JÖVŐ
A Rovatból

Tényleg elhülyülünk, ha sokat használjuk az AI-t? Nyugtalanító eredményre jutott egy új kutatás

A generatív AI megkönnyíti a munkát, de titkon csorbítja a kritikai gondolkodást – figyelmeztetnek a kutatók. Ha túlzottan rábízzuk magunkat, egyre kevésbé leszünk képesek önálló döntéseket hozni. És ez még csak a jéghegy csúcsa.


A mesterséges intelligencia használatának terjedésével egyre több kutatás igyekszik feltárni, hogy a technológia milyen hatást gyakorol ránk, felhasználókra. A nem túl megnyugtató eredmények alapján az AI tompítja a döntéshozatalban játszott szerepünket a munkában, lustává tesz minket a tanulási folyamatok során, és kihatással van az érzelmi reakcióinkra, arra, ahogyan a világot érzékeljük és másokkal bánunk.

A legfrissebb erre vonatkozó kutatást a Microsoft és a Carnegie Mellon Egyetem kutatói jegyzik. Tanulmányukban összefoglalták a tapasztalataikat arról, hogy hogyan befolyásolja a generatív AI használata a kritikai gondolkodási képességeket a munkahelyen. Szerintük:

Ha a technológiát nem megfelelően használjuk, az a kognitív képességeink hanyatlásához vezethet, pedig ezeket meg kellene őriznünk.

A tudósok azt találták, hogy amikor az emberek a munkájuk során generatív AI-ra támaszkodnak, inkább az köti le a figyelmüket, hogy a mesterséges intelligencia válaszai megfelelő minőségűek-e a felhasználásra, ahelyett hogy alkalmaznák a magasabb szintű kritikai gondolkodási készségeiket: például információt alkotnának, értékelnének vagy elemeznének. Ha a felhasználók csak akkor avatkoznak be, amikor az AI válasza nem megfelelő, kimaradnak a rutinhelyzetekből, amelyek segítik az ítélőképességük fejlesztését és a kognitív képességeik erősítését. Ebből az következik, hogy utóbbi készségeik idővel megkopnak, így nem tudják majd alkalmazni őket akkor, amikor valóban szükség lenne rájuk.

Másként fogalmazva: ha túlságosan ráhagyatkozunk az AI-ra, kevésbé leszünk képesek önállóan megoldani a problémákat, amikor hibázik.

A Microsoft által támogatott kutatásban 319 olyan ember vett részt, akik legalább heti rendszerességgel használnak generatív AI-t a munkájuk során. Arra kérték őket, hogy osszanak meg három példát a mesterséges intelligencia használatára az alábbi három kategória szerint:

  1. Tartalom létrehozása (például egy munkával kapcsolatos sablon e-mail).
  2. Információ alkotása (egy téma kutatása vagy egy hosszú cikk összegzése).
  3. Tanácsadás (irányelvek kérése vagy diagram készítése rendelkezésre álló adatokból).

Megkérdezték tőlük azt is, hogy ezeknél a feladatoknál mennyire használják a kritikai gondolkodási készségeiket, valamint hogy az AI alkalmazása több vagy kevesebb erőfeszítést igényel-e. Arra ugyancsak kíváncsiak voltak, hogy a felhasználók mennyire bíznak saját magukban, az AI-ban, illetve az AI adta válaszok kiértékelésére való képességükben.

A résztvevők 36 százaléka azt mondta, használja a kritikai gondolkodási készségeit, hogy csökkentse az AI-használatból esetlegesen adódó negatív következményeket.

Egyikük például azt állította, hogy a ChatGPT-t teljesítményértékelő szöveg megírására használta, de alaposan átnézte az eredményt, nehogy véletlenül olyasmit küldjön tovább, ami miatt megütheti a bokáját. Egy másik résztvevő az AI által generált e-maileket módosította, mielőtt elküldte volna a főnökének, mert a munkahelyén erős a hierarchia, és komolyan veszik a korkülönbségek tiszteletben tartását. Sok esetben viszont az emberek egyéb forrásokból, például a YouTube-ról vagy a Wikipédiáról ellenőrizték az AI által adott válaszokat – ezzel részben értelmetlenné is téve a használatát.

Fotó: Freepik

Ahhoz, hogy a munkavállalók képesek legyenek ellensúlyozni az AI hiányosságait, érteniük kell az információk eredetét és keletkezését. Valahogy úgy, mint amikor idegen nyelvet tanulunk: amíg nem értjük a nyelvtant, hiába kérjük a tanárt, hogy társalgást oktasson. De a kutatásnak nem minden résztvevője volt tisztában azzal, hogy az AI-nak pontosan milyen korlátai is vannak.

„A generatív AI válaszainak lehetséges negatív következményei ösztönözhetik a kritikus gondolkodást, de csak akkor, ha a felhasználó tudatosan felismeri ezeket a kockázatokat” – írják a kutatók, akik arra jutottak, hogy azok, akik jobban bíznak az AI-ban, kevesebb kritikai gondolkodást alkalmaznak, mint azok, akik inkább a saját képességeikben hisznek. Bár nem állítják egyértelműen, hogy a generatív AI használata butábbá tesz, rámutatnak: ha túlságosan támaszkodunk mesterséges intelligencia eszközökre, akkor gyengül az önálló problémamegoldó képességünk.

