EMKE, Nemzeti, Éjjel-nappali CSEMEGE, Sajtópalota – a Blaha Lujza tér százéves története
Hétről hétre Budapest
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy négyszázezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
Ikonikus épületek tűntek el vagy váltottak funkciót, a tér központi jellege azonban megmaradt: naponta tízezrek haladnak itt át, megáll a 4-es, 6-os villamos, valamint a M2-es metró, és rengeteg busz... Hogyan alakult a tér története a múltban?
A 8. kerület Palotanegyedében, a Rákóczi út és a József körút kereszteződése mellett található tér előzőleg a Népszínház utca egy részét alkotta. Létrejötte a Nagykörút születésével közel egyidőben történt, s
A tér legdominánsabb épülete sokáig a Népszínház volt. Az 1875-ben elkészült teátrumot az Osztrák–Magyar Monarchia legjelentősebb színháztervező párosa, Ferdinand Fellner és Herman Helmer tervei alapján építették fel. Ide költöztették át "ideiglenesen" a tűz- és életveszélyesnek nyilvánított Nemzeti Színház társulatát 1908-ban. Bár sikeres tervpályázat zajlott le az új Nemzeti épületére, a háború(k) és a pénzhiány közbeszólt, és az ideiglenességből végül majdnem 60 évnyi ittlét lett. Közben az épület - az 1956-ban elszenvedett károk miatt - felújításon esett át. Az 1960-as években a metróépítés, az ide tervezett megálló mondta ki végül az épület fölött a halálos ítéletet:
Az épület 1956-ban gyakorlatilag megsemmisült. Később újjáépítették, és korábbi funkcióját is megtartották: földszintjén eszpresszó és bisztró, emeletén pedig étterem üzemelt. Jelenleg bankfiók található a régi kávéház helyén.
Az EMKÉ-vel szemben, a körút másik oldalán, a Pesti Hazai Első Takarékpénztár számára
A tér másik oldalán, a Nemzeti Színház szomszédságában nyitották meg
A három házból kialakított épületen belül a József körút 7. megtarthatta eredeti, műemléki értékű homlokzatát, míg a többi egységes, modernebb arculatot kapott. A szerkesztőségek tucatjainak (Népszabadság, Esti Hírlap stb.) hosszú évtizedeken át otthont adó épület a tér másik meghatározó épülete volt (a Népszínház mellett) évtizedeken keresztül. A rendszerváltást követően kiürült, majd 2005-ben lebontották, s a helyén a József körúti régi homlokzat megtartásával bevásárlóközpont épült.

A Népszínház, grafikai ábrázolás, 1870-es évek.

A Blaha Lujza tér, a József körút Rákóczi út sarok, ism. felv., 1892.

Kerepesi út és Népszínház, Klösz György felvétele, 1893.

Gyűjtés a katonák karácsonyára a Rákóczi úton, Müllner János felvétele, 1915. december.

Budapest, Erzsébet körút. Képeslap, 1926. Bal oldalt az EMKE, szemközt a körút másik oldalán a Pesti Hazai Első Takarékpénztár épülete, itt nyílt meg az 1960-as években Budapest első 24 órán keresztül üzemelő üzlete, az úgynevezett Éjjel-nappali CSEMEGE.

Az úridivat-osztály a Corvin Áruház földszintjén, ism. felv., 1930. Megjelent "A Pesti hírlap naptára" 1930. évi kiadásában.

Tinódi Lantos Sebestyén szobra a Nemzeti Színháznál, előtte árusok, park, díszmedence. Ism. felv., 1930 körül.

A Corvin áruház téli vásár idején, Kinszki Imre felvétele, 1932.

Matyó árusok a Tinódi-szobor előtt, ism. felv., 1935. augusztus 28.

Blaha Lujza tér a Rákóczi út - Nagykörút kereszteződésénél, a sarkon az EMKE ház, 1953. Forrás: Fortepan / UVATERV

Blaha Lujza tér a Rákóczi útról a Népszínház utca torkolata felé nézve, jobbra a Corvin Áruház, tőle balra a Sajtópalota. A kép bal oldalán a Nemzeti Színház részlete. 1960. Forrás: Fortepan / Breuer Pál

Blaha Lujza tér, Corvin Áruház. Balra a Somogyi Béla (Rökk Szilárd) utca, jobbra a Márkus Emilia utca, 1961. Forrás: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU_BFL_XV_19_c_11

Blaha Lujza tér, a Nemzeti Színház bontása, 1965. Forrás: Fortepan / Szalay Zoltán

A Nagykörút alatti szenyvízcsatorna kibontott részlete a Blaha Lujza téri metrómegálló építésekor, ism. felv., 1966. július 6.

Blaha Lujza tér, a villamos mögött a Rákóczi út - Erzsébet (Lenin) körút sarkán az EMKE ház. Domonkos Endre felvétele, 1971.
Forrás: Fortepan / FŐMTERV