Fényfestéssel mesélik el Budapest történetét
Az első adventi gyertyagyújtással egy napon, Budapest 145 éves évfordulója apropóján a Fővárosi Önkormányzat és a LaLuz Visuals csapata egy különleges ajándékkal készül a város lakóinak: a Deák téri Evangélikus templom hátsó homlokzatán, fényfestéssel fog megelevenedni Budapest egész történelme. De hogyan lehet fényekkel történeteket mesélni? Erről kérdeztük a LaLuz Visuals alapítóját, Megyeri Andrást.

- Hogyan született meg a LaLuz Visuals csapata, hogyan kezdtetek el fényfestéssel foglalkozni?
- A legendás frankhegyi alkalmakkor építettünk helyszínt, ahová szerettünk volna vetítést is vinni a zenei produkciók mellé. Ott vetítettünk először valamikor a ’90-es évek végén, ’2000-es évek elején. Ekkor már a LaLuz tagjai működtek ott aktívan – sok más csapathoz hasonlóan – nekünk is egyfajta bölcsőt jelentettek ezek a kultikus underground partyk. Eredetileg fotókat, dia képeket diaporáma jelleggel úsztattunk egymásba a zenére és mindenféle izgalmas analóg effektet használtunk. Idővel ezt váltották a kézzel festett üveg festmények, nagyon sok absztrakt, organikus mintázatot festettünk és vetítettünk ki, majd idővel egyre inkább alkalmazkodva a meghatározott arculati elemeket igénylő rendezvények világához - ahová egyre több konkrét grafikai anyagot kellett létrehoznunk - már számítógépes eszközöket is használtunk. Vetítettünk már három kontinensen sok-sok Európai országban itthon szinte az összes fővárosi múzeumban, kulturális és vállalati rendezvényhelyszínen... Aztán nálunk is megjelent a mozgóképes animáció. Architektúrális vetítéseket is csinálunk, de a kiindulópontja az analóg eszközökkel történő fényfestészet volt.
- Melyik az a projekt, amire a legbüszkébb vagy, vagy különösen kedves számodra?
- Sok ilyen esemény van, de ha egyet kell kiemelni, akkor az a sétáló fényfestés, a Kövesd az oroszlánt volt.
- Mi alapján állt össze a december 2-ai vetítés anyaga?
- Ez egy érdekes kihívás volt nekünk, mert ilyen nagy ívű feladattal még nem találkoztunk, hogy a történelmi eseményeket követve feldolgozzunk egy ilyen hosszú időszakot néhány percben. Ezúttal nem a vizuális látvány volt az elsődleges, hanem egy pontos narratívát, forgatókönyvet is bele kellett vinnünk az animációba készítés folyamatába. Kutattunk és kiválasztottuk azokat a főbb pontokat, amiket szerettünk volna megmutatni, hiszen nem lehet mindent belesűríteni ebbe a 10 perces animációba. Azokat a főbb elemeket választottuk ki, melyekről azt gondoltuk, hogy fontosak a város története szempontjából. Utána a kiválasztott történetekhez kerestük azokat a képeket, mozgásokat, melyekkel úgy éreztük, közérthetően el tudjuk mesélni és láttatni, amit szeretnénk.
Az ingyenes vetítés december 2-án lesz a Városháza parkban, a Deák téri Evangélikus templom hátulján. A kb. 10 perces vetítések 17.15-kor kezdődnek, ezt követően pedig fél óránként csípheted el őket, egészen este 10-ig.
- Jól tudom, ezeket kézzel rajzoltátok?
- Igen, egy egységes látványvilág jellemzi az animációt. Kézzel rajzolt, alakok jelennek meg a fényfestés során, ezeket animáltuk meg. Néhol fázisrajz szerűen, néhol pedig számítástechnikai eszközöket alkalmaztunk, hogy ezek a kézzel rajzolt tartalmak megelevenedjenek és megmozduljanak. Nagy kihívás volt, hogy milyen dramaturgiája legyen a történetnek és milyenek legyenek az átkötések az egyes jelenetek között. Sokszor azok voltak a legnehezebbek, hogy miként váltsunk például Mátyás udvaráról a török uralomra vagy éppen hogyan ábrázoljuk a honfoglaló magyarokat vagy a tatárokat.