100 szülési sérültből 80 egészségesen élhetne
"Minden csecsemőnek jót tenne az első hetekben néhány kezelés, de ez jelenleg lehetetlen. Az viszont létkérdés lenne, hogy a koraszülött osztályokon rutinszerűen minden gyerek megkapja azt, mert ezzel az eddigi 100 szülési sérültből 80 egészségesen élhetne" állítja az elmúlt évtizedek legnagyobb hatású gyógytornásza, a korai gyógyítás elkötelezett híve, művelője, oktatója. Dévény Anna, akit szakmai körökben nagyon sokáig támadtak az általa kifejlesztett módszer miatt, csak reméli, hogy "lesznek, akik viszik a zászlót" és megőrzik módszerének tisztaságát.
-Össze tudná foglalni mindenki számára érthetően a DSGM lényegét?
-Törley Mária szobrászművész mondta, hogy „A nagy egyszerűségig kell eljutni”. Ez szívem szerinti mondás, mert világéletemben irtóztam a nagyképű, fellengzős dolgoktól. A nagy egyszerűség gyönyörűen fejezi ki, hogy oda bizony hosszú út és kásahegyek elhordása vezet. El camino. Folyamatosan járom.
A DSGM-nek két – egymásra épülő – tevékenységi területe van. Az egyik a speciális manuális technika (SMT) amely képessé tesz a mozgásra. Ezt két dologgal éri el. Egyrészt normalizálja az izomzat kóros állapotát, másrészt direkt képes ingerelni az agyat és az egész idegrendszert az izmokban és az inakban lévő idegvégződések bőrön keresztüli közvetlen kezelésével. Ez nem masszázs, hanem bonyolult technika, amelynek a látványa nem mutatja meg, mi mindent kell tudni ahhoz, hogy ezt valaki jól végezze. A legfinomabb hangszerjátékhoz tudnám hasonlítani. Ezzel gyógyítunk. A másik tevékenységi terület a speciális testképző gimnasztika (STG), amely esztétikus testképzés, a testből kihozható maximum technikája. Berczik Sára táncművész mozgásképző rendszerének és saját mozgástanítási tapasztalatainak az ötvözete. Ezzel fejlesztünk.

"Csecsemők, kisgyermekek esetében különböző, a szülő segítségével megtartott fekvő, ülő, térdelő, guggoló testhelyzetekben, majd mozgásvégzés közben alkalmazott technikával. Nagyon óvatosan, lassan, fokozatos finom erőadagolással fejtjük ki az ingerhatást." Forrás: Dévény.hu
-Min alapul a Dévény módszer?
-Nem csupán módszer, hanem gyakorlati tapasztalatok alapján kialakult teljes rendszer. A DSGM (Dévény Speciális manuális technika - Gimnasztika Módszer) teljesen más oldalról közelíti meg a mozgássérüléseket, mint az eddigi módszerek, ezért mind szemléletében, mind gyakorlatában gyökeresen eltér azoktól.
-Miben különbözik ez a többi hazai mozgásrehabilitációs módszertől?
-Röviden fogalmazva: mindenben. Szeretném, ha mindenki – akit ez a kérdés érint -, megértené, hogy itt nem arról van szó, hogy jön egy kis gyógytornász, és beleüti az orrát a nagyok dolgába. Szó sincs róla. 57 éve dolgozom két szakmában, a gyógyító mozgásban és az esztétikus testképzésben, és ezek gyakorlati tapasztalatai összegződtek és szűrődtek le a DSGM-ben. Tényeket állítok, nem feltételezéseket, nem tehetek róla, hogy ezek szembeállítottak mindazzal, amit magam is 20 évig csináltam a hagyományos gyógytorna-szemlélet alapján.

Kezelés a Dévény Anna Alapítványnál
-A speciális manuális technika (SMT) a mozgássérülések mely területein alkalmazható?
-Valamennyi területén, mert az izomzat, a sérülés eredetétől függetlenül minden esetben érintett. Az SMT-kezelés legnagyobb eredménye a szülési sérülések valódi gyógyítása, amely eddig az egész világon megoldatlan volt. Felelősséggel állítom, hogy a speciális manuális technika (SMT) kezeléssel az eddigi 100 sérültből 80 egészségesen élhet. Ennek egy feltétele van, hogy az SMT-kezelést minél korábban – lehetőleg már az inkubátorban – meg kell kezdeni.
-Miért fontos a korai SMT-kezelés?
-Azért elengedhetetlen a minél korábbi – koraszülötteknél természetesen az élet stabilizálása utáni – kezelés, mert 5 hónapos korig van az agynak tartalékállománya. Ez élettanilag eltűnik, ha nincs igénybe véve. Az SMT-kezeléssel mi "igénybe vesszük", vagyis beindítjuk ezt az állományt, és örömteli döbbenettel figyeljük, hogy kezelt csecsemőink állapota nemcsak rendeződik, hanem az átlagnál ügyesebbek és okosabbak lesznek. Ennek magyarázata, hogy a tartalékállomány beindításával plusz agyi lehetőséget kapnak.

-mozgásfejlődésben megkésett gyermekek (sokszor az ok ismerete nélkül!)
-magzati életben felvett tartási rendellenességek, melyek a születést követően is fennállnak
-gyermekkori agyi eredetű mozgászavarok összefoglaló néven: infantilis cerebral paresis, ICP
-ortopédiai problémák (pl.: pes adductus, dongaláb, gerincferdülés, csípőficam)
-reumatológiai megbetegedések
-baleseti sérülések utókezelése
Figyelemfelkeltő tünetek
-"lassú" mozgásfejlődés
-testszerte "puha" izomtapintat, csökkent izomtónus, izomerő-csökkenés, ("rongybaba" állapot)
vagy ennek ellentéte: feszes, merev izomzat (például nehézkes pelenkázás/fürdetés/öltöztetés)
-gyakori fej-hátrafeszítés, törzs-homorítás
-aszimmetrikus fej- végtag- vagy testtartás
-aszimmetrikus mozgásformák
-korai, intenzív nyálzás (fogzással nem összefüggő)
-szopási nehézségek
-eltérő végtaghasználat, pl.: egy vagy több végtagot kevésbé használ
-nem szokványos mozgásformák (kéz integetés, markolászás, "tekergetés") megjelenése
-hason fekvő helyzet elleni "határozott tiltakozás"
-a láb dongatartása vagy veleszületett dongaláb,
-ferde nyak (torticollis)
-és egyéb tartási rendellenességek
Forrás: Dr. Szabóné Bodó Orsolya DSGM szakgyógytornász
-Mi alapján döntik el, hogy ki kapjon kezelést?
-Természetesen megvan az orvosi háttér, de tapasztalataink alapján lett egy sajátos "szemüvegünk". Olyan, bőrön mutatkozó izomelváltozásokat, az arcon és testszerte mutatkozó asszimetriákat, tartási és mozgási eltéréseket figyelünk, amelyeket mi rizikó- vagy gyanújeleknek nevezünk. Ezek megfigyelése nagy gondosságot igényel, mert a későn hozzánk került gyermekek korai tünetei alapján pontosan tudjuk, hogy egy elbagatellizált kis rendellenesség a növekedéssel milyen komoly problémává válhat.
-Melyek a korai diagnosztika problémái?
-A korai diagnosztika nagyon ingoványos talaj, mert akkor kell/kellene megítélni egy gyerek későbbi mozgásfejlődését, amikor még csak reflexei vannak. Ilyenkor biztonsággal semmit nem lehet tudni, ezért kell nagyon figyelni a "rizikójeleket". Óriási a felelősségünk, mert véleményünkkel egy ember és családja egész életéről döntünk.

Dévény Anna úgy fogalmaz, hogy módszere komplex, mert két tevékenységi területe azonos elvek alapján egymásra épül; azonos szemlélet szerint kell kezelni és testképzést tanítani. Komplett, mert mindkét résztevékenységre megadja a konkrét gyakorlati útmutatót; nem csak a mit, hanem a hogyant is megmondja. És univerzális, mert a mozgássérülések valamennyi területén eredményes. "Képessé tesz" mondja Dévény Anna, "ez a lényeg."
-Ön szerint melyek a szakszerű mozgásrehabilitáció feltételei?
-Ennek három feltétele van, illetve kellene, hogy legyen: a kórképek ismerete, az egészséges mozgásfejlesztés elméletének ismerete, és gyakorlatának saját testen való megtapasztalása. Végül az egészséges, normál mozgásfejlesztés törvényszerűségeinek transzponálása a sérülésekre - mert a jót, a helyeset akarom elérni, de ha nem tudom, az hogy működik, hol a minta?
Az eddigi módszerekből e két utóbbi feltétel hiányzik.
-Mi következik ebből?
-Tévedések sorozata. Például az, hogy soha senki nem határozta meg, hogy mi a gyógyítás és mi a fejlesztés. Gyógyítás, hogy beindítom a nem működőt, és nem akárhogy, hanem helyesen. Vagyis képessé teszek a normál mozgásra. Fejlesztés, hogy a már helyesen működőt tovább csiszolom, finomítom. A sorrend nem cserélhető fel, mert ami nem működik, azon nincs mit fejleszteni.

-Ez teljesen egyértelmű, hol itt a probléma?
-Hát ez az. A probléma ott van, hogy minden módszer fejlesztéssel akar gyógyítani, vagyis azt erőlteti a mozgássérülések valamennyi területén, amire a páciens – legyen az csecsemő, gyerek vagy felnőtt – nem képes. Szegény nem azért nem csinálja, mert nem akarja, hanem mert nem tudja. Nem képes rá. „Tessék csinálni!” hangzik az ukáz. De könyörgöm, ha nem tesszük képessé, a lehetetlent várjuk el. A lehetetlenre kényszerítés pedig nem gyógyítás, hanem kínzás.
-Ez döbbenetes.
-Bizony az! Mondok egy példát. A fejét emelni képtelen csecsemő hivatalosan elfogadott terápiája az egész nap szigorú hason fektetés. A gyerek erre képtelen, mert a nyak- és hátizmainak az izomtónusa eltér a normálistól. Fekszik a hasán, fullad, ordít, kínlódik. Emelné a fejét, de nem bírja, mert az izmai alkalmatlanok rá. A szülő látja a gyerek vergődését, a szíve szakad, de nem meri fölvenni – legalábbis egy ideig -, mert a "gyógyítói parancs" úgy szól: hagyni kell. Ez maga az inkvizíció!
És akkor még nem beszéltünk a bölcsőhalál veszélyéről, ami miatt a jól fejlődő, problémamentes csecsemő ne feküdjön a hasán. Hogy is van ez? Ahol nincs probléma, és a csecsemő gond nélkül emeli a fejét, az keveset legyen hason, ahol gond van, és a csecsemő nem képes emelni a fejét, ott egész nap szigorú hason fekvést kell erőltetni?! Fel sem merem tételezni, hogy a fulladás érzete lenne a "gyógyítás" eszköze? Végiggondolta ezt valaha valaki?! És ez csak egy példa a sok közül.
-Miből fakad ennyi tisztázatlan kérdés egy olyan fontos szakmában, mint a mozgásrehabilitáció?
-Kemény, egy szavas a válaszom: hozzánemértésből. A mozgásfejlesztés, a mozgásképzés önálló szakma. Csak az egészséges testképzés alapján lehet a sérült mozgást korrigálni. Ez a szakszerűség alapja. Akik az eddigi módszereket létrehozták, azoknak a mozgásfejlesztés nem szakmájuk, abban nincs képzettségük. Minden szakmában vannak kiváló és gyenge képességű egyének, de ez az elképesztő gyakorlat, hogy se elméleti tájékozottsága, se semmilyen gyakorlati tapasztalata – saját élménye – ne legyen arról valakinek, amiben szakembernek tartja magát, az egyedül a mozgásrehabilitációban valósult meg. Olyan ez, mintha én, aki sajnos nem tudok kottát olvasni, azt mondanám, hogy majd én megmondom, hogy kell muzsikálni.
A torna jelentésével kapcsolatban is teljes a zűrzavar a fejekben. A torna a fejlesztés egyik eszköze. Izomerősítésre és a mozgások összehangolására (koordinálására) való. És megint itt az alaptétel; ha az izom nem működik, nincs mit erősíteni, ha nincs mozgás, nincs mit összehangolni. Minden út a képessé tevéshez vezet.

-A születési sérülések gyógyításán kívül mely területet tartja még különösen eredményesnek?
-Nagy szívügyem a baleseti sérülések utókezelése is. Ilyen esetekben ugyanis, ha nem nincs idegrendszeri vagy idegsérülés, az izom-ín-kötőszövet állomány SMT kezelésével az eddigiekhez képest feleannyi idő alatt lehet minőségi mozgást elérni. És ami még nagyon fontos: el lehet kerülni az úgynevezett "befagyott ízületeket". Ezek akkor jönnek létre, ha kóros állapotú izomzattal erőltetik a mozgást. Ilyenkor a "bűnök csak halmozódnak", idézem zseniális koreográfusunkat, a drága Seregi Lászlót.
DSGM Dévény szakgyógytornászok nagyobb térképen való megjelenítése
-Van elég "dévényes" szakember?
-Nincs. Bár kétévenként indul az akkreditált, 4 féléves, posztgraduális DSGM-szakgyógytornász képzés, egy évfolyamba csak 26 főt tudunk fölvenni, mert az oktatás manuális része szinte személyre szóló. Meghirdetés nélkül hatszoros volt a túljelentkezés legutóbb. Ha tízszer ennyi kollégát tudnánk képezni, az is kevés lenne, akkora az SMT-kezelések iránti igény.
-Nem beszéltünk még módszerének fejlesztő részéről, a speciális testképző gimnasztikáról (STG.)
-Ez is nagyon fontos területe a DSGM-nek, de ez még egy beszélgetést igényelne. Azért ilyen sok a mondanivaló, mert módszerem rendszerré nőtte ki magát. Én meg csak nézek, hogy hogy is kerültem ennek a közepébe.



Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!