Hiába a magas adóteher, még így is megéri napelemet építeni Magyarországon
A Magyar Nemzet szerdai számában arról számolt be, hogy a jövő év végéig hozzávetőleg 2500 darab új háztartási méretű kiserőmű épülhet Magyarországon. A lap Kiss Ernőre, a Magyar Napelem, Napkollektor Szövetség elnökére hivatkozva azt írta, a fellendülés oka, hogy most szereltetik fel azokat a napenergiával működő energiatermelő egységeket, amelyekre a tavasszal bevezetett új adó miatt kértek engedélyt.
Megkeresésünkre azonban Kiss Ernő elmondta, hogy a lapban tévesen idézték.
Márciusban mi is beszámoltunk róla, hogy a kormány új adót vezetett be, amellyel a négy kilowatt teljesítmény feletti napelemekre elosztói teljesítménydíjat vetettek ki. Mivel ezt csak azoknak kell fizetniük, akik március 31. után adják be igényüket a napelemrendszer telepítésére, az év elején rengetegen kérelmeztek engedélyt.
A fent említett 2500 új napelem azonban nem háztartási kiserőmű, hanem kereskedelmi célú, 500 kilowattos napelem lesz - árulta el a Szeretlek Magyarországnak Kiss. Mint mondta, ezekre még a tavalyi év során adták be az igénybejelentést, és 2018. végéig kell telepíteniük őket. Ezekből várhatóan 1500-2000 fog ténylegesen megépülni, és ezeknek nincs köze a tavaszi bejelentéshez.
Ami az április 1-jével érvénybe lépő új energiaipari rendeletet illeti, egy hálózathasználati díjról van szó, amit azért vezettek be, mert Magyarországon az az egyedülálló helyzet áll fenn, hogy a háztartásoknak nem kell akkumulátort használniuk a napelemrendszerhez, hanem ingyenesen használhatják a hálózatot, ez azonban az áramszolgáltatónak plusz költséget jelent. Ennek ellenére
a hálózathasználati díj a mai napig 0 forintos.
Kiss azt is elmondta, hogy mindennek ellenére a tavaszi rendelet hatására valóban lezajlott egy kérelmezési hullám, több ezer napelemet telepíthetnek a közeljövőben, mivel a március 31. előtt beadott kérvényezők mentességet kaptak, és később, ha megemelik a hálózathasználati díjat, az valóban visszaesést okozhat.
Jelenleg továbbra is óriási az igény a háztartási kiserőművekre, és továbbra is megéri áttérni a napelemes energiára - nyilatkozta lapunknak Kiss. Szerinte igazi hosszú távú befektetésről van szó, ami nagyjából 10 éven belül megtérül, 30-40 évig működőképes és évi 10 százalékos hozamot jelenthet: mint elmondta,
jelenleg még a magas magyar adókat figyelembe véve is megéri a befektetés.
A Magyar Nemzet azt is megírta, hogy számos cég külföldi telephellyel dolgozik a kormány által kivetett sarcok miatt, és onnan szolgálja ki a magyar ügyfeleket. Kiss a portálunknak azonban azt mondta, annak ellenére, hogy külföldről olcsóbban megoldható a napelemek telepítése, továbbra is a magyar cégeket javasolja a befektetőknek. Ezt elsősorban azzal indokolta, hogy a külföldi cégek nem vállalnak olyan termékgaranciát, mint a hazaiak.
Azt ugyanakkor belátta, hogy külföldön valóban sokkal kedvezőbbek a feltételek:
a környező országokban - például Szlovákiában - az alacsonyabb adóterhek miatt már jóval hamarabb, 5-6 év alatt megtérülnek a háztartási befektetések.
Címképünk illusztráció. Forrás: Pixabay