Kicsinálta a por a NASA Mars–szondáját
Már nem tudják elérni a földi irányítóközpontból az InSight Mars-szondát, írja a Unilad. A napelemekkel működő berendezésre az évek alatt vastag porréteg rakódott le, emiatt már képtelen a működéséhez elegendő energiát termelni.
Az elsősorban szeizmikus vizsgálatokat végző szonda 2018. november 26-án landolt a szomszédos bolygón. Működését eredetileg csak két évre tervezték, vagyis így is jóval túlteljesítette előzetesen kalkulált szolgálati idejét. Az InSight utolsó fotóját december 11-én készítette és küldte a Földre, legutóbb négy nappal ezután léptek kapcsolatba a szondával.
Az InSight utolsó fotója a Twitteren is elérhető. A posztszövegben már utaltak arra a mérnökök, hogy a szerkezet napjai meg vannak számlálva, egyúttal el is köszöntek a szonda nevében a követőktől.
My power’s really low, so this may be the last image I can send. Don’t worry about me though: my time here has been both productive and serene. If I can keep talking to my mission team, I will – but I’ll be signing off here soon. Thanks for staying with me. pic.twitter.com/wkYKww15kQ
— NASA InSight (@NASAInSight) December 19, 2022
Nem az InSight az első szonda, aminek működését a marsi por lehetetleníti el: 2018-ban az Opportunity végét okozta egy óriási porvihar. Egyébként éppen az ilyen hatalmas viharokban bízhatnak még a NASA szakemberei, hogy hátha a szél kellően megtisztítja az InSight napelemeit. Ennek megfelelően időről időre megpróbálnak majd kapcsolatba lépni az egyelőre elérhetetlen szondával.
Szerencsére a Curiosity és a Perseverance nem napelemekkel, hanem nukleáris meghajtással működik, így nem okoz gondot számukra a jelentős mennyiségű por.