Egy új jelenség teszi tönkre a kapcsolatokat - Ez a phubbing
Az angol phone (telefon) és snubbing (semmibe vétel) szavakból alkották azt az új szót, ami egy nemrégiben megjelent trendre utal, ez pedig a phubbing. A szó azt a viselkedést takarja, amikor ahelyett, hogy a másikra figyelnél,
simán előveszed a telefonod, és azt nyomkodod, sőt, rosszabb esetben akár percekig is telefonálsz.
Biztosan te is láttál már olyat, hogy a melletted lévő asztalnál randizó pár egyik, vagy akár mindkét tagja is a telefonját nyomkodja ahelyett, hogy a másikkal beszélgetne. Társaságban is sokszor előfordul, hogy míg a többiek beszélgetnek, akár fontos témákról, valaki előveszi telefonját, és inkább arra figyel. Christine Wilke házasságterapeuta elmesélte, olyan esettel is találkozott már, amikor
a nő észre sem vette telefonálás közben, hogy partnere már rég otthagyta őt az étteremben.
Ez már a phubbing súlyos esete, de persze ennél kevesebb is bőven elég ahhoz, hogy a másikat megbántsd. Sőt, akár a kapcsolatod végét is jelentheti, ha inkább a telefonodra figyelsz, mint a párodra.
Egyre többen tartják problémának a párjuk telefonfüggőségét, vagy a kettesben eltöltött esték alatti hosszú telefonbeszélgetéseket – írja a Huffington Post.

Egy nemrégiben készült brit felmérés szerint a megkérdezett 145 felnőtt 22 százaléka mondta azt, hogy a phubbing okozott már konfliktust kapcsolatukban, 36 százalékuk pedig rosszkedvűnek érezte magát amiatt, hogy párja nem fordít rá kellő figyelmet. Mit tehetsz, ha nem szeretnéd, hogy ez okozza a párkapcsolatod végét?
Íme 6 jó tipp!
1. Ne érezd azt, hogy állandóan ellenőrizned kell az Instagramot
Mindig lenyűgöz, terapeutaként pedig elkeserít, ha azt látom, hogy egy randin az egyik fél folyamatosan közzétesz valamit telefonján ahelyett, hogy a másikra figyelne. A közösségi médiának rengeteg előnye van, azonban sokszor a pillanat átélése helyett inkább folyamatos visszajelzésre vágyunk miatta. Ha fontosabb számodra a pároddal közösen töltött idő helyett az, hogy mindenki lássa, mit csinálsz éppen, akkor ideje változtatni. Ne csak arra törekedj, hogy minél több lájkot kapj! Persze ez nem azt jelenti, hogy nem tehetsz közzé néha egy-egy aranyos képet kettőtökről, de várd meg vele például a randi végét, vagy legalább azt, amíg a párod kimegy a mosdóba” – javasolja Carin Goldstein házasságterapeuta.

2. Legalább napi 30 percre felejtsd el a telefonod
„Az egyik feladat, amit minden páromnak kiadok, az 30 perc kibírása telefon nélkül naponta. Ilyenkor mindenféle külső zavaró tényező nélkül lehet köztük fél óra minőségi beszélgetés. Sokszor előfordul, hogy ez a harminc perc hirtelen sokkal több lesz, annyira fontossá válik számukra ez az egész” – mondta Christine Wilke terapeuta.
3. Próbálj ki egy teljes hétvégét telefon nélkül
„Járt hozzám egyszer egy pár, akik Palm Springsbe mentek egyik hétvégén, de előtte lefektettünk velük pár alapszabályt – mesélte Spencer Scott pszichológus. "A telefonjukat a bőröndjükben kellett tartaniuk egész hétvégén, naponta csak öt percre kapcsolhatták be. Ezt is csak azért, hogy megnézzék, nem történt-e esetleg valami komoly baj. Amikor visszajöttek, teljesen odavoltak, mennyivel jobban tudtak figyelni az apró dolgokra is, például a közös nevetésekre, az igazán intim percekre, de akár a medencére is”.
4. Ha a párod rád szól, vedd tudomásul, és tedd el a telefonod
„Egyezzetek meg abban, hogy szólni fogtok a másiknak, ha úgy érzitek, az túl sokat lóg a telefonján. Mindenkivel előfordulhat, hogy picit függő lesz, lehet, hogy észre sem veszed néha, mennyi időt töltesz a közösségi oldalakon. Ezért is fontos, hogy a párod figyelmeztessen. A jó kapcsolat megőrzéséhez fontos, hogy merjetek szólni egymásnak, elfogadjátok, ha a másik szól, és hajlandóak legyetek változtatni is” – ajánlja Kristin Zeising, pszichológus.
5. Ne tekintsd ellenségnek a telefonod
„Lehet, hogy ez most furcsán hangzik, de ha több figyelemre és időre vágysz a párodtól, akkor ne úgy tekints a telefonodra, mint minden probléma gyökerére, hanem inkább próbáld ügyesen használni. Figyelmes üzenetek napközben: a párod tudni fogja, hogy gondolsz rá. Ettől kevésbé elszigeteltnek és bosszúsnak érzed majd magad” – adott ötletet Spencer Scott pszichológus.

6. Fogadd el, hogy az elején furcsa lesz eltenni a telefonod
„Függőség, és nem lesz könnyű lemondani róla. Lehet, hogy időbe telik majd, mire belejössz, de menni fog. Az elején nem tűnik majd természetesnek, hogy nem használhatod a telefonod. Nagyjából egy hónapig tart, mire hozzászoksz az új módihoz, azaz hogy a telefonod helyett inkább a szeretteidre, a barátaidra figyelsz, de utána szinte természetes lesz már. Hidd el, megéri!” – mondta Barbara Melton tanácsadó.
Illusztrációk: Pixabay