Más is igazolta, hogy az AI negatív hatással lehet az emberi gondolkodásra és döntéshozatalra

A Microsoft és a Carnegie Mellon eredményeihez hasonló következtetésekre jutott egy közel ugyanakkora mintán (285 fő), de a világ másik végén, felsőoktatásban tanuló pakisztáni és kínai hallgatók részvételével végzett kutatás is. Az ebből született tanulmány szerint az AI használata lustává teszi az embert, és hátráltatja a magabiztos döntéshozatalban, míg a feltétel nélküli elfogadása és alkalmazása – anélkül, hogy figyelembe vennénk az emberi tényezőket – veszélyes lehet.

A kutatás eredményei szerint az AI hatása az emberi lustaságra 68,9, a személyes adatvédelem és biztonság problémáira 68,6, míg a döntéshozatali képességek elvesztésére 27,7 százalékban érhető tetten.

Amikor az AI használata és az erre való támaszkodás növekszik, az automatikusan korlátozza az emberi agy gondolkodási képességét. Ennek eredményeként az emberek gondolkodási kapacitása gyorsan csökken, vagyis az AI „elveszi az emberi intelligenciát, és mesterségesebbé teszi az embert” – fogalmaztak a tudósok, hozzátéve: a technológiával való túlzott interakció arra kényszerít, hogy algoritmusok módjára gondolkodjunk, anélkül, hogy valóban értenénk az egyes folyamatokat.

A másik probléma az, hogy az emberek ma már szinte minden területen AI-ra támaszkodnak. És bár kétségtelen, hogy javította az életszínvonalat, és megkönnyítette a mindennapokat, közben negatívan befolyásolta az embereket: türelmetlenné és lustává tette őket – állítja a tanulmány. Ahogy az AI egyre mélyebben beépül a különböző tevékenységekbe, például a tervezésbe és szervezésbe, fokozatosan visszafogja az emberi agy gondolkodási és mentális erőfeszítéseit.

Következésképp: az AI túlzott használata rontja a szakmai készségeket, és stresszt okozhat, amikor fizikai vagy szellemi erőfeszítésre van szükség.

A kutatók leszögezik: a technológia általában kulcsszerepet játszik a döntéshozatalban. Segít megfelelően felhasználni az információkat és a tudást, hogy jó döntéseket hozzunk a szervezetekben (például a munkahelyeken) és az innovációk során. Ennek megfelelően hatalmas mennyiségű adatot állítunk elő, a vállalatok pedig az AI segítségével hatékonyabbá teszik ezek feldolgozását, miközben az emberek kiszorulnak az adatok aktív felhasználásából. Sokan azt hiszik, hogy élvezik az AI előnyeit, és időt takarítanak meg, de közben arról van szó, hogy az AI fokozatosan átveszi az emberi agy szerepét, csökkentve ezzel a kognitív képességeket.

Az ember kiszorul a döntéshozatalból az AI-val szemben

Tény, hogy az AI technológiák és alkalmazások számos előnnyel járnak, de komoly negatív következményei is vannak, és az egyik legnagyobb probléma a mesterséges intelligencia szerepének növekedése a döntéshozatalban, amiben így egyre kevésbé kap teret az emberi mentális képesség, az intuitív elemzés, a kritikai gondolkodás és a kreatív problémamegoldás. Ennek egyenes következménye az lehet, hogy ezek a képességek fokozatosan elvesznek.

Az AI terjedésének gyorsaságát jól szemlélteti, hogy a stratégiai döntéshozatalban való alkalmazása öt év alatt tízről 80 százalékra nőtt – hívják fel a figyelmet a tudósok.

Az egyetemeken az oktatási és az adminisztratív folyamatokban is egyre nagyobb teret nyer az AI. A hallgatók a felvételi követelmények keresésétől a diplomák átvételéig sokféle mesterséges intelligencia alapú megoldással találkoznak, például személyre szabott tanulás, tutorálás, gyors válaszadás vagy éppen folyamatosan elérhető tanulási lehetőségek és automatizált feladatok formájában. A hallgatói adatok nyilvántartásában és elemzésében szintén az AI döntéseire támaszkodnak, akár a rendszerbe vetett bizalom, akár az automatizálás okozta lustaság miatt.

Fotó: Freepik

Az oktatók és az adminisztratív dolgozók ugyancsak egyre kevésbé használják a saját kognitív képességeiket az akadémiai és adminisztratív döntések meghozatalakor, miközben mindennap nő a függőségük az AI rendszerektől. Összességében az AI az oktatási intézményekben automatizálja a működést, és minimálisra csökkenti a személyzet részvételét a különböző feladatok elvégzésében és a döntéshozatalban. És ne legyen illúziónk: nincs ez másképp vállalati és munkahelyi környezetben, illetve idővel minden területen – hiszen az AI hosszú távon nem hagyja érintetlenül az emberi psziché más területeit sem.

Mit tesz az AI az emberi pszichével?

Öznur Altındal szociológus úgy látja, bár az emberi pszichológia és az AI kapcsolata fiatal, máris kijelenthető, hogy egyben összetett és sokrétű is. Az AI a számítástechnika, a matematika és a mérnöki tudományok összefonódása, amely olyan rendszereket hoz létre, amelyek képesek utánozni vagy akár meghaladni az emberi gondolkodást, tanulást, érzékelést és döntéshozatalt.

Az emberi pszichológia pedig fontos szerepet játszik az AI fejlesztésében, hiszen az algoritmusait gyakran az emberi gondolkodás mintájára tervezik, kifejezetten azért, hogy utánozzák annak összetettségét és rugalmasságát. De az AI hatása az emberi érzelmekre, gondolkodásra és viselkedésre még nem teljesen ismert – figyelmeztet a tudós.

Az AI-nak lehetnek pozitív és negatív hatásai az emberi pszichére. Pozitívum, hogy növelheti az információfeldolgozó képességet, illetve bizonyos esetekben kielégítheti az érzelmi és társas szükségleteket. Mindezzel egy időben viszont csökkentheti az emberek önbizalmát, fokozhatja az elszigeteltség érzését, és elősegítheti, hogy az emberek túlságosan ráhagyatkozzanak.

Éppen ezért elengedhetetlen, hogy megértsük az AI és az emberi pszichológia közötti kölcsönhatásokat, hogy a lehető legjobban kezeljük a mesterséges intelligencia szerepét.

Az egyik legfontosabb tényező, amit figyelembe kell venni, hogy az AI-technológiák jelentősen befolyásolhatják az emberek világérzékelését. Az adatfeldolgozási és elemzési képességeik átalakíthatják azt, ahogyan az emberek értelmezik a környezetüket, a körülöttük zajló eseményeket vagy más embereket. Az AI-alapú adatelemző eszközök például gyorsan és hatékonyan képesek feldolgozni nagy mennyiségű adatot, ami segíthet bizonyos helyzetek tágabb összefüggésekben történő értelmezésében és egyes döntések alaposabb előkészítésében. Az AI érzékelési technológiái – például a kép- és hangfelismerés – kibővíthetik az emberek észlelési képességeit, így az ilyen eszközök újabb és gazdagabb interakciós formákat kínálhatnak.

Az AI hatása az emberek érzelmi reakcióira és társas kapcsolataira

Az érzelemfelismerő technológiák képesek érzékelni az emberek érzelmi állapotát, előre jelezhetik a reakcióikat, sőt bizonyos esetekben kielégíthetik az érzelmi szükségleteiket is. Az érzelemfelismerő technológiák például az írott vagy kimondott szavak alapján felismerhetik az emberek érzelmeit. Ez lehetővé teszi az AI számára, hogy személyre szabottabb és empatikusabb szolgáltatásokat nyújtson, mivel képes megtanulni az emocionális reakciókat, amelyekhez hatékonyabban is igazodik. De biztos, hogy jól van ez így? Altındal szerint nem igazán, mert az érzelmi reakciók félreértelmezése vagy manipulálása negatív hatással lehet az emberek lelkiállapotára, az érzelmi reakciók gépi utánzása pedig felszínessé teheti az érzelmi élményeket és kapcsolatokat, ami fokozza a magányosság érzését is.

Fotó: Freepik

De az AI nemcsak az emberi érzékelést és érzelmeket, hanem a viselkedést is befolyásolhatja. Mivel képes gyorsan és részletesen elemezni az információkat, átalakíthatja az emberek döntéshozatali folyamatait. Az érzelmi elemzés és érzékelés révén képes befolyásolni az emberek társas kapcsolatait és érzelmi válaszait, azzal pedig, hogy személyre szabott és interaktív élményt nyújt, óhatatlanul hatással van az emberek kommunikációjára és viselkedésére. Ezzel összefüggésben megváltozik az emberek közötti kommunikáció és interakció, ami egy ideje már jól tetten érhető az AI-alapú közösségi média platformokhoz és üzenetküldő alkalmazásokhoz idomult kapcsolattartási szokásainkban.

Összességében tehát az AI mellett szól, hogy az érzelmi reakciók felismerésének és értelmezésének képessége segíthet az embereknek jobban megérteni egymás érzelmi állapotát, viszont nyomós ellenérv lehet, hogy a túlzott használata gyengítheti az emberek közötti valódi társas kötelékeket, sőt ha az AI félrevezető vagy manipulatív információkat szolgáltat, az bizalmi problémákhoz vezethet.

Etikai kérdőjelek sorakoznak az AI-használat mögött

Altındal levezeti: az AI emberi észlelésre, érzelmekre, viselkedésre és kapcsolatokra gyakorolt hatása fontos etikai kérdéseket vet fel. Az általa generált hamis vagy félrevezető információk torzíthatják az emberek valóságérzékelését, ami negatívan befolyásolhatja döntéseiket és társas interakcióikat, ezért a mesterséges intelligencia etikus használata kulcsfontosságú, ha minimalizálni akarjuk az emberi pszichére gyakorolt negatív hatások esélyét. Ez magában foglalja az AI érzékeny alkalmazását az érzelmi és társas igények figyelembevételével, valamint olyan rendszerek tervezését, amelyek segítik az emberek objektív valóságészlelését.

Az AI és az emberi pszichológia közötti kapcsolat bizonyosan szorosabbá válik, és a jövőben még nagyobb hatást gyakorolhat az információfeldolgozásra, az érzelmi reakciókra, a viselkedésre és a társas kapcsolatokra. Lévén hogy, ahogy a fentiekből világosan látszik, képes átalakítani az emberek döntéshozatali folyamatait és interakciós szokásait, a mesterséges intelligencia etikus felhasználása egyre fontosabb kérdés lesz. Rajtunk a sor, hogy vegyük a fáradtságot, és a megfelelő kezelése érdekében megértsük a mechanizmusait, veszélyforrásait és fejlődési irányát, ezzel pedig minimalizáljuk, hogy törékennyé tegye az életünket társadalmi szinten.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Már öt kupaknyi műanyag van az emberi agyban - a tudósok most ennek a drámai felfedezésnek a hatását próbálják felmérni
Nyolc év alatt 50%-kal nőtt az agymintákban talált mikroműanyagok mennyisége, áll a Nature Medicine című folyóiratban megjelent tanulmányban. De találtak már mikroműanyagot a méhlepényben, a herékben, az anyatejben és a babák szervezetében is.


Eddig kevesen vették komolyan azt a kockázatot, hogy a mikroműanyagok az agyszövetekig is eljuthatnak, mert úgy gondolták, hogy a szemcsék túl nagyok hozzá. Az Új-Mexikói Egyetem kutatói bebizonyították, hogy ez nem igaz, sőt, riasztóan magas koncentrációban találtak mikroműanyag-szennyeződést az emberi agyban, ami mostanra sokkal fertőzöttebb lehet, mint bármelyik másik szervünk. Ha ez önmagában nem lenne elég nagy baj: az amerikai tudósok arra jutottak, hogy a környezetvédelmi törekvések ellenére növekvő tendenciáról van szó. 

A mikroműanyagok, vagyis elhasználódott polimerek apró darabkái az általunk vásárolt termékek, és főleg a csomagolások révén mostanra mindenhol jelen vannak, a levegőtől a vízen át a talajig. Az elmúlt fél évszázadban az emberi test számos részében is megjelentek.

Tavalyi tanulmányok kimutatták, hogy jelen vannak az emberi herékben és a méhlepényben. Más tudósok a vérben, a spermában, az anyatejben és még a babák első székletében is találtak belőle.

Egy februári tanulmány szerint ráadásul a koraszülött babák méhlepénye több mikroműanyagot tartalmazott, mint a nem koraszülött csecsemőké, annak ellenére, hogy kevesebb idejük volt a részecskék felhalmozódására.

Az Új-Mexikói Egyetem kutatói pedig megállapították, hogy az emberi agyban lévő mikroműanyag-felhalmozódás az elmúlt nyolc évben a másfélszeresére emelkedett.

A mikroműanyagok átlagos koncentrációja az általuk vizsgált 24 emberi agyban 5000 mikrogramm/gramm volt. Ez körülbelül hét gramm műanyag agyanként – annyi, mint egy eldobható kanál vagy körülbelül öt vizespalack kupakja

- mondta a kutatást vezető Dr. Matthew Campen a New York Times-nak.

„Ez teljesen új helyzetet teremt: sok műanyagdarab jóval kisebb, mint korábban hittük. A vírusok méretének két-háromszorosát érik csak el, tehát nanométeres nagyságrendűek” - mutatott rá a kutatást vezető toxikológus. Ez azt jelenti, hogy a körülbelül 400-szor kisebbek, mint egy hajszál szélessége.

Dr. Campen hozzáfűzte: az agyban megfigyelt felhalmozódás üteme jól tükrözi a műanyaghulladék mennyiségének globális növekedését, és a tanulmányban leírt eredmények okkal kelthetnek riadalmat világszerte. Bár az még nem világos, hogy ez a műanyagmennyiség milyen hatással van az emberi egészségre.

Az is kiderült, hogy a demenciával diagnosztizált emberek agyszövete akár tízszer több műanyagot is tartalmazhat, mint másoké. Bár a tudós úgy gondolja, egyértelmű az összefüggés, ez a kutatás egyelőre nem tudta bizonyítani, hogy a műanyagok magasabb szintje váltja ki a betegség tüneteit. Lehetséges, hogy a mikroműanyagok nem okozzák a demenciát, hanem az állapotromlás fokozódása miatt halmozódnak fel. Ezeknek az agyaknak ugyanis porózusabb a vér-agy gátja, és kevésbé képesek kiüríteni a méreganyagokat.

Azt is vizsgálják, hogy a felhalmozódó mikroműanyagoknak van-e szerepük a Parkinson-kór vagy a memóriavesztés kialakulásában.

Formabontó módszerrel mérték a mikroműanyagok mennyiségét az agyban

A kutatás egy olyan új módszerre épült, amelyet az egyetem kutatói fejlesztettek ki a szövetekben található mikroműanyagok meghatározására és mennyiségi elemzésére. Ezt a módszert már korábban is használták méhlepényekben, valamint emberek és kutyák heréjében lévő műanyagok vizsgálatára.

A mostani kutatás során az Új-Mexikói Orvosi Hivataltól kapott agyszövet-mintákat elemezték, hiszen a törvény szerint ezeket hét évig kell megőrizni, vagyis ideálisak arra, hogy felvázolják belőlük az utóbbi időszak tendenciáit. A régebbo - egytől egyig az agy homloklebenyéből származó - minták 2016-ból származtak, és ezeket hasonlították össze 2024-es mintákkal.

A kutatók kémiai oldószerbe helyezték a szöveteket, így egyfajta pépet hoztak létre, amiből centrifugával kiszűrték az oldhatatlan műanyagokat tartalmazó üledéket. Ezt pirolízises eljárással 600 Celsius-fokra hevítették, majd felfogták a műanyagok égése során keletkező gázokat. A polimerekből származó ionokat végül szétválasztották és tömegspektrométerrel azonosították.

A módszer 12 különböző polimert mutatott ki és mért meg az emberi agyszövetekben. Megállapították, hogy ezek többsége polietilén, amit széles körben használnak csomagolóanyagok, palackok és poharak gyártására.

A kutatócsoport transzmissziós elektronmikroszkóppal is megvizsgálta azokat a szövetmintákat, amelyekben magas polimerkoncentrációt találtak. Kiderült, hogy éles műanyag szilánkok csoportosulásairól van szó, amelyek mérete nem haladja meg a 200 nanométert – tehát alig nagyobbak a vírusoknál. Ennyire apró részecskék már át tudnak jutni a vér-agy gáton, vagyis azon a testünkben lévő védőkapun, ami éppen a nem kívánatos anyagok agyba jutását hivatott megakadályozni.

Egyértelműen aggasztó a helyzet, de még sok a kérdőjel

Campen elismerte: egyelőre nem világos, hogy a mikroműanyagok miként kerülnek az agyba, és azt sem tudni, milyen hatást váltanak ki. Mindeközben viszont a különböző plasztikokat biológiailag közömbös anyagnak tartják, ezért orvosi alkalmazásokban – például stentek és műízületek gyártásánál – is használják őket.

„Felmerülhet, hogy a műanyagok akadályozzák a kapillárisokban a véráramlást, esetleg megzavarják az agyban az axonok (az idegsejtek sajátos szerkezetű, leghosszabb nyúlványai) közötti kapcsolatokat. Elképzelhető továbbá, hogy a mikroműanyagok elősegítik a demenciához köthető fehérjehalmozódást” - sorolta a lehetőségeket.

A toxikológus úgy véli, a mikroműanyagok nagy része az élelmiszereken keresztül jut be az emberi szervezetbe, különösen a húsok révén, ami az ipari húsfeldolgozás módszereire, valamint arra vezethető vissza, hogy a műanyagok növekvő koncentrációban vannak jelen a táplálékláncban.

„Mivel a mezőgazdasági területeket műanyaggal szennyezett vízzel öntözzük, feltételezzük, hogy a műanyagok ott halmozódnak fel. Ezeket a növényeket etetjük meg az állatokkal, majd az állati trágyát visszajuttatjuk a földekre, így egyfajta önmagát erősítő folyamat alakul ki”

- vezette le Campen. A most felfedezett mikroműanyagok az 1960-as évekből származhatnak, vagyis évtizedekig tarthat, mire a műanyagok ennyire apró darabokra bomlanak és bekerülnek az emberi szervezetbe.

A toxikológus szerint az új eredmények globális egészségügyi fenyegetést jelentenek, de a fogyasztókat nehéz motiválni, hiszen a mikroszkopikus méretű szennyeződések nem keltenek elég nagy riadalmat.

A tűzzel játszunk, és ez beláthatatlan következményekkel járhat

A műanyaggyártás továbbra is zavartalanul folyik világszerte. Ha még ma leállítanák, akkor is évtizedeket venne igénybe a meglévő polimerek lebomlása mikroszkopikus részecskékké, így a mikroműanyagok és nanoműanyagok koncentrációja az elkövetkező években bizonyára tovább emelkedik majd - mind a környezetben, mind pedig a táplálékláncban.

Ironikus, hogy a műanyagok kifejlesztését éppen a környezetvédelem szándéka ösztönözte.

Az első szintetikus polimert 1869-ben feltaláló John Wesley Hyatt a már akkor is egyre veszélyeztetettebb élővilág megmentőjét látta a műanyagban, hiszen a használatával kiválthatóak olyan anyagok, amelyeket az ember a természettől vesz el. Sten Gustaf Thulint, az 1965-ben szabadalmaztatott műanyag zacskó megalkotóját hasonló célok vezérelték: kifejezetten a papírszatyrok kiváltása miatt állt elő a találmánnyal, a fák védelmében.

A svéd kutató fia, Raoul Thulin a BBC-nek azt mondta: ha az apja még mindig élne, döbbenten figyelné, hogy az emberek kidobják a szatyrokat, ahelyett, hogy újra meg újra felhasználnák, hiszen az ő szándéka éppen ez volt. A Thulin család egyébként egy fillér hasznot sem húz az anno a Celloplast cég által bejegyzett szabadalomból.

Sok szakértő szerint a műanyaggal az a legnagyobb gond, hogy túl olcsó, ezért újrafelhasználás helyett egyszerűen kidobjuk. A WWF jelentése szerint 2019-ben a műanyaghulladékoknak csupán 9 százalékát hasznosította újra a világ. Jelenleg a globális műanyaggyártás körülbelül 60 százaléka egyszerhasználatos termékeket állít elő, amelyeket eleve eldobásra szánnak.

A WWF szerint globális műanyagszennyezés elleni egyezményre lenne szükség. Az OECD is arra jutott,

ha nem születnek szigorúbb szabályok, a műanyaggyártás és felhasználás a 2020-as 435 millió tonnáról 2040-re 736 millió tonnára nőhet. Ez brutális, 70 százalékos emelkedést jelenthet,

miközben a nem megfelelően kezelt (az élettartama végén kidobott és rosszul, illetve nem ártalmatlanított) műanyaghulladék mennyisége 81-ről 119 millió tonnára, vagyis közel 50 százalékkal nőhet.

Az OECD szerint ahhoz, hogy ezt elkerüljük, emelni kellene a műanyagokra és csomagolásokra kivetett adókat, be kellene tiltani bizonyos egyszer használatos műanyagokat, és ki kellene terjeszteni a gyártói felelősségi rendszereket.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Kína vasököllel vág vissza Trumpnak - a ritkaföldfémek eladásának korlátozása szorult helyzetbe hozhatja Amerikát
A ritkaföldfémek terén Kína kivételezett helyzetben van, és most él is ezzel, ami súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet az Egyesült Államok számára. Komoly kihívások elé néz a védelmi ipar, az elektromos járművek gyártása és az elektronikai szektor.


Peking úgy döntött, hogy a Trump-kormány sokkoló vámtarifáira válaszul (a kínai termékek többségére 54 százalék vámot vetettek ki) 34%-os megtorló vámot alkalmaz minden amerikai termékre, emellett visszatartja olyan ritkaföldfémek kivitelét az országból, amelyeket szinte kizárólag Kínában bányásznak, illetve dolgoznak fel. A pénteken bejelentett exportkorlátozások alaposan leszűkíthetik az Egyesült Államok és a Nyugat ellátását olyan ásványokból, amelyek létfontosságúak a védelmi ipar, az elektromos járművek, a tiszta energia és az elektronikai szektor számára.

A probléma nagyságát jól jelzi, hogy

Kína állítja elő a világ ritkaföldfém-ásványainak 60%-át. Náluk történik a globális ritkaföldfém-ásványok feldolgozásának 90%-a, és eddig tőlük jött az Egyesült Államok ritkaföldfém-importjának 72%-a. Emellett Kína uralja a ritkaföldfémek bonyolult és szennyező finomítási folyamatát is.

A kínai Kereskedelmi Minisztérium bejelentése szerint április 4-től hét kategóriába tartozó közepes és nehéz ritkaföldfémek kerülnek exportkorlátozás alá – köztük a szamárium, gadolínium, terbium, diszprózium, lutécium, szkandium és ittrium.

A szamáriumot például állandó mágnesek gyártására használják, amelyek a repülőgép-technológiák és védelmi rendszerek alapvető alkotóelemei. A gadoliniumnak az orvosi képalkotásban, valamint az atomreaktorokban van nagy szerepe. A diszprózium kritikus fontosságú a nagy teljesítményű mágnesek előállításához, amelyek magas hőmérsékleten működnek, általában elektromos járművekben és szélturbinákban. A szkandium a repülőgép-alkatrészgyártásban fontos anyag, míg az ittriumot szupravezetők, lézerek és különféle orvosi alkalmazások előállításához használják.

A kritikus fontosságú ásványi anyag kitermelésével és feldolgozásával foglalkozó amerikai NioCorp vezérigazgatója, Mark A. Smith úgy reagált, hogy

a kínai válaszlépés jelentős fenyegetést jelent az Egyesült Államok nemzetbiztonságára nézve, érintheti a Pentagon fejlett fegyverrendszerek ellátási láncait, beleértve a lopakodó vadászgépek, a precíziós vezérlésű lőszerek, a műholdak és a hiperszonikus fegyvereket gyártását.

A kínai bejelentés miatt azonnal 14%-ot zuhantak a GE Healthcare Technologies részvényei is. A gadoliniumot ugyanis az MRI-vizsgálatok tisztaságának javítására használják, és a korlátozások jelentős hatással lehetnek a cégre, mivel az MRI-szkennerek a vállalat teljes értékesítésének 46%-át tették ki 2024-ben.

A mostani korlátozás a nyersanyagokon kívül olyan késztermékekre is vonatkozik, amelyek az amerikai ipar számára nélkülözhetetlenek - köztük az állandó mágnesekre, amelyek pótlása komoly kihívást jelent. „A diszpróziumot és/vagy terbiumot tartalmazó nagy teljesítményű ritkaföldfém-mágnesek teljes körű exportkorlátozása súlyosan érinti a védelmi szektort” – mondta a Reutersnek Ryan Castilloux, az Adamas Intelligence tanácsadó cég alapítója.

A nehéz ritkaföldfémek is különösen érzékeny területnek számítanak, mivel Kína ezek felett még nagyobb ellenőrzést gyakorol.

Jelenleg Kínán, Mianmaron és Laoszon kívül csak egyetlen nehéz ritkaföldfém-bánya működik.

Ez a brazil Serra Verde projekt, de ők is Kínába szállítják a termékeit feldolgozásra. Peking szoros ellenőrzést alá vonta a mianmari és laoszi ellátási láncokat is, tehát lényegében a világ minden ilyen bányászati tevékenységre jogot formál, vagy hatást gyakorol.

Bár a mostani korlátozások nem jelentenek teljes tilalmat, az exportengedélyek csökkentésével visszafoghatják a szállításokat. És ez nem lenne példa nélküli intézkedés: az ázsiai ország márciusig például egyetlen gramm antimont sem exportált az Európai Unióba, miután tavaly szeptemberben korlátozásokat vezetett be a diódák, infravörösfény-detektorok, illetve vízvezetékek, lefolyók, ólomakkumulátorok rácsainak gyártására használt fém kivitelére.

Emellett a fejlett memóriachipek és chipgyártó berendezések Biden-kormány által elrendelt eladási tilalmára válaszul Kína már tavaly decemberben leállította a gallium, a germánium, az antimon és a szuperkemény anyagok exportját az Egyesült Államokba, valamint szigorítottak a grafit-exporton is.

A gallium és a germánium kritikus fontosságú a félvezetők, az elektronika, az infravörös eszközök és a napelemek gyártásához. Az antimon nélkülözhetetlen katonai alkalmazásokhoz, például lőszerekhez, infravörös rakétákhoz és az éjjellátó technológiához. A grafit pedig létfontosságú a lítium-ion akkumulátorok gyártásához, az acélgyártáshoz és az elektromos járművek gyártásához.

A kínai Kereskedelmi Minisztérium Trump vámtarifáira válaszul azt is bejelentette, hogy 16, főleg védelmi, logisztikai, adatelemző, űripari és légiközlekedési tevékenységet folytató amerikai vállalat felé korlátozzák a kínai gyártású alkatrészek exportját, míg 11 további céget felvesznek a „megbízhatatlan entitásokról” vezetett listájára. A kínai CCTVNEWS szerint ez azzal jár, hogy a cégeknek mostantól egyáltalán nem szabad üzleti tevékenységet folytatni Kína területén vagy kínai vállalatokkal.

Amerikai katonai drón

A listára tett amerikai cégek között olyan vállalatok szerepelnek, mint a harctéri helyzetfelismerésre, illetve katonai, rendészeti és ellenőrzési célokra drónokat gyártó Skydio, Firestorm Labs, Kratos Unmanned Aerial Systems és BRINC Drones, de megtiltották a Kínával történő kereskedést más, mesterséges intelligencia, híradástechnikai és harcjármű megoldásokat fejlesztő cégeknek is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
„A legsötétebb nap” – Trump környezetvédelmi ügynöksége eltörli a legfontosabb környezetvédelmi szabályokat
Több tucat szabályozást vonnak vissza. Az ügynökség új vezetője szerint véget ér a "zöld átverés" kora, és a jövőben azon dolgoznak majd, hogy megszűnjön a jogi felhatalmazásuk a szén-dioxid és más üvegházhatású gázok szabályozására.


A Trump-kormányzat bejelentette, hogy visszavonja az ország több tucat környezetvédelmi szabályozását, köztük a kipufogógázokra és gyárkéményekre vonatkozó szennyezési határértékeket, a vizes élőhelyek védelmét és az üvegházhatású gázok szabályozásának jogi alapját.

Lee Zeldin, a Környezetvédelmi Ügynökség (E.P.A.) vezetője egy online videóban azt mondta, hogy az ügynökség célja a jövőben az, hogy „csökkentse az autóvásárlás, az otthoni fűtés és a vállalkozások költségeit”. A videóban nem beszélt a környezet vagy a közegészség védelméről, amire az ügynökség létrejött.

Zeldin bejelentette, hogy visszavonnak több mint két tucat levegő- és vízszennyezés elleni szabályt.

Az E.P.A. a tervek szerint enyhítené az erőművek szén-dioxid-kibocsátási korlátozásait. A jelenlegi előírások szerint a széntüzelésű erőműveknek és az új gázerőműveknek 2039-ig 90 százalékkal kellene csökkenteniük a kibocsátásukat. A gépjárművekre vonatkozó kibocsátási normákat is átírnák, így nem lenne kötelező, hogy 2032-re az új autók és könnyű teherautók többsége elektromos vagy hibrid legyen. Eltörölnék a koromkibocsátási határértékeket, amelyeket légzőszervi betegségekkel és idő előtti halálozásokkal hoztak összefüggésbe.

A Biden-kormányzat egyik szabályozása előírta, hogy a széntüzelésű erőművek higanykibocsátását 70 százalékkal csökkentsék, mivel a higany káros a gyermekek fejlődésére. Az új tervek szerint ezt is eltörölnék. Nem működne többé a „jó szomszédság szabály”, amely arra kötelezte az államokat, hogy kezeljék az általuk kibocsátott, más államokba sodródó szennyezést. Emellett eltörölnék azokat az intézkedéseket, amelyek a szegényebb és kisebbségi közösségek védelmét helyezik előtérbe.

A klímaváltozás hatásainak számszerűsítésére használt „szén-dioxid társadalmi költségét” is jelentősen csökkentenék. Ezt az értéket a szabályozások gazdasági hatásainak mérlegelésekor használják.

Zeldin szerint az E.P.A. a jövőben nem venné figyelembe a környezeti politikák társadalmi költségeit, például azt, hogy az erdőtüzeket, aszályokat, viharokat és más katasztrófákat mennyire súlyosbíthatják a szennyezések.

Az egyik legfontosabb változás az lenne, hogy az E.P.A. eltörölné a 2009-es veszélyeztetettségi megállapítást, amely alapján az üvegházhatású gázok veszélyt jelentenek a közegészségre. Ha ezt visszavonnák, az ügynökség gyakorlatilag nem tudná szabályozni a klímaváltozást okozó kibocsátásokat. Zeldin erről a videóban úgy fogalmazott, hogy

az ügynökség azon dolgozik majd, hogy megszűnjön a jogi felhatalmazásuk a szén-dioxid és más üvegházhatású gázok szabályozására. A videóban ezt „a klímaváltozás vallásának szent gráljaként” emlegette.

Zeldin a bejelentést „az Egyesült Államok történetének legnagyobb deregulációs bejelentésének” nevezte, és azt mondta: „Ma véget ér a zöld átverés, és az E.P.A. hozzájárul az amerikai aranykor eljöveteléhez.”

Trump már korábban is kampányolt azzal, hogy lazítaná a fosszilis tüzelőanyag-ipart érintő szabályozásokat, és „fúrjunk, fúrjunk, fúrjunk” jelszóval hirdette energiapolitikáját. Visszatérése óta befagyasztotta a Kongresszus által jóváhagyott klímavédelmi programok finanszírozását, elbocsátotta az időjárási és klíma-előrejelzéseken dolgozó tudósokat, és csökkentette azokat az állami támogatásokat, amelyek a fosszilis tüzelőanyagokról való átállást segítették elő.

Az Egyesült Államok a világ történetének legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója, és a tudósok szerint ez az üvegházhatású gáz a klímaváltozás fő mozgatórugója. A tavalyi év volt a legmelegebb a feljegyzések kezdete óta, és az országban 27 olyan természeti katasztrófa történt, amelyek egyenként legalább 1 milliárd dolláros kárt okoztak – míg 1980-ban ez a szám csupán három volt.

Sheldon Whitehouse, Rhode Island demokrata szenátora a New York Timesnak azt mondta „ma jött el az a nap, amiért Trump nagy olajipari támogatói fizettek”. Szerinte az E.P.A. lépései támadást jelentenek a tiszta levegő, a tiszta víz és a megfizethető energia ellen. „Zeldin igazgató nyilvánvalóan hazudott, amikor azt mondta, hogy tiszteletben tartja a tudományt és meghallgatja a szakértőket” – tette hozzá.

Gina McCarthy, aki az Obama-kormányzat idején vezette az E.P.A.-t, azt mondta, hogy ez „az E.P.A. történetének legsötétebb napja”.

Szerinte ezeknek a szabályoknak a visszavonása „nem csupán szégyen, hanem fenyegetés mindannyiunk számára”.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
A ChatGPT a saját gyerekei megölésével vádolt meg egy ártatlan férfit
Stimmelt a férfi neve, a szülővárosa, a gyerekek száma, a nemük, csak az nem, hogy a háromból kettőt meggyilkolt. Ja, és a harmadikat is megpróbálta eltenni láb alól. Legalábbis a mesterséges intelligencia szerint.


Az osztrák Noyb nevű adatvédelmi jogvédő szervezet újabb panaszt nyújtott be az OpenAI ellen, mert a ChatGPT egy norvég férfit tévesen gyilkossággal vádolt meg, írja az Engadget. A mesterséges intelligencia azt állította róla, hogy

21 év börtönt kapott két gyermeke meggyilkolásáért és egy harmadik megölésének kísérletéért, miközben ez nem igaz.

A ChatGPT a valós adatokat is összekeverte a hamis állításokkal: helyesen adta meg a férfi szülővárosát, valamint gyermekei számát és nemét. A Noyb szerint ezzel egyértelműen megsértette az adatvédelmi szabályokat.

Nem ez az első eset, hogy a ChatGPT valótlan vádakkal illet ártatlan embereket. Korábban egy férfit csalással, egy bírósági tudósítót gyermekbántalmazással, egy jogászprofesszort pedig szexuális zaklatással hozott összefüggésbe – derül ki a magazin cikkéből.

Az OpenAI eddig azzal védekezett, hogy a ChatGPT figyelmezteti a felhasználókat a hibák lehetőségére, de a jogvédők szerint ez nem elég. A kérdés most az, hogyan reagál a cég az újabb panaszra – és hogy egy mesterséges intelligencia megúszhatja-e annyival, hogy „bocsánat, tévedtem”.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET: