Zebragondozóként végezné el a közmunkát egy tüntető, akit megbírságoltak az egyik keddi demonstráción
Nyerges Illés 22 éves egyetemista, Budapesten él, és az ELTE Társadalomtudományi Karán tanul szociológiát. A fiatal szerint fontos, hogy az ember ne maradjon tétlen, ha korlátozzák a gyülekezési jogokat, és úgy gondolja, hogy a részvétel a tüntetéseken alkotmányos védelem alatt álló véleménynyilvánítás.
Április elsején az Erzsébet hídról a Szabadság hídra mentek át tüntetni, ahol körülbelül 150-200 fő békésen fenntartotta a blokádot. A rendőrök két oldalról körbevették őket, és igazoltattak mindenkit. Nyerges szerint a rendőrök egy listát is készítettek arról, hogy kit fognak feljelenteni. Úgy gondolja, ez elrettentésre szolgált.
A rendőrség 84 500 forintos bírságot szabott ki Nyergesre, mert a Szabadság híd pesti hídfőjénél a járda helyett az úttesten tartózkodott. Az egyenruhások szerint ezzel kisebb fokú közlekedési szabálysértést követett el, mivel többszöri felszólításra sem hagyta el az úttestet.
Nyerges a szabálysértési nyilatkozatot nem írta alá, és kérte az eljárás megszüntetését. Ha ez nem lehetséges, akkor azt kérte, hogy részesítsék figyelmeztetésben, vagy legalább csökkentsék a bírságot. Álláspontja szerint amit tett, az csekély fokban veszélyes a társadalomra, és meghallgatást is kért:
– nyilatkozta a fiatal a Blikknek.
Úgy gondolja, hogy hazánkban jelenleg a demokrácia válságban van. Szerinte a politikai folyamatok ellenére egy átlagos szavazónak is ki kell állnia azért, amiben hisz, és a megmozdulásokon való részvétellel másokat is mozgósítani kell. Úgy véli, nem lehet hallgatni az olyan ügyekről, amelyek a szexuális kisebbségek jogait vagy a szabadságjogokat érintik.
„Reálisan nézve a politika alakulását, szerintem a személyi szabadságunkért való kiállás nem egy patikamérlegen kiszámolandó ügy. Gumicsont, vagy sem, hiszem, hogy az elkeseredett ellenzéki tüntetők a legjobb tudásuk szerint cselekszenek.”
Azt is elmondta, hogy vállalja a nyilvánosságot, hogy megmutassa: nem kell megijedni a tüntetés miatt kapott bírságoktól, és nem kell azokat automatikusan elfogadni. Hangsúlyozta, hogy akár jogsegélyszolgálathoz is lehet fordulni.
„A generációm tagjainak pedig azt szeretném üzenni, hogy alakítsák tetszésük szerint a politikát, és álljanak ki magukért. Jelenleg hazánkban a demokrácia válságban van, mert átmenet zajlik diktatúrába/önkényuralomba, ezért kell változást elérni.”
Végül egy idézettel zárta gondolatait: „A szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem.” Hozzátette, hogy ha ezek a gondolatok akár csak öt emberhez eljutnak és hatnak rájuk, már megérte, hogy hangot adott neki.
A Blikk a Budapesti Rendőr-főkapitányságot is megkereste az ügyben, akik válaszukban azt közölték: „A szabálysértési határozat részletes indoklást tartalmaz, amelyet az arra jogosultak ismerhetnek meg. Általánosságban elmondható, hogy a szabálysértési hatóság az adott eset összes körülményét mérlegelve, a jogszabályi keretek között határoz a szankció mértékéről.”