Tarts szünetet a KitKat-tel!

Milyen sonkát vegyünk húsvétra? A gyorspácban érlelt hús nem a legjobb választás

Olcsó húsnak híg a leve. Na ez a húsvéti, kötözött sonkára abszolút igaz! Mutatjuk a tudnivalókat.
Vass Adrienn - szmo.hu
2025. március 27.



A húsvéti készülődés központi kérdése a tojás mellett a sonka. Sokan elintézik ezt a témakört a nagybevásárlás közben a szupermarketben, ahol sajnos megannyi rossz minőségű, és egészségre káros termék található.

Husszabóság hentesének, Szabó Ferencnek a segítségével most összefoglaljuk, hogy mire érdemes figyelni, és mit nem érdemes betenni a kosarunkba.

Melyik sonkát válasszam?

A kötözött sonka a nagy klasszikus, de a darabolt comb, a tarja vagy szívsonka is megállja a helyét a húsvéti asztalon. Fontos azonban, hogy jó minőségű, hagyományos technikával készült terméket válasszunk, mert nemcsak az íze és az állaga lesz jobb ezeknek a termékeknek, hanem az egészségünkre gyakorolt hatása is kedvezőbb.

Mi baj a gyorspáccal?

Egy hagyományos, füstölt sokának az előkészülete már jóval a húsvéti szezon előtt megkezdődik. Nagyjából egy hónapon keresztül tart a pácolás, majd kemény fával, lassan füstölik a húsokat, míg meg nem keményedik a külseje, és át nem járja a természetes, füstös aroma.

Ezzel szemben a gyorspáccal egy hét alatt kész lesz a sonka, de ez a folyamat távolról sem mondható természetesnek.

A nitrites pác-só miatt marad a húsnak szép, rózsaszín a színe, és segít abban is, hogy ilyen rövid idő alatt is pácolt, aromás ízt vegyen fel a hús. Viszont nagy mennyiségű fogyasztása megnöveli a rák kialakulásának kockázatát.*

A gyorsan pácolt sonka sok esetben tartalmaz természetes fűszer helyett aromát, emulgeálószert, ízfokozót és glükózszirupot, és a füstölés helyett is csak füstaromát vagy füstkivonatot.

A hagyományosan füstölt sonkának van ideje kiszáradni, és így a megfelelő mennyiségű víz magától távozik belőle. Ha ennek a folyamatnak nem adnak elég időt, akkor a vizet nagyüzemi körülmények között kénytelenek valamilyen vízmegkötő anyaggal (di- vagy trifoszfát) megkötni.

Az ilyen sonkának hiába kedvezőbb a kilós ára, ha lényegében egy része csak víz.

Hogyan lehet megkülönböztetni a hagyományos és a gyorsan pácolt sonkát?

Az ár mindig nagyon árulkodó. A gyorspácolt sonkának 3000 - 4000 forint körül mozog kilója, míg egy hagyományos, minőségi sonkánál ez az ár 5000 forintnál kezdődik.

A gyorspácban érlelt sonkának a csomagolásán fel van tüntetve, hogy ilyen technikával készült. És ha azt olvassuk, hogy "füstölt ízű", akkor szintén kezdhetünk gyanakodni, hogy nem természetes füstölést kapott a hús.

Az összetevőket átnézve minél több furcsa kifejezésre bukkanunk, annál nagyobb az esély rá, hogy nem a jó sonkát tartjuk a kezünkben. Ha könnyen összenyomható, pépes állagú a hús, az is intő jel, vagy ha a vákumcsomagon belül folyik a leve.

A legjobb amit tehetünk, hogy a rövid összetevőlistát részesítjük előnyben, vagy alapból megbízható piaci árushoz, vagy hentesboltba megyünk.

Nyersen is fogyasztható a kötözött sonka?

Alapból téves megnevezés egy ilyen sonkára az, hogy "nyers".

A jó sonka a füstölés után már fogyasztásra kész formában van, így akár azonnal szeletelhetjük is további hőkezelés nélkül.

De persze teljesen más lesz az íze és a textúrája is, ha puhára főzzük. A recept egyszerű:

1 éjszakára áztassuk hideg vízbe a húst, majd annyi órát főzzük, ahány kilogramm.

Fűszerezhetjük is a főzővizet, de sokat nem fog változtatni a hús ízén. Fokhagymát, borsot és babérlevelet sokan adnak hozzá. Akkor jó a hús, ha könnyed szalad benne a kés. Ha pedig igazán szép szeleteket szeretnénk vágni belőle, először hagyjuk kihűlni.

Pro Tipp: A sonka főzővizét ne öntsük ki. Akár le is lehet fagyasztani, és szuper alaplé lesz belőle későbbre.

Szabó Ferenc elmondta, hogy a különböző sonkák és a szabadtartású tyúktojás mellett a tejes bárány a szezon sztárja. Itt is érdemes a minőséget, és a megbízható hentest keresni.

A tejes báránynak abszolút nincs túl erős, aromás íze. Bátran kísérletezzünk vele!

HúsSzabóság

Noha a HúsSzabóság fiatal vállalkozás, már több mint hét éve szolgálja ki ügyfeleit a legjobb húsokkal. Szépvölgyi úti kisboltként indult, ma már saját üzletekkel, bevásárlóközponti jelenléttel, önálló raktárral rendelkező cég.

A vállalkozás ügyvezetője Szabó Ferenc hentesmester, aki szakmáját családi indíttatásra választotta. Elve, hogy amit csinál, azt a lehető legjobban teszi, ezért döntött úgy, hogy a minőségi szegmensben építi üzletét. A hazai hentesképzés sajnos kihívásokkal küzd, ezért a szakma csínját-bínját munka közben, a vágóhidakon sajátította el a mester, aki szerint az önképzés folyamatosan szükséges. Így lehet csak a teljes, az állattól a takarmányozáson, feldolgozáson, kereskedelmen át az értékesítésig zajló folyamattal tisztában lenni, ami elengedhetetlen a színvonalas szolgáltatás nyújtásához.

Termékeikkel már három üzletben is megtalálhatóak Budán: a Rózsakert- és a Hegyvidék Bevásárlóközpontban, valamint a GOBUDA Mall-ban. Online, pedig a Kifli.hu oldalán.

*Forrás: Guardian

A cikk támogatója a KitKat húsvéti termékei.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


Tarts szünetet a KitKat-tel!
A Rovatból
A világon is egyedülálló tojásdíszítés a magyar tojáspatkolás
A karcolás, csipkézés, írókázás is nagy szakértelmet kíván.


Húsvét nem telhet el díszes, festett tojások nélkül. A színesre festett tojások mellett azonban sokféle különleges, művészi alkotás is készül, melyekhez komoly szakértelem, mesterségbeli tudás szükséges.

Patkolás

Van egy tojásdíszítési mód, amit a világon csak Magyarországon és a környező, magyarok lakta területeken készítenek. Ez a tojáspatkolás. A szájhagyomány szerint régen, az 1800-as évektől

a patkolókovácsok készítették, hogy ezzel is bizonyítsák szakmai tudásukat.

A kifújt tojásokra fém vereteket, abroncsokat, de többnyire patkókat szegeltek fel. A régi időkben nagy becsben tartott ünnepi ajándék volt. Ma már kuriózum, gyűjteményekben, aukciókon fellelhetők régi darabok is.

A magyar találmánynak számító nem mindennapi eljárás mai mestere, Kiss Kálmán. Ars poétikája szerint: „sok érdekes és világhírű dolog, amire büszkék lehetünk, de ez a találmány csak a miénk, a magyaroké. Máshol a világban nem művelik. A tojáspatkolás bizony hungaricum.”

Nem csak patkóval lehet ékesíteni a tojásokat. Általában jellegzetes kovács-szerszámok, de más érdekes tárgyak is kerülhetnek rá, ami fém.

Népszerűek például a sarkantyúk, abroncsok is. A művelet rendkívüli precízséget, fegyelmet és koncentrációt igényel.

Tojásfestés

Egyszínű, viaszolt tojásokra alkalmaznak más-más motívumokat, somogyi, zalai, tolnai, baranyai, erdélyi, felvidéki mintákat. Minden tájegységnek van saját minta-kincse, pont úgy, mint a népviseletben, vagy a fazekasságban. Vannak egyszerűbbek, ahol jellemző a piros, ez a leggyakoribb is. Minden területen más virág a jellemző minta, a Nyírségben például a búzavirág, de több tájegységre jellemző a tulipán.

Karcolás

A karcolás a legrégebbi technika. Kitűnő írónk, Móra Ferenc régész volt. Ő tárt fel avar kori sírokban a karcolt tojást. Régen általában a férfiak készítették, bicskával karcolták a mintákat a tojásra, de a motívumokat nem rajzolták le.

Csipkézés

Leginkább a halasi csipke mintáját használják. Ezzel a technikával leheletvékony vonalakat húznak, így a csipke vonalvezetése szemet gyönyörködtető.

Irókázás

A népi viaszolt technikához nem kell más, mint egy jó gica, más néven íróka. Ennek segítségével, forró viasszal „írnak", rajzolnak a tojásokra.

A tojások előkészítése

Sokan azt gondolják, nehéz kifújni a tojást. Pedig elég hozzá a patikából egy nagy fecskendő, és egy vastag tű. Hegyes késsel kell kilyukasztani a tojás két végét, majd az injekciós tűbe levegőt kell szívni, és azt belenyomni a tojásba. Ezt kétszer, háromszor célszerű megismételni, majd legalább kétszer ki kell öblíteni a tojást. Amint megszáradt, indulhat az alkotás.

A cikk támogatója a KitKat húsvéti termékei.


Link másolása
KÖVESS MINKET:




Link másolása
KÖVESS MINKET:





Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk




Link másolása
KÖVESS MINKET: