, hogy nagyon különböző az egyes válaszolók tudásszintje, egy dologban mindenki egyetértett: hosszú távú céljaink eléréséhez elengedhetetlen a megtakarítások helyes befektetése, felhasználása.

A váratlan költségekre elkülönített pénz mellett öngondoskodásnak minősül egy konkrét célra félretett összeg is. Az OTP Bank 2024-es Öngondoskodási Indexe szerint pedig már

többen vannak azok, akik hajlandóak lemondani napi kiadásokról, hogy a jövőjükre félre tegyenek (58%), mint azok, akiknél a pénz csak jön és megy.

A Groupama és az OTP Bank tavalyi kutatása alapján ugyan a háztartások 40 százaléka rendelkezik megtakarítással, ám több mint harmaduk még mindig kizárólag csak készpénzben vagy tartja pénzét. A megtakarítással rendelkezők közül sokan állampapírba fektették a pénzüket: idén a 16 - 75 éves lakosság közel negyede számít állampapírból származó kifizetésre.

Tippek tudatos megtakarítóknak

Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős területének vezetője kiemelte, hogy már kisebb pénzügyi döntésekkel is tízezreket takaríthatunk meg. Ha pedig a régóta megtakarított, vagy az állampapírokba fektetett, most lejáró megtakarításunkat, illetve az állampapír kamatfizetésekből érkező összegeket szeretnénk okosan felhasználni vagy újra befektetni, akkor elengedhetetlen a tudatos tervezés.

Mielőtt döntést hozunk, érdemes mérlegelni a pénzügyi céljainkat, az elérhető befektetési lehetőségeket, az időtávot és a kockázatokat. Ha kérdésünk merül fel, ne féljünk szakértői segítséget kérni - az OTP Bank szakértői az élethelyzetünkhöz, céljainkhoz igazodva segítenek megtalálni a számunkra legmegfelelőbb megtakarítási megoldást.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül befektetési ajánlásnak, vagy ajánlattételi felhívásnak. Az OTP Bank Nyrt. által forgalmazott értékpapírokkal és befektetési formákkal kapcsolatos konkrét információkról, a költségekről és a lehetséges kockázatokról részletesen tájékozódjon az OTP Bank holnapján (www.otpbank.hu) elérhető hivatalos tájékoztatóból és a kezelési szabályzatból, valamint hirdetményből.

A megtakarításokról szóló egyszerre játékos és edukatív kvízünk segítségével tesztelheted, te mennyire vagy tudatos a témában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Húsvéti bevásárlás: teszteltük, hogy alakulnak az árak, és megnéztük, hogyan kerül a csokinyuszi a boltokba
Húsvét közeledtével kíváncsiak voltunk, hogyan készülnek fel az áruházak az ünnepi rohamra és teszteltük, mennyibe kerül vajon egy húsvéti bevásárlás. Videónkból kiderül, mennyit sikerült spórolni a kasszánál, de kulisszatitkokat is mutatunk: utánajártunk, hogyan kerül a csokinyuszi a Tesco polcaira.


Ahogy közeledik a húsvét, egyre többen indulnak útnak, hogy beszerezzék az ünnepi asztalhoz szükséges finomságokat – a sonkától kezdve a tojásig, a kalácstól a csokoládé nyuszikig. Idén mi is bevásárlókosarat ragadtunk, és ellátogattunk a Tesco budaörsi áruházába, hogy megnézzük, milyen árakkal és kínálattal számolhatnak a vásárlók húsvét előtt.

Vajon idén mennyire kell mélyen a zsebünkbe nyúlni, ha a klasszikus húsvéti finomságokkal szeretnénk feltölteni a kosarunkat?

A vásárlás során azonnal szembetűnt, hogy nem mindegy, hogyan válogatunk! A Tesco Clubcarddal ugyanis nemcsak a kosarunkat tölthetjük meg ínycsiklandó termékekkel, de jócskán spórolhatunk is. Egy-egy terméknél akár több száz forintot is, így érdemes beszerezni a digitális kártyát azoknak is, akik eddig nem használták. Az akciók a húsvéti szezonban különösen előnyösek, hiszen az ilyenkor jellemző nagybevásárlások során összeadódik a megtakarítás.

Nagybevásárlás olcsóbban

Szalámi, tészta, kukoricakonzerv, liszt, öblítő, mosogatószer, kutyaeledel. Tipikus bevásárlólista, ráadásul tipikusan 2-3 helyre is elmegyünk, hogy mindezt beszerezzük. A Tescónál viszont mindezt egy helyen, és még olcsóbban megvehetjük, mint tavaly ilyenkor. Az áruházlánc ugyanis áprilistól 260 olyan termék árát is csökkentette a tavalyinál alacsonyabb szintre, ami nagyobb bevásárláskor kerül a kosarakba. Legyen szó akár húsvéti készülődésről, nagytakarításról vagy a hűtőszekrény feltöltéséről, a Tesco Árgarancia programjában és kedvező Clubcard-árain mindent megtalálsz, amire szükséged van.

