Hihetetlen robotkutyák: bombakeresésben, mentésben, csomagszállításban is jobbak, mint az ember
Első látásra azt hihetnénk, hogy a négylábú robotok fejlesztése nem több drága emberi hóbortnál: ahogy a humanoidokkal a saját képmásunkra, a robotkutyákkal a leghűségesebb társunkra hasonlító gépeket akarunk építeni. Ezek az eszközök olyan mozgásokra képesek, mint a házikedvenceink, ám elsősorban nem azért, hogy az ismerős viselkedés bizalmat ébresszen bennünk. Sokkal lényegesebb, hogy a hatékony mobilitásuk miatt felhasználási területek szélesebb körére alkalmasak, mint a guruló vagy két lábon lépegető társaik.
A robotkutyák úttörő modellje a 2020-ban piacra dobott Spot, amelyet az azóta főleg fejlett humanoidok építésével foglalkozó Boston Dynamics fejlesztett. Bár a nagyközönség leginkább csak jópofa mutatványokról készült videókban találkozott vele, eredetileg ipari és kutatási célokra tervezték. Építkezéseken, olajfúrótornyokon, bányákban és más veszélyes helyeken képes adatgyűjtésre, megfigyelésre, ellenőrző tevékenységre és hasznos terhek szállítására – köszönhetően a szenzortechnológiájának és a kutyák ihlette mechanikus lábszerkezetének, illetve az ebből fakadó mobilitásnak és egyensúlyérzéknek, amivel egyenetlen terepen is megbízhatóan mozog. Spot a testre szabható különböző kiegészítők – például a környezet feltérképezésére lidar érzékelők vagy a különböző robotkarok – révén tárgyak manipulálására is alkalmas, akár teljesen önállóan.
Az autonóm működést támogató szoftverekkel egyre precízebb feladatokat végezhet, így Spot nem csupán egy robot, hanem egyenesen a modern ipari automatizáció egyik legfontosabb szimbóluma. Az utóbbi időben kiderült, hogy a fejlett mozgás és az önálló működés mellett rendkívül tartós is – olyannyira, hogy súlyosan sugárszennyezett környezetben végezhet létfontosságú munkát.
Fukusima romjai között robotkutyák kutatnak
Az új évezred legsúlyosabb reaktorbalesete évtizedekig ad feladatot a szakembereknek, akik a 2011-es tragédia óta folyamatosan dolgoznak a romok felmérésén és eltakarításán. Talán mondani sem kell, hogy a helyszín közelében néhány óránál tovább senki sem tartózkodhat, így Spot érkezéséig nagyon lassan haladt a munka, hiszen máig sok az emberek számára megközelíthetetlen terület. A The Robot Report szerint a fukusimai romok semlegesítésén dolgozó csapat 2022-ben vetette be először a Boston Dynamics négylábú robotját, ami videókat közvetít és rögzít, sugárdózist mér vagy éppen mintát vesz a törmelékből a laboratóriumi vizsgálatokhoz. Koji Watanabe, a Tokyo Power Technology Atomerőmű-leszerelési Osztályának csoportvezetője közölte: éppen azért választották Spotot, mert olyan robotra volt szükség, ami nehéz terepen is kiválóan navigál, akár jelentős súlyt elbír, ajtókat nyit és zár, valamint akadályokat kerül ki – teljesen önállóan. Spot összetett feladatokat kapott Fukusimában. Használták a katasztrófa okainak és következményeinek vizsgálatára, semlegesítő műveletek szimulálására és egy ún. leszerelési archívum létrehozása.
Az operátorok biztonságos távolságból irányították, de a robot önvezető képességei is fontosnak bizonyultak: minden lépését önállóan tervezte meg és hajtotta végre, így a kezelőknek csak az irányt kellett megadni, hogy merre haladjon. A fejrészre szerelt robotkar nagyrészt szintén önállóan nyitott-zárt ajtókat, amihez a kezelőknek elég volt rámutatni a kilincsre, vagy arra, hogy az ajtó melyik oldalán van a zsanér – a többit Spot magától elvégezte.
A Boston Dynamics négylábú robotja hamarosan egy másik kritikus szegmensben, a terrorelhárításban is szerepet kaphat, miután a brit kormány tudományos versenyt szervezett a mesterséges intelligencia és a Spot technológiájának ötvözésére, bombahatástalanítás céljából. A 40 programozóból felállított öt csapat három nap alatt készítette fel a robotkutyát a tűzszerészeti munka többféle forgatókönyvére.
„Öröm volt látni a tehetségek elkötelezettségét, hogy olyan bombamentesítő eszközöket hozzanak létre, amelyekhez nem kell emberi jelenlét. Számos olyan ötletnek voltam szemtanúja, amelyek feltétlenül megkönnyítik a kutatás-fejlesztést a területünkön” – értékelte a kihívást Chris Coles, a brit hadsereg robbanóanyag-eltávolító és keresőcsoportjának alezredese. Bár a tiszt nem közölte, hogy a demonstrált megoldások közül melyik, mikor és milyen formában kerülhet át a gyakorlatba (katonai felhasználásról van szó, így nem véletlen, hogy titokban tartotta), azt kész tényként kezelte, hogy Spotot vagy a hozzá hasonló négylábú robotokat a jövőben bombakeresésre és -hatástalanításra is be lehet vetni.
Egy új robotkutya képes lefutni a maratont
A Boston Dynamics terméke sok tudóst és robotikai gyártót inspirált arra, hogy még hatékonyabb, még sokoldalúbb négylábú robotokat készítsen. A nagyszerű törekvések egyik legfrissebb példája a RAIBO2, ami egy rutinosabb hosszútávfutóhoz hasonló idővel, 4 óra 19 perc 52 másodperc alatt futotta le a maratoni távot. A robot kategóriában világrekorder modellt a Koreai Fejlett Tudományok Technológiai Intézetében (KAIST) építették, azzal az igénnyel, hogy az akkumulátora egyszeri feltöltéssel kibírja a 42 kilométeres távot.
A kutatást vezető Choongin Lee, Donghoon Youm és Jeongsoo Park szerint a futóverseny teljesítése bebizonyította, hogy „a RAIBO2 a stabil gyaloglási teljesítményével olyan szolgáltatásokat is megbízhatóan elvégezhet, mint a városi kézbesítés vagy a járőrözés”. A robot tényleg elég meggyőző, hiszen különösen nehéz maratont teljesített: az Észak-Kjongszang tartományban szervezett futóverseny távja két jelentős, 50 méteres emelkedőt is tartalmaz. Az embert próbáló terepen azért sikerült ilyen jól teljesítenie, mert a tervezők innovatív ízületi mechanizmussal látták el.
A kutatók megerősítéses tanulási algoritmust használtak a vezérléséhez, míg az „edzést” a RaiSim nevű szimulált környezetben tartották. Ez a rendszer lehetővé tette, hogy a RAIBO2 különböző terepeken – például lejtőkön, lépcsőkön és jeges úton – is stabilan működjön. „A kutatásaink folytatásában autonóm navigációs funkciókat adunk a RAIBO-hoz, és arra törekszünk, hogy a világ legjobb gyaloglási teljesítményét érjük el hegyvidéki területeken, illetve katasztrófahelyzetekben” – mondta Lee. A technológia ilyen típusú felhasználása a jövőben jelentősen javíthatja tömegrendezvények lebonyolítását és eddig nem látott lehetőségeket nyithat a robotikai kutatások terén.
„Testet öltött mesterséges intelligencia”: robotkutya és humanoid egyben
Jeff Bezos Amazon-tulajdonos is befektetője lett annak az új, európai fejlesztésű robotkutyának, ami amellett, hogy négy végtagjának köszönhetően eleve mobilis, kerekeket kapott és felruházták a felegyenesedés képességével, így nem csak járni-gurulni-szállítani, hanem rakodni is tud, még szélesebbre tárva a felhasználási lehetőségeket. A svájci Swiss-Mile robotjáról idén jelentették be, hogy egy 22 millió dolláros tőkebevonásnak köszönhetően készen áll a piacra lépésre. A megjelenésével nem csak Spot, hanem minden más négylábú robot komoly konkurenciát kap, mert ennyire sokoldalú eszközt, megkockáztatom, még senki nem épített ebben a robotikai szegmensben.
Az akár hosszabb távolságokra elküldhető robotnak nem okoz gondot az egyenetlen talaj, a lépcsőmászás, a bármilyen körülmények közötti navigáció, az objektumok kikerülése és persze a felegyenesedés, sőt, a felegyenesedve gurulás-sétálás sem, ami a legnagyobb eddig látott extra, hiszen nem csak szállítani tudja a csomagokat, hanem rakodni is.
A vállalat egyedi módon ötvözi a mesterséges neurális hálózatokat a robotika legújabb megoldásaival, és ez a technológia több iparágat átalakíthat, miközben meghaladja a statikus robotkarok korát. „A Swiss-Mile algoritmusai és komplex megoldásai kiemelkedők a szektorban. Biztosak vagyunk benne, hogy a cég vezető szerepet tölt be a ’testet öltött mesterséges intelligencia’ iparágának forradalmasításában” – mondta Caroline Fu, a Swiss-Mile mögött nemrég megjelent befektető, a HongShan partnere.
A gyártó célja, hogy az AI és a fizikai világ összekapcsolásával kiváltsa az emberi munkát olyan területeken, amelyek a nehézségük és monotonitásuk miatt munkaerőhiánnyal küzdenenek. A startup autonóm robotok fejlesztésére specializálódott: képes újradefiniálni a mobilitás, az autonómia és a manipuláció fogalmait, és ezt különböző ügyfelek pilot programjain keresztül (pl. okosvárosi utolsó kilométeres kiszállítás és kritikus infrastruktúrák védelme) már bizonyította is.
A felsorolt példák jól demonstrálják, hogy az ember legjobb barátjáról mintázott robotok számos területen lehetnek hasznosak, a biztonságtól az építőiparon és a logisztikán át a kutatás-ellenőrzésig. A megjelenésük oka az egyes becslések szerint évente tízbillió dollárba kerülő globális munkaerőhiány, ami egyben jövőbiztos megoldássá teszi őket, hiszen őrületes hatékonysággal képesek letudni a humán munkaerő számára akár elvégezhetetlen feladatokat is.