Dizájner ékszereket, lámpabúrákat készít 3D nyomtatással két miskolci fiatal kávézaccból
Nem sok embernek jutna eszébe, hogy a kávézás mellékterméke egy nap dizájner termékként éledhet újjá, viszont Tamási Kinga és Borsodi Eszter 3D technológiával gondolja újra a kávézacc felhasználását. Másfél éve az egyetemi menzán figyeltek fel arra a hatalmas mennyiségű zaccra, ami a kukában végzi.
"Csak azalatt az egy óra alatt, amíg ott ültünk, rengeteg kávézaccot dobtak ki. Mivel mindketten polimermérnökként végeztünk, ezért a kávé műanyagipari újrahasznosításán kezdtünk el gondolkodni” - magyarázza Tamási Kinga anyagmérnök, aki doktorjelölt a Kerpely Antal Anyagtudományok és Technológiák Doktori Iskolában.
Kinga nagyon régóta foglalkozik különböző anyagok kutatásával és fejlesztésével a Miskolci Egyetemen, és ugyan az emberiség jövője az újrahasznosítás jegyében fog telni, korántsem biztos, hogy minden anyag többször is bekerül a nyersanyag-körforgásba.
Kávézaccot, valamint megújuló forrásból származó, növényi eredetű polimert tartalmazó keverékükkel a két mérnöknő PLAnt néven vett részt a 2020-as Startup Plastic Surgery accelerator programban.
"Léteznek már hasonló anyagok, és ebből készülő termékek, például kávézaccot tartalmazó sportcipő. Ami az újdonságot jelenti a mi esetünkben, hogy saját összetételt dolgoztunk ki, illetve hogy 3D nyomtatással dizájner termékek, elsősorban lakberendezési cikkek előállítását tűztük ki célul " - mondja Borsodi Eszter anyagmérnök.
Ötletüket az Ökoindustria Nemzetközi Környezetipari, Energiahatékonysági és Megújuló Energiaforrások Szakkiállításon megrendezett pitch versenyen prezentálták, ahol a verseny egyik különdíját nyerték el.
"Első körben teljesen mást szerettünk volna a létrehozott anyagból készíteni. Egyszer használatos élelmiszercsomagolás, illetve eldobható evőeszközök volt a cél, ezzel az ötlettel jelentkeztünk tavaly nyáron a programba. Amikor elkezdtünk dolgozni az ötleten a mentorok segítségével, akkor jöttünk rá arra, hogy nem megfelelő az irány, mivel szigorú élelmiszerbiztonsági előírásoknak kellett volna megfelelnie, továbbá amíg a versenytársak olcsóbbak, addig nincs piaca. Ezért a program végére elvetettük ezt az ötletet, és új irányt vettünk: lakberendezési termékek. Akkor írtam a diplomamunkám 3D nyomtatás témakörében, így merült fel az ötlet, hogy az új anyagból a termékeket is ezzel a gyártási technológiával kellene elkészíteni, és ez megadta az anyag felhasználásának új irányát" - magyarázza Eszter.
"Az elmúlt időszakban nagyon sokat költöztem, így személyes érintettségem miatt is látom a lehetőséget a lakberendezési tárgyak előállításában, így örülök, hogy Eszter ebben partner" - mondja Kinga.

A már említett inkubátorprogramban négy hónap állt rendelkezésre, hogy a két mérnök előálljon egy kidolgozott tervvel. "A program végére döntöttük el, illetve a mentoraink világítottak rá, hogy egyébként miért nem olyan szegmenst keresünk, ahol nem tömeggyártással kellene kezdeni, hanem kis darabszámú szériával. A 3D nyomtatás pont arra jó, hogy kis darabszámban egyedi, különleges geometriájú formákat hozzunk létre" - mondja Kinga.
Ahhoz, hogy tudjuk, egy adott anyagot mire lehet felhasználni, először az összetevőit kell tanulmányozni.
"Tisztában kell lenni az anyag kémiai összetételével és tulajdonságaival. Sok utánaolvasással jár, hiszen olyan kutatásokat kell keresni, ahol már foglalkoztak ezzel. Mint műanyagipari töltőanyagot, már sokat vizsgálták a kávézaccot globális szinten, de soha senki nem gondolta tovább, hogy mi lenne, ha nem állna meg egy publikációnál. Ezeket kutattuk fel, majd elkezdtünk kísérletezni az anyaggal az egyetemen. Amikor már úgy láttuk, hogy alkalmas lesz bármilyen termék létrehozására a mérési eredmények alapján, akkor jött a kérdés, hogy na de mivel öntünk formát? Hogy hozzuk létre azt a vázát vagy lámpabúrát?" - mondja Kinga.
Egy bonyolult dizájnt azonban sok idő elkészíteni a nyomtatónak, ez a módszer ezért sem alkalmas sorozatgyártásra.
"Folyamatosan tökéletesítjük az anyagot és ötletelünk, hogy milyen termékeket lehet belőle készíteni. Amint lesz egy valamilyen szinten tökéletes anyag, - merthogy sosem lesz kész, mindig lehet majd rajta finomítani - amiből már készülhetnek termékek, terveink szerint egy éven belül piacra léphetünk" - mondja Eszter.
Kinga és Eszter elmondták, hogy az árnyalatot befolyásolja az anyagban található kávézacc (illetve más összetevők) mennyisége, akár teljesen fekete színt is el lehet érni. Folyamatosan kísérleteznek különböző tónusok előállításával, de festik is a termékeiket, így lényegében bármilyen színű tárgyat elő tudnak állítani.
Nagy mennyiségű kávézaccot több forrásból is be lehet szerezni, azonban ezt a mennységet tárolni is kell, mégpedig jól szellőző, száraz helyen.
"Először saját magunk kezdtük el gyűjteni. Én nagyon sokat kávézom, egy hét alatt volt, hogy egy kiló kávézaccot termeltem ki otthon a saját kis kotyogós kávéfőzőmmel. A közvetlen környezetünkben a családtagok, ismerősök is lelkesek voltak. Volt olyan, aki majdnem tíz kiló kávézaccot küldött az egyetemre. Vannak kávéházak, akik szintén jelezték, hogy segítenének. Egy problémánk van csak: egyelőre nem tudjuk, hogyan oldjuk meg nagy mennyiség gyűjtését és tárolását."
Az anyag, az előállítási technológia és a terméktípus együttesen újdonságnak számít a piacon, és a termékek köre folyamatosan bővül, például elkészültek az első ékszerek is.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!