Elvennék az MTA vagyonát, és egy alapítványba tennék, megszűnhet a kutatók közalkalmazotti státusza
Az Index megszerezte a minisztérium és az MTA közt múlt héten megkezdett tárgyalások jegyzőkönyvét. Az iratok azt mutatják, hogy a kormány elvenné az Akadémiától a kutatóintézeteket, amiket egy új alapítványba tenné, megszüntetve ezzel a kutatók közalkalmazotti státuszát, írja a portál.
A kormány célja, hogy az MTA önként bocsássa egy új alapítvány rendelkezésére a székházait és az összes vonatkozó vagyontárgyát. Az alapítvány törvényi kereteit hétfőn kezdi tárgyalni a parlament.
Ha az Akadémia belemegy abba, amit a kormány kér, nemcsak a kutatóintézetekben dolgozók vesztik el a közalkalmazotti státuszukat, de a parlament a jövőben szavazás nélkül dönthet finanszírozási kérdésekről is.
Az újfajta, nagy vagyonokra szabott alapítványi konstrukcióhoz hasonlóval megegyező modell szerint működne július 1-től a Corvinus Egyetem is. A minimálisan 600 millió forinttal létesíthető, kedvező adózást ígérő vagyonkezelő alapítványokat komoly vagyonok kezelésére hoznák létre, egyrészt nagy családi vagyonokra, másrészt közérdekű célt szolgáló intézmény fenntartására.
Múlt héten szerdán került sor az első tárgyalásra a Palkovics László vezette Információs és Technológiai Minisztérium és az MTA között - a jegyzőkönyv alapján az Index azt írja, lényegében az történt, hogy a minisztérium képviselői ismertették az alapítványi terveket az Akadémiával. Az új vagyonkezelői alapítványi formának az előnyeiről igyekeztek meggyőzni az MTA-t, azt hangsúlyozva többek között, hogy angol és német modellen alapszik, az idáig érvényben lévő alapítványi szabályozásnál pedig azért is jobb lenne, mert kevesebb benne a megkötés, és alkalmasabb a rendes gazdálkodásra.
Az MTA egyelőre csak meghallgatta a részleteiben még nem ismert tervezetet, még nem reagáltak.
A portál valószínűsíti, hogy az átalakítás után a jelenlegi törvényekhez képest alacsonyabb védelem illetné meg az akadémiai intézeteket.
Az akadémia működését, a dolgozókat érintő bizonytalanságok a szerdai tárgyalásokon is előkerültek, de a kérdést feltevők nem kaptak megnyugtató válaszokat. Az ITM képviselője azt hangsúlyozta, hogy
ez egy flexibilis konstrukció, „mindenki a saját esetére szabhatja”.
Kérdéses még, hogy a kutatóintézetek, ha egy alapítványhoz kerülnek, kapnak-e pluszpénzt - ahogy az Index cikke emlékeztet rá, a Corvinus az alapítványi formában egy elég komoly részvénycsomagot kap, az MTA-kutatóintézetek esetében ilyesmiről eddig nem volt szó.
A dolgozók közalkalmazotti státuszának elvesztésével kapcsolatban a Corvinus kancellárja azt mondta, hogy náluk „a dolgozók jogviszonya munkaviszonnyá alakul át, a vezetőké is, de egy éven át megilleti őket mindaz, amiben közalkalmazottként részesültek”. Ez érvényes akkor is, ha az alkalmazott nem akar átmenni az új rendszerbe.
Az MTA továbbra is teljes hírzárlat mellett folytatja a tárgyalásokat a Palkovics-féle minisztériummal. Sajtóinformációk szerint Palkovics még februárban le akarja tárgyalni az intézményátadást.