Megvan a rák ellenszere? Az új módszer tíz nap alatt pusztította el a daganatot
A kutatók többféle rákbetegség ellenszerét is keresik ezzel a módszerrel, köztük olyanokat is, amelyek spontán módon fejlődnek ki.
A kísérlet során rákos sejteket ültettek a bőrük alá a hasuk két különböző pontján. Miután a daganatot növekedni kezdtek, a tesztelt molekulákat egyesével és különféle kombinációkban befecskendezték az egerek egy-egy tumorjába.
A legjobb eredményt egy olyan molekulapáros hozta, amelynek az egyik összetevője a CpG nevű DNS-szakasz, a másik egy antitest. A CpG a dendrikus sejteket stimulálja, amelyek segítenek beindítani az ellentámadást a rákkal szemben; az OX40 nevű receptorhoz kötődő antitest pedig a T-limfocitákat aktiválja. Ronald Levy, a kutatás vezetője szerint önmagukban ezek szinten semmit nem csinálnak, de ha együttesen vetik be őket, nagyon hatékonynak bizonyulnak. Az így beinjekciózott tumorok alig tíz nap alatt teljesen eltűntek az egerekben. Sőt a másik, érintetlenül hagyott tumor is felszívódott húsz napon belül. Ráadásul szinte teljes volt a siker, hiszen 90 egér közül 87-nél bizonyult hatékonynak a kísérleti anyag.

Ronald Levy
Az amerikai tudósok úgy vélik, hogy az immunserkentő anyagok igen kis mennyiségének helyi alkalmazása gyors és viszonylag olcsó rákterápiát tenne lehetővé, és nem lennének olyan káros mellékhatásai, mint amikor az immunstimulációt az egész testre kiterjesztve végzik. Az egereken végzett kísérlet bizonyította, hogy a helyi stimuláció is kihat az egész szervezetre.
A kétféle anyag közül még csak az egyiket hagyták jóvá emberi alkalmazásra, a másodiknál még csak csak a kísérleteknek tartanak. Januárban kezdték el a tesztelést nyirokmirigyrákban szenvedő önkéntes betegekkel. Ugyanezt a rákfajtát fejlesztették ki az egerekben is - olvasható az egyetem honlapján.
A Ronald Levy vezette kutatásról szóló tanulmány, amely a Science of Transnational Medicine című szaklapban jelent meg. Társszerzője Idit Sagiv-Barfi orvosinstruktor. Levyt a daganatos betegségek immunoterápiájának egyik úttörőjének tekintik.