Kína titokban szénerőműveket épít, hiába áll ki nyilvánosan a kisebb szén-dioxid kibocsátás mellett
A hatalmas Mengeng Xilin Hőerőmű harmadik egysége a számítások szerint 700 megawatt energiával látja majd el Kínai északi régióját. A beruházást 2017 januárjában leállították, ennek ellenére a műholdképek alapján úgy tűnik, az építkezés mégis folytatódott – írja a CNN.
Műholdképek a területről:

Az erőmű építésének leállítására két éve a kínai Nemzeti Energia Igazgatóság adott utasítást, összhangban azzal a kormányzati szándékkal, hogy csökkentsék az ország szénfüggőségét és szén-dioxid kibocsátását. Xi Jinping elnök akkor személyesen jelentette be, hogy az üvegházhatást okozó gázok csökkentése az egyik legfontosabb célja. Kína a múlt héten New York-ban, az ENSZ klímacsúcsán ismét elkötelezte magát a légszennyezés csökkentése mellett.
Ennek ellenére a hónap elején legalább három új szénerőmű készült el, vagy állt építés alatt az ország északi részén, Belső-Mongóliában.
A Greenpeace szerint mindez arra utal, hogy a kínai kormány hiába függesztette fel nyilvánosan 2017-ben a szénerőművek építését, a nyilvánosság háta mögött a munka tovább folytatódott. Ennek a Greenpeace szakértője, Li Shuo szerint az is oka lehet, hogy Kína gazdasági növekedése az utóbbi időben látványosan belassult a globális lassulás, és az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háború miatt. A negyedéves gazdasági növekedés június végén 6,2%-ra csökkent, ami az elmúlt három évtized legalacsonyabb értéke.
Márpedig ilyenkor a politikai döntéshozók hajlamosak nagyszabású infrastrukturális projekteket indítani, amikkel esetleg csökkenthető a gazdaság lassulása.
Kína Nemzeti Energia Igazgatóságának fejlesztésekért felelős igazgatója azt nyilatkozta egy sajtótájékoztatón, hogy az ország az új szénerőművek ellenére is betartja a klímaváltozással kapcsolatban tett ígéreteit.
„Hatékony és tiszta széntüzelésű erőműveket fejlesztettünk ki, amelyek nagy kapacitással, magas energiahatékonysággal és alacsony szennyezőanyag-kibocsátással bírnak” – állította.
A gond csak az, hogy Kína jelenleg is a legnagyobb szénd-dioxid kibocsátó ország, messze megelőzve például az Egyesült Államokat, Indiát és Ausztráliát.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!