Volt fideszes államtitkár: Sulyok Tamás morális értelemben méltatlan a köztársasági elnöki pozíció betöltésére, le kell mondania
Ángyán József szerint Sulyok Tamás köztársasági elnök ügyvédként ellenjegyzett szerződései nemcsak jogszabályokat, hanem a Fidesz korábbi értékeit is sértik. A Fidesz 2010-es földprogramjának szerzője és egykori államtitkár a 24.hu-nak adott írásos válaszaiban kifejtette, hogy Sulyok morálisan méltatlan a köztársasági elnöki posztra.
Ángyán szerint a földvásárlási moratórium a gazdatársadalom számára azért volt fontos, mert attól tartottak, hogy a nyugati gazdák és spekulánsok felvásárolják a magyar földet. „A gazdatársadalom – jogosan – attól tartott, hogy a lényegesen nagyobb tőkeerejű nyugati gazdák, illetve földspekuláns tőkeérdekeltségek, melyek árajánlatával ők nem tudnak versenyezni, a nyugati 25–30-szoros földárakhoz képest potom pénzért fölvásárolják előlük a hihetetlenül olcsó magyar földet – mondta a volt parlamenti képviselő. Ez a félelem főként az újonnan épülő kis- és közepes családi gazdaságok körében volt jellemző, és ezért vált a földügy a 2005-ös budapesti traktoros gazdatüntetés egyik fő kérdésévé.
A demonstráció részleges sikere frenetikus hatással volt a vidékre és a gazdatársadalomra, tette hozzá. Orbán Viktor, az akkori jobboldali ellenzék vezetője, szövetséget kötött a Magosszal, és 2010-re beérett ennek a politikai hozadéka. Orbán – pontosan tudva, hogy például földügyben mit szeretnének hallani a gazdák – Hajdúböszörményben, a Magosz országos nagygyűlésén, 2010. március 31-én, az országgyűlési választás előtt elmondott beszédében, egyebek mellett így fogalmazott: „Elmondhatom önöknek, hogy önök biztosak lehetnek abban, hogy amíg a Fidesz kormányon lesz és abban az én munkám ott lesz, addig Magyarországon külföldiek, akármit is döntenek Brüsszelben, itt soha nem fognak termőföldet vásárolni” – emlékeztetett a Fidesszel az elsők között szembefordult agrárszakember.
Ángyán szerint a moratórium csak választásnyerési, hatalmi szempontból volt fontos az akkori jobboldalnak. Hatalomra kerülve azonban a Fidesz megszegte ígéretét, és a 2015-2016-os Földet a gazdáknak! földprivatizációs program során több tucatnyi kormányközeli külföldi családi és üzleti érdekeltség tagjai szereztek földtulajdont. „Vizsgálataim szerint ugyanis – a 2013-as földforgalmi törvény alapján legálisan – több tucatnyi kormányközeli külföldi családi/üzleti érdekeltség tagjai szereztek meg, ráadásul zömében kikiáltási áron, azaz versenytársak és licitálás nélkül több ezer hektárt a dobra vert állami földekből” – mondta Ángyán.
A zsebszerződésekkel kapcsolatban Ángyán elmondta, hogy bár sok ilyen szerződés született, lebukások és ítéletek ritkán történtek, mivel az érintettek érdekeltek voltak az eltitkolásukban. „Az elmúlt tíz évben a bűncselekmény megítélésére még csak számottevő bírói gyakorlat sem alakult ki” – fejtette ki.
A 2014. évi VII. törvényről Ángyán azt mondta, hogy az inkább választási propagandacélokat szolgált, és nem hozott érdemi eredményt a jogsértő földszerzési akciók megakadályozásában. „A törvény kizárólag választási propagandacélokat szolgálhatott” – fogalmazott.
Sulyok Tamás ügyvédi tevékenységével kapcsolatban Ángyán kifejtette, hogy az államfő közreműködése a zsebszerződésekben törvénysértő volt. „A zsebszerződések – vagyis a földszerzési korlátozások kijátszására irányuló jogi megoldások – tipikusan nem jogszabályba ütköző, hanem jogszabály megkerülésére irányuló szerződések” – mondta Ángyán. Szerinte az ügyvéd nemcsak a jogszabályba ütköző, hanem a jogszabály megkerülésére irányuló jogügyletekben sem működhet közre.
„Összességében úgy látom, hogy Sulyok úr nemcsak a most nyilvánosságra került korábbi ügyvédi tevékenységével, hanem már eddigi – "családfaszépítő" – akcióival is tanúbizonyságát adta annak, hogy morális értelemben mindenképpen méltatlan a köztársasági elnöki pozíció betöltésére” – fogalmazott Ángyán.
„E tekintetben erősen szkeptikus vagyok, nincsenek illúzióim, vagyis – ha egyáltalán fel is fogná a magyar társadalom az ügyet és annak morális súlyát – jelenleg szerintem nem kell, illetve nem érdemes jelentős politikai következményekre számítani” – mondta Ángyán József.