A húsvéti roham idején a polcok gyorsan ürülnek, a termékek pótlása azonban zökkenőmentesen zajlik – köszönhetően a Tesco hatalmas logisztikai hálózatának. Hogy megtudjuk, hogyan jutnak el időben a húsvéti termékek az áruházakba, ellátogattunk a Tesco logisztikai központjába is. Megnéztük, hogyan működik Szigetszentmiklóson, ahonnan az ünnepi kínálat java is útnak indul.

A húsvéti bevásárlásról és a logisztikai központban tett látogatásról készült videónkat nézd meg itt - a végén pedig az is kiderül, mennyit sikerült spórolnunk:

Belestünk a kulisszák mögé, és Melhardt Norbert raktárvezető vezetésével megnéztük azt az elképesztő,

100 ezer négyzetméteres komplexumot, amely nemcsak méreteiben és technológiai megoldásaiban lenyűgöző, hanem arra is képes, hogy 24 órán belül kiszolgáljon 198 Tesco áruházat országszerte.

Itt láthattuk, hogy milyen összehangolt munkára van szükség ahhoz, hogy az ország több száz üzletébe eljussanak az ünnepi áruk. A raktárakban már hetekkel az ünnep előtt megkezdődik a húsvéti áruk fogadása, rendszerezése, majd szétosztása. A precízen működő logisztikai rendszernek köszönhetően a polcokon mindig friss és megfelelő mennyiségű áru várja a vásárlókat – még az utolsó pillanatban is.

Miért kellett ez az új központ?

A válasz egyszerű: hatékonyság és fenntarthatóság. A korábbi herceghalmi és gyáli raktárakat egy központba vonták össze, hogy kevesebb megtett kilométerrel, kisebb környezeti terheléssel és gyorsabb kiszállítással működjön a Tesco logisztikája. A számok önmagukért beszélnek: az éves szén-dioxid-kibocsátás várhatóan 830 tonnával csökken, és a megújuló energiát több mint 8600 napelem biztosítja.

Mi van a színfalak mögött?

Március óta teljes kapacitással pörög a központ, ahol minden terméktípus külön zónát kapott: a hűtést nem igénylő szárazáru, a zöldség-gyümölcs, a tejtermékek, húsok és halak mind saját részlegben „laknak”, különböző hőmérsékletű csarnokokban.

Külső szemlélőként a legdurvább talán az 1 fokos hűtőcsarnok, ahol zsilipes dokkolórendszer akadályozza meg a hőveszteséget, és ahol egy kamion rakodása pont úgy történik, mint egy svájci óramű működése.

A logisztika teljes mértékben digitális: a termékek útja a beérkezéstől a kiszállításig nyomon követhető, a kollégák pedig PDA-val és vonalkódokkal dolgoznak. A csarnokban 32 ezer raklapnyi, azaz körülbelül 2,5 millió karton termék tárolható, és minden úgy van kialakítva, hogy még a targoncák is menetrendszerűen működjenek.

És hogy néz ki egy nap itt?

Az üzemben közel 900 munkatárs dolgozik folyamatos műszakokban, a pihenőidőben pedig masszázsfotelek, csocsóasztalok és meleg étel is várja őket. A biztonságról több száz kamera, mozgásérzékelő és tűzvédelmi rendszer gondoskodik – egészen elképesztő, milyen komplexitással működik ez az egész.

A telephely saját járműjavítóval, kamionmosóval és üzemanyagtöltő állomással is fel van szerelve. Ráadásul egy elektromos vontató is segíti a munkát, ami újabb lépés a környezetbarát működés felé.

És mi köze mindennek a húsvéthoz?

Nos, a Tesco üzletekbe március végétől már innen érkeznek a húsvéti termékek: több száz tonna sonka, több mint húszféle, magyar forrásból származó tojás (heti akár 2 millió darab!), friss zöldségek, kalács, torma, no meg persze a csokinyuszik és -tojások is itt indulnak útnak, hogy az ünnepi asztalra kerüljenek.

Mi pedig a látogatás során megtapasztaltuk: ez a központ nemcsak logisztikai bravúr, hanem egy aprólékosan megtervezett, jövőbiztos rendszer, ami mögött ott áll a technológia, az ember és a környezettudatos szemlélet – na meg az a csapat, amelynek köszönhetően a húsvéti reggeli (és minden más bevásárlás) tényleg gond nélkül az asztalodra kerülhet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: