KARÁCSONY
A Rovatból

Sokkal többe kerülhet az idei karácsony: az édesség, a fenyőfa, a hús, a hal és az étolaj is drágult

Gyakorlatilag mindennek emelkedett az ára, amihez hagyományosan szükség van az ünnephez. Összeszedtük, mire lehet számítani.


Túl vagyunk az első adventi hétvégén, ami azt jelenti, hogy lassan aktuálissá válik az ünnepi bevásárlás. Ez pedig idén minden eddiginél jobban megterhelheti a pénztárcánkat: gyakorlatilag nincs olyan termék, ami ne kerülne valamivel többe, mint akár csak egy éve.

A drágulás mértéke persze terméktípusonként különböző, de ha összeadjuk, aligha akad olyan ember, akinek ne tűnne fel, hogy érezhetően magasabb a számla végösszege.

Inkább fokozatosan, mint drasztikusan drágulnak az édességek

Az egyik első dolog, ami a karácsony kapcsán eszünkbe juthat, az édesség. A Pénzcentrumnak Intődy Gábor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének főtitkára beszélt arról a napokban, mik a kilátások.

Jó hír, hogy a szakember szerint drasztikus drágulásra idén nem kell számítani, az pedig terméktől és gyártótól függően eltérő lehet, milyen mértékű áremelkedést tapasztalhatnak az idei szezonban a vásárlók.

A drágulás hatását nem is biztos, hogy az ünnepek alatt fogják érezni: azon termékek esetében is, amelyeknél az áremelés érvényesül, nem valószínű, hogy ennek mértéke az 5-10 százalékot meghaladná. Nemcsak az édességárak, hanem általánosságban az élelmiszerárak emelkednek – globális szinten is –, ezért tűnhet a kisebb drágulás is jelentősebbnek idén

– fogalmazott Intődy Gábor, hozzátéve: nehéz lenne megjósolni, meddig tart majd az áremelkedés meddig, azonban nem valószínű, hogy már jövő év elején megáll. Ugyanakkor inkább fokozatos lesz a drágulás, mint egyszeri, jelentős mértékű.

A jövőre nézve aggasztó az a tendencia is, amiről a szövetség elnöke beszélt egy július végi sajtótájékoztatón. Sánta Sándor a Blikk cikke szerint elmondta, hogy az édesipari alapanyagok árait ma még döntően tőzsdei tényezők befolyásolják, de hamarosan számolni kell az éghajlatváltozás következményeivel is.

Az érdekképviselet vezetője rossz előjelnek tekintette azt is, hogy a kakaóbab legfőbb termőterületein, Afrikában, Indonéziában és Dél-Amerikában a többszörösére nőtt az aszályfenyegetettség. Hosszú idő után drágulni kezdett a cukor, a munkaerő költségei szintén emelkednek, emellett a csomagolóanyagok beszerzése és a nemzetközi szállítás is egyre nehezebbé válik.

Méterenként 8000 forintba is kerülhet idén a nordmann fenyő

Idén várhatóan 10-20 százalékkal emelkedik a karácsonyfa ára, elsősorban a szállítási- és a munkabérköltségek növekedése miatt – közölte a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete az MTI-vel múlt héten.

A közlemény szerint a legnépszerűbb fajta, az import nordmann fenyő az árfolyamváltozás miatt akár 20 százalékkal is drágulhat, méterenkénti ára így elérheti a 7000-8000 forintot. A lucfenyő méterenként 4000-5000 forintba, az ezüstfenyő 5000-6000 forintba kerül majd, de egyre több helyen darabárat határoznak meg az eladók.

Magyarországon az emberek évente 1,8-2 darab millió karácsonyfát vásárolnak, a szervezet abban bízik, hogy a koronavírus-járvány nem befolyásolja majd a vásárlási kedvet, és zavartalanul folyhat az árusítás is.

A szakmaközi szervezet úgy véli, célszerű őstermelőknél, bejáratott, megbízható árusítóhelyeken megvásárolni a fenyőfákat, mert azokat csak decemberben vágják ki, ezért tartósabbak, szebbek.

Felhívták a figyelmet a műfenyőkre is, amelyek zömében Kínából érkeznek, így rendkívül nagy az ökológiai lábnyomuk, ráadásul a tapasztalatok szerint általában 5-6 év elteltével leselejtezik ezeket, miközben legalább 20 évig kellene használni egy műfenyőt évről-évre ahhoz, hogy valóban környezetkímélőbb alternatíva legyen.

Közel 30 százalékkal drágult a hal tavaly óta

Karácsonyig várhatóan már nem drágul a hal, viszont átlagosan már most 27 százalékkal többe kerül, mint tavaly – nyilatkozta október elején Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) szóvivője a Növekedés.hu oldalnak.

Elmondása szerint egy éve az élő ponty kilónkénti ára 1200 forint körül volt, míg most 1400-1450 forint, a pontyszeletért pedig átlagosan 2100 helyett már 2300-2400 forintot kérnek.

A drágulás egyik fő oka, hogy a kiadások is növekedtek: többe kerül a takarmány és a gázolaj, valamint a munkabér költsége is magasabb. A másik tényezőt pedig az időjárási anomáliák jelentik: van, ahol az aszály, máshol pedig a villámárvizek okoznak súlyos problémákat.

Lévai Ferenc szerint vannak térségek, ahol a forróság okozta párolgás miatt a tavak üzemi vízszintje a felére csökkent, oxigénhiányos állapotok alakultak ki, amelyek miatt már több tíz tonna hal pusztult el. A szakember ugyanakkor leszögezte azt is: lesz elég hal karácsonykor, nem szorulunk importra.

Hús, tojás, étolaj: nincs megállás

A KSH adatai szerint mintegy 10 százalékkal emelkedett a baromfi ára a tavalyi adatokhoz képest – derült ki az RTL Híradó október végi riportjából. Akkor már több mint fél éve drágult a csirkehús, emellett a kacsa és a liba is többe kerül. A fő ok emögött, hogy a takarmány ára is kilőtt.

Az áremelkedés a tojást is elérte: az előző évi adatokhoz képest 5 százalékkal nőtt az ára. Szép Imre, a Tojásszövetség elnöke szerint május óta a termelőknek 5-6 forint vesztesége van tojásonként, emiatt kénytelenek voltak emelni az átadási áron.

Raskó György agrárközgazdász ugyanebben a riportban elmondta, hogy a termelési költségek legalább 25-30 százalékkal emelkedni fognak, ami a hús árának további több mint 10 százalékos növekedésével járhat jövő tavaszig.

A fenti termékekhez képest is kiugró az étolaj drágulása: másfél év alatt durván a másfélszeresére emelkedett – derül ki a 24.hu szeptember végi cikkéből.

A KSH 2017 januárja és 2020 februárja között még stabilan 480-490 forint körüli literenkénti árat jegyzett fel, tavaly márciusban azonban elkezdődött egy negatív spirál: előbb 500 forint fölé drágult, decemberben 571 forint volt az átlag, februárban már több mint 600 forint, augusztusban pedig már 701 forint szerepelt a statisztikákban.

Raskó György akkori becslése karácsonyig további 3-5 százalékos drágulást valószínűsített, ami azt jelenti, hogy az ünnepi bevásárlás során akár a 720-735 forint körüli literenkénti étolajárat sem zárhatjuk ki.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KARÁCSONY
A Rovatból
Paris Hilton saját meztelen testét csomagolta be karácsonykor: „A jelenlétem az ajándék”
A híresség idén a karácsonyfa alá csomagolta magát, legalábbis az Instagram-oldalára feltöltött videója alapján. Csak egy masnit viselt, semmi mást.


Paris Hilton idén a karácsonyfa alá csomagolta magát, legalábbis az Instagramra feltöltött videója alapján. A híresség egy szál nagy piros masniban táncikál Ariana Grande Santa Tell Me című számának ütemeire.

„A jelenlétem az ajándék”

– kommentálta a posztot a kétgyerekes celeb, aki mostanában előszeretettel oszt meg magáról extravagáns pillanatokat.

A videót Paris Hilton oldalán lehet megnézni.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KARÁCSONY
A Rovatból
Több mint tízezerszer riasztották a mentőket a karácsonyi ünnepek alatt
Sok esetben szén-monoxid-mérgezés, közlekedési baleset és tűzeset miatt kérték a mentőszolgálat segítségét, de a különféle rosszullétek is gyakoriak voltak.
Fotó: Getty Images - szmo.hu
2024. december 27.



December 24-26. között 10 677 esetben riasztották a mentőket Magyarországon, a hívások csaknem egyharmada Budapestről és Pest vármegyéből érkezett. Minderről Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője tájékoztatta pénteken az MTI-t.

Sok esetben szén-monoxid-mérgezés, közlekedési baleset és tűzeset miatt kérték a mentőszolgálat segítségét, de a különféle rosszullétek is gyakoriak voltak. Az orvosi ügyeletektől is sokan kértek segítséget az ünnepek alatt, közel 22 ezer embert láttak el az egységes ügyeleti rendszerben, a betegek negyven százaléka gyerek volt

– áll a közleményben.

Az év végi időszak különösen nehéz a mentőknek. Jellemzően ilyenkor még magasabbak az esetszámok. Karácsonykor fokozottabb veszélyforrások lehetnek, így különösen érdemes odafigyelni az alábbi problémákra:

Égési sérülések, emésztési panaszok, balesetek, ittas állapot okozta veszélyek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KARÁCSONY
A Rovatból
Idén is hibás szinkronnal ment le a Reszkessetek, betörők! karácsonykor a TV2-n
A hibák főként az első részben szúrnak szemet – vagy inkább fület. Az eredeti 1990-es klasszikusban több ikonikus jelenetnél is hiányos vagy angol nyelvű maradt a magyar fordítás.


Valószínűleg nincs olyan magyar háztartás, ahol ne szólt volna már karácsonykor a Reszkessetek, betörők! ikonikus szinkronja.

1994-ben az MTV mutatta be először a filmet Magyarországon, a karácsonyi menetrend kihagyhatatlan részeként pedig 2000-től az RTL Klub szállította az eredeti, teljes szinkronos változatot. 2017-től azonban valami megváltozott: a TV2 minden évben a film egy hibás verzióját tűzi műsorra, és ezen azóta sem sikerült változtatni. Az igazi rajongók számára külön fájó, hogy ez a „baki” nemcsak a tévében, hanem a streaming platformokon is ugyanúgy jelen van.

A hibák főként az első részben szúrnak szemet – vagy inkább fület. Az eredeti 1990-es klasszikusban több ikonikus jelenetnél is hiányos vagy angol nyelvű maradt a magyar fordítás.

Ott van például az a rész, amikor Kevin először döbben rá, hogy eltűnt a családja, és mámorosan kirohan a házba, azt kiabálva, hogy „Szabad vagyok!”. Vagyis csak kéne, mert a hibás verzióban ez így hangzik:

„I'm free! I'm free!”

Egy másik példa: amikor Kevin kiszalad a garázshoz ellenőrizni, hogy ott vannak-e az autók, a mondat eleje szimplán elveszett a szinkronból. Így a tévében mindig csak ennyit hallunk:

„... itt vannak. Akkor nem mehettek ki a repülőtérre.”

A Promotions.hu kiderítette, hogy hogyan alakulhatott ki ez a helyzet egy kis VHS-nyomozással.

Az eredeti szinkront még a Guild Video adta ki egy VHS-verzióra, amit aztán 1999-ben DVD-re írtak át. Ez a változat azonban még nem volt digitálisan felújítva. Amikor viszont az InterCom piacra dobta a remasterelt kiadást, a jobb kép- és hangminőség kedvéért valahogy az eredeti szinkronba hibák csúsztak. Azóta ezt a verziót játsszák mindenhol.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KARÁCSONY
Karácsony második napja: mit ünneplünk december 26-án?
Szent István vértanú emlékezete, népi hagyományok és nemzetközi érdekességek: december 26. egy gazdag történelemmel és tradíciókkal teli nap.


Amikor a karácsonyi ünnepek idején elérkezünk december 26-hoz, sokan talán csak egy újabb pihenőnapként tekintenek rá. Azonban ez a nap is gazdag hagyományokban és jelentésben, amelyekről érdemes többet megtudni.

Szent István vértanú ünnepe

December 26. a keresztény egyházban Szent István vértanú ünnepe. Szent István volt az első keresztény vértanú, akit a hit hirdetéséért és Jézus istenségének vallásáért köveztek meg Jeruzsálemben. Az ő bátorsága és hite példaértékű a keresztény közösség számára.

Néphagyományok és szokások

A magyar néphagyományban István napja különleges jelentőséggel bír. Régen ezen a napon a fiatal legények és házas férfiak házról házra jártak, köszöntőket mondtak, és termékenységvarázsló énekeket adtak elő, amelyeket regölésnek neveztek. Ezek a szokások a közösség összetartozását erősítették és a jövő évi jó termést hivatottak biztosítani.

Boxing Day és nemzetközi vonatkozások

Az angolszász országokban karácsony második napját Boxing Day-nek hívják. Ezen a napon hagyományosan az ajándékok kibontása és a családi összejövetelek kerülnek előtérbe. Emellett sok helyen hatalmas leárazásokkal indul be az ünnep utáni vásárlási szezon.

A nap jelentősége ma

Manapság december 26. sokak számára a pihenés, a családi együttlét és az ünnepi hangulat meghosszabbításának napja. Legyen szó vallási megemlékezésről, népi hagyományok ápolásáról vagy egyszerűen csak a szeretteinkkel töltött minőségi időről, ez a nap is hozzájárul ahhoz, hogy a karácsonyi időszak teljessé váljon.


Link másolása
KÖVESS MINKET: