Palackozott vizet iszol? Itt vannak az okok, hogy miért ne tedd!
Egy friss kutatás eredményei ismét ráirányították a figyelmet arra, milyen egészségügyi kockázatokat rejthet a műanyag palackok használata. Akár csak alkalmanként iszik palackozott vizet, akár mindennap fogyasztja, a szakértők most arra figyelmeztetnek: itt az ideje átgondolni ezt a szokást – írja az Unilad.
A Columbia Egyetem, a Lamont-Doherty Földtudományi Obszervatórium és a Rutgers Egyetem kutatói által végzett vizsgálat szerint a műanyag palackokban található apró, úgynevezett nanoműanyag-részecskék komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. Az eredmények szerint egy átlagos műanyag palackban literenként 240 ezer ilyen részecske található – ez 10-100-szorosa a korábbi becsléseknek.
De nem csak a nanoműanyagokkal van gond. A palackokban található ftalátok (az iparban elsősorban lágyító szerként alkalmazott szerves vegyületek) szintén veszélyesek lehetnek az egészségre. Az amerikai National Institute of Environmental Health Sciences szerint ezek az anyagok kapcsolatba hozhatók fejlődési, agyi, immun- és reprodukciós problémákkal.
„Korábban ez a terület szinte teljesen feltáratlan volt. A toxicitási vizsgálatok eddig csak találgatták, mi lehet a műanyagokban” – mondta Beizhan Yan, a kutatás egyik társszerzője. „Ez a tanulmány lehetőséget ad arra, hogy egy eddig rejtett világot vizsgáljunk meg közelebbről.”
A kutatók figyelmeztetnek: a műanyag nem csak a palackozott vízben jelent problémát. Olyan hétköznapi termékek csomagolásában is jelen lehet, mint a majonéz vagy a ketchup.
„Ez az eredmény új nézőpontot adhat a műanyagok emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hatásainak megértéséhez” – mondta Qixuan Chen, a Columbia Egyetem közegészségügyi iskolájának docense.
A kutatásban részt vevő Wei Min arra is rámutatott, hogy nem a nanoműanyagok mérete a legnagyobb gond, hanem a számuk. „Minél kisebbek a részecskék, annál több van belőlük, és annál könnyebben juthatnak be a szervezetünkbe” – mondta.
A kutatók szerint itt az idő, hogy fenntartható, újrahasználható anyagokból készült palackokra váltsunk. Ez nemcsak a saját egészségünket védi, hanem a környezet terhelését is jelentősen csökkentheti.