Zseniális trükkel adták vissza a napsütést a legsötétebb olasz falunak
Néha különös helyzeteket szülnek a különleges földrajzi helyzetek.
Torockóról, ahol kétszer is felkel a nap, bizonyára hallottál már. Korán reggel megjelenik az égbolton, majd elbújik a Székelykő mögé és csak később emelkedik oly magasra, hogy bevilágíthassa az egész falut. Ennek a jelenségnek az oka az 1130 m-es észak-dél vonulatú Székelykő sajátos alakja. Reggel a Nap a Székelykő Kiskőnek nevezett oldala mögül kél, de hamarosan el is bújik, a falut a hegy árnyéka takarja. A második, “igazi” napkelte akkor van, amikor a Nap látszólagos útján már a Nagyárok felett jár.
De Viganelláról, ahol télen egyszer sem kel fel a nap, nem biztos, hogy valaha is hallottál.
Pedig ez Olaszország legsötétebb települése. Szó szerint. Viganellában november 11-től február 2-ig nem kel fel a nap. Az este 83 napon át tart.
Amikor a sötétségnek vége, Viganella lakói gyertyát gyújtanak, és megünneplik a fény napját. Pontosabban ez csak a közelmúltig volt így. Az olasz faluban ugyanis egy zseniális trükkel megoldották, hogy ne boruljanak hónapokon át sötétségbe.
Először is, miért alakulhatott ki a speciális helyzet? A település Olaszország északi részén, a svájci határ közelében, Piemonte tartományban, egy mély alpesi szurdok alján, Antrona völgyében fekszik. A magas, déli hegylánc pedig minden évben november közepétől február elejéig teljesen eltakarta előlük napot, ezért a falu majd' 200 lakója az egész telet sötétben töltötte.
Viganella alpolgármesterének Pierfranco Midalinak az az ötlete támadt, hogy egy hatalmas tükröt állítsanak a közeli hegy oldalára, ami a nap sugarait a város felé tükrözi. A megvalósításához Giacomo Bonzani mérnök segítségét kérte.
A Progetto Specchio vagyis a Tükör Projekt megvalósítása előtt kétszer is módosították azt az ötletet, hogy miként juttassák el a napot a településre, ahol elég nyomasztónak találták a téli sötétséget. A projekt célja nem csak az volt, hogy falu terére jusson a fényből, hanem az is, hogy a tükör legalább 6 órán keresztül biztosítson fényt.
Kezdetben a település lakói között akadt, aki attól félt, hogy a tükör által összegyűjtött fény miatt meggyulladnak és leégnek a házak.
Aquí te decimos cómo funciona el sol artificial de #Viganella ☀?? https://t.co/Y6yfcESJst
— El Heraldo de México (@elheraldo_mx) 2019. június 21.
#Viganella, il paese che ha catturato il sole con un grande specchio posto in alto sulla montagna. @piemonte_italia #Verbania @piemonte_is pic.twitter.com/xYBzfCmYfG
— Cinzia Tosini (@cinziatosini) 2016. november 2.
@GerardRodaJC duur spiegeltje...kostte € 100.000 #viganella pic.twitter.com/v0m2ZMV8
— ツ (@To69) 2012. március 19.
A tükör 40 négyzetméteres felületű lett, és a tervek szerint falutól északra fekvő hegy déli lankáján építették meg. Időjárástól függően naponta öt-hat órára is képes megvilágítani a falu főterét és a környező utcákat.
A tükröt motor mozgatja, hogy követhesse a nap mozgását, a motorokat pedig számítógép vezérli. Az óriástükör 100.000 euróba került, ez több mint 30 milllió forint. Egy bank és a település hatósága finanszírozta a Tükör Projektet.
A megvalósításra 2006-ban került sor: egy helikopter szállította a hegyre a tükröt. Azóta Viganellában a telek nem olyan sötétek, a helyieknek sokkal könnyebb elviselniük.
A tükör miatt Viganella valóságos látványossággá vált, Bonzani azt mondta a La Repubblica című lapnak, hogy a világ minden tájáról érkeznek látogatók – van, aki azért, hogy a tükröt tanulmányozza.
A településen pár éve a La Repubblica forgatott videót.