Jó ötlet a 10 millió fa elültetése, mondják a szakemberek - már 7 ezren támogatják
Mi is megírtuk, hogy 2050-re Stockholm lehet az új Budapest egy svájci kutatás szerint, legalábbis időjárási szempontból. A kutatók szerint 30 év múlva az északi országban olyan meleg lehet, mint most nálunk. Magyarországon viszont balkáni időjárás jöhet. A klímaváltozás negatív hatásainak megelőzésére indult a napokban egy civil kezdeményezés, a tervek szerint 10 millió fát ültetnének Magyarországon a következő években.
A brutális viharok és az extrém meleg nyár a klímaváltozás biztos jele a kutatók szerint. A tanulmány szerint 2050-re a városok időjárási szempontból nagyjából ezer kilométerrel délebbre tolódnak. Így míg Stockholmban olyan meleg lesz, mint most Budapesten, Magyarországon olyan idő várható, mint amilyen most Skopjében van, ami
akár 7-8 fokkal melegebb nyarakat is jelenthet.
Ez pedig hőhullámokkal, szélsőséges viharokkal, áradásokkal jár majd. A klímakutatók szerint a helyzet évről évre csak rosszabb lesz.
Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, a CEU professzora az RTL Klub Híradójának elmondta:
az éghajlatváltozás miatt a szélsőséges időjárási jelenségek egyre gyakoribbak, egyre intenzívebbek lesznek, és egyre hosszabb ideig tartanak majd.
Az éghajlatváltozás negatív hatásainak kivédésére indult egy civil kezdeményezés, aminek az a lényege, hogy rövid idő alatt 10 millió fát ültetnének Magyarországon.
Két és fél nap alatt több mint 7 ezren csatlakoztak a csoporthoz.
Bojár Iván András, a kezdeményezés elindítója szerint megvan az a társadalmi erő és igény, ami ahhoz kell, hogy a kitűzött célt meg lehessen valósítani.
"Rengeteg szakember jelentkezett be, erdészek, közgazdászok, faültetésben tapasztalt emberek, jogászok, minden olyanféle ember, ami egy ilyen nagyon összetett munkához kell"
- nyilatkozott.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!
Kröel-Dulay György, az MTA ökológiai kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa azt mondja: minél több fát ültetünk, mindenképpen hozzájárul a légköri széndioxid megkötéséhez. "Ez önmagában nem fogja a problémát megoldani, de nagyon fontos komponens lehet abban a folyamatban, hogy próbáljuk csökkenteni a levegőben lévő szén-dioxid mennyiségét." A kutató szerint
ha minden országban elindulna egy tömeges fatelepítés és megállítanák az erdők pusztítását, annak évek alatt már komoly és mérhető hatása lenne a Föld éghajlatára.