HÍREK
A Rovatból

Videón, ahogy negyven migráns próbál áttörni a röszkei határon

A határsértők megdobálták a rendőröket és létrákon próbáltak átjutni a kerítésen.


Korábban mi is megírtuk, hogy mintegy negyven menekült próbált meg áttörni a határkerítésen a röszkei határnál. A rendőrök végül megakadályozták a támadást.

Az esetről most a rendőrség YouTube-csatornája videót is közzétett. Ezen jól látszik, hogy

az agresszív határátlépők kövekkel és más tárgyakkal dobálják a rendőröket, miközben létrákon próbálnak meg az ország területére jutni, helyenként pedig a kerítést igyekeznek megrongálni.

Az RTL Klub riportja az esetről:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Totális káosz a győri vonalon: nem fértek fel az utasok a vonatra Kelenföldön
Meghibásodott a biztosítóberendezés pénteken a győri vonalon, emiatt hatalmas késések voltak. A kisebb szerelvényekre rengetegen próbáltak felszállni, de sokan lemaradtak.


Meghibásodott a biztosítóberendezés Bicske és Herceghalom között, a helyreállításig a győri fővonalon 30-50 perces késések várhatók – tudatta szombat délben a honlapján a MÁV.

A vasúttársaság közölte, az S10-es vonatok Bicske és Herceghalom között nem közlekednek, az utasokat az érintett szakaszon pótlóbusszal szállítják. Hozzátették, a busz Bicske alsó megállóhely helyett a Kanizsai utcát érintve közlekedik.

Péntek délután több utas nem tudott felszállni a Kelenföldről Győrbe induló vonatra. A szerelvény kisebb kapacitással közlekedett, így többen a peronon rekedtek. A Telex egyik olvasója azt jelezte a lapnak, hogy ő sem fért fel a vonatra, viszont a MÁV elnézést kért az utasoktól a kellemetlenségek miatt.

A vasúttársaság kérdésükre azt közölte:

„Péntek délután Herceghalom és Bicske, illetve Biatorbágy és Herceghalom között váratlan műszaki meghibásodás sajnos egyszerre nehezítette a vasúti közlekedést.”

A MÁV hozzátette, hogy az Országos Haváriaközpont gyors beavatkozása ellenére egyes járatok csak kisebb kapacitással tudtak közlekedni.

A társaság péntek délutáni tájékoztatása szerint a győri fővonalon 20-40, esetenként 40-60 perces késések alakultak ki. Több járat kimaradt, illetve volt, amelyik rövidebb útvonalon közlekedett. A forgalom este 18 órára helyreállt.

A győri fővonalon május 9-ig vágányzári menetrend van érvényben, mert Herceghalom és Bicske között pályafelújítás zajlik, emiatt csak egy vágányon haladhatnak a vonatok. Ennek következtében sok, Tatabányára tartó utas is a győri vonatokat veszi igénybe, így ezeken a járatokon megnövekedett a forgalom.

A pénteki esetről Vitézy Dávid fővárosi képviselő is posztolt. Bejegyzésében Lázár János, közlekedésért felelős miniszter felelősségét emelte ki.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Egy nyilvánosságra került videó szerint megkülönböztető jelzéssel haladt a mentőkonvoj, amire izraeli katonák tüzet nyitottak a Gázai övezetben
A Palesztin Vörös Félhold szerint a videót egy mentős készítette a mobiltelefonjával. A lövöldözés során ő is meghalt.


Nyilvánosságra került egy mobiltelefonnal készült felvétel, amelyen az látszik, hogy a palesztin mentőautókből és tűzoltóautóból álló konvoj megkülönböztető jelzéseket használva haladt, amikor az izraeli hadsereg tüzet nyitott rájuk Gáza déli részén március 23-án.

A felvétel így ellentmondani látszik az izraeli magyarázatnak, hogy miért nyitottak tüzet a konvojra - írja a BBC.

A videót a Palesztin Vörös Félhold (PRCS) tette közzé. A PRCS szerint a videó egy olyan mentős telefonjáról származik, aki az incidens során életét vesztette.

A New York Times szerint

a felvételen egy mentőautókból és egy tűzoltóautóból álló konvoj halad egy úton, villognak a fényeik, majd megállnak egy útról lesodródott autó mellett.

Ahogy közelednek a helyszínhez, egy férfi ezt mondja: „Istenem, remélem, jól vannak… Ott vannak, szanaszét fekszenek. Gyorsan, gyorsan, ez balesetnek tűnik.”

Az út két oldalán két mentőautó áll, néhány méterrel hátrébb pedig egy tűzoltóautó. Minden jármű jól felismerhető jelzésekkel van ellátva, és be vannak kapcsolva a fényjelzések. Három mentős – közülük kettő fényvisszaverő mellényben – odamegy a lesodródott autóhoz.

A videót készítő férfi kiszáll, és miközben az autó felé fut, lövések hallatszanak. Közben elmondja a sahádát – azt az iszlám imát, amit sokan halál előtt mondanak el. Ezután elsötétül a kép, de a The Times szerint a lövöldözés még öt percig folytatódik.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) először azt állították, hogy a járművek nem használták sem a fényszóróikat, sem a vészjelzőiket.

A most közzétett felvételre reagálva az IDF a BBC-nek azt mondta: „Minden állítást, beleértