Hogyan csökkentsd a környezeti szennyezést a mindennapok során?
Szerencsére egyre több háztartásba kúszik be a környezettudatos szemlélet, sokan igyekeznek az egyszer használatos termékeket tartósra cserélni és legutóbbi felmérésünkből az is kitűnik, hogy egyre többen igyekeztek odafigyelni arra is, hogy akár a háztartási papírtermékeknél is a környezettudatosabb opciót válasszátok. Alábbi tippjeink is ebben segítenek, hiszen minden egyes vásárlás egyben szavazat is a környezettudatos alternatívára.
1. Válaszd a minőséget
Vásárláskor figyelj arra, hogy ha teheted, minőségi termékeket válassz. Az „olcsó volt, és ha elromlik veszek másikat” elvvel nemcsak plusz szemetet termelsz, de hosszútávon a pénztárcádnak sem segítesz vele, legyen szó elektronikai termékekről vagy éppen ruháról. Bár hosszú évekig azt tanultuk, hogy egyszerűbb újat venni, mint megjavítani, a rengeteg elektronikai szeméttel komoly károkat okozunk a Földnek. A minőség választása így az egyik legkörnyezettudatosabb döntés, hiszen a kevesebb több elv mentén nem kerül annyi szemét sem a környezetbe.
2. Vászontáska vs. műanyagszatyor
A környezettudatos életmódot a legtöbben a műanyagszatyor vászontáskára cserélésével kezdik. Ez egy nagyon üdvözlendő folyamat, azonban arra érdemes figyelni, hogy ne halmozzunk fel belőlük sem rengeteget, hiszen ezek előállítása is igen nagy ökológiai lábnyomot hagy maga után. Ahhoz, hogy egy vászontáska előállítását karbonsemlegessé tegyük, több százszor kell magunkkal vinnünk. Ha még van otthon nejlonzsacskód vagy műanyagszatyrod, esetleg abban kaptál valamit, ahelyett, hogy egyből a kukába kerülne, használd újra azt is. Azaz bármilyen szatyrod van otthon, a kulcs az, hogy próbálj meg minél kevesebb újat vásárolni, és ahol csak lehet, használd a már meglévőt.
Ugyanez igaz a többi, esetleg már meglévő műanyag termékre, hiszen ha hirtelen elkezdesz megválni az egyébként még hibátlan műanyag ételhordóidtól, azzal ugyanúgy szemetet termelsz. A lényeg, hogy a már meglévő holmidra ne könnyen eldobható, cserére váró termékként gondolj, hanem valahogy úgy, mint amit megbecsülsz és kihasználsz. Ha pedig nem használható tovább, jöhetnek a környezetbarátabb alternatívák!

3. Hasznosíts újra – de tényleg!
Biztosan sokat hallottad már, hogy ha van lehetőséged, a műanyag csomagolás helyett válaszd az üveg csomagolású termékeket. Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy ezentúl a műanyag helyett az üveg kerül a kukába, hiszen ha a teljes környezetterhelést veszed figyelembe ,az üveg nem a legjobb alternatíva a műanyag helyettesítésére, csak akkor, ha többször használod. Ma már több helyen vannak csomagolásmentes üzletek, ahol ezek az üvegek jó szolgálatot tehetnek, de az otthoni rendszerezésben is praktikus segítőiddé válhatnak.
4. Ha mégis eldobható, válassz tudatosan
Tudjuk, hogy nincs mindenre fenntartható alternatíva, vagy lehet, hogy egyszerűen nem tudsz, vagy nem szeretnél valamit teljesen lecserélni. Ha mégis eldobható termékre van szükséged, válassz tudatosan olyat, amellyel a legkevésbé ártasz a környezetednek. A háztartási papíráruk, mint például a WC-papír, a konyhai papírtörlő, vagy a papírzsebkendő például pont olyan mindennapi használati eszközeink, amelyek nélkül nehéz lenne elképzelni az életet. Ha vásárolni mégy, figyeld a csomagolást: keresd azt a fajtát, amely újrahasznosított papírból készül, környezetbarát a csomagolása. A Zewa termékei között már olyat is találsz, amelyik egyszerre bőrbarát és környezetbarát. De ebbe a kategóriába tartozik a női betét, illetve az eldobható pelenka is. Szerencsére már ezeknél a termékeknél is megjelentek a környezetkímélőbb megoldások: a Libresse és a Libero külső csomagolásának műanyagját például 50%-ban cukornádból állítják elő, a gyáraik pedig 100%-ban zöld energiával működnek.

5. Gyűjts szelektíven!
Egyre több háztartásban álltak át a szelektív hulladékgyűjtésre, amely egy fontos lépés a környezettudatos otthon irányába. Ahogy a fenti pontoknál is utaltunk rá, a választásaink mindig kihatnak a környezetünkre, így azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a kosárba kerülő termékek mennyire hasznosíthatók újra, kerülhetnek be ismét a körforgásba. Egyre több cég tudatosan figyel arra, hogy olyan anyagot használjanak fel csomagolóanyagként, amelyek később újrahasznosíthatóak lesznek. Ilyen a Zewa Natural Soft csomagolása is, amely 30%-ban PCR műanyagból készül.
6. A kevesebb néha több
Bár rengeteg csábító akcióval buzdítanak mindenhol a vásárlásra, mindenképp érdemes szem előtt tartani, hogy a legkörnyezettudatosabb választás mindig a nem vásárlás. Persze tudjuk, hogy ez nem kivitelezhető, a lényeg azon van, hogy ne pazarolj, ne vásárolj többet, mint amire szükséged van. Ennek kivédésére hasznos, ha mindig bevásárlólistával indulsz el a boltba vagy a piacra és ellenállsz a különféle 1+1 akcióknak. Mindig mérlegelj, hogy valóban szükséged van-e az adott árura, hiszen a túlvásárlásból általában csak extra szemét keletkezik.
A cikk az Essity Hungary Kft. támogatásával készült.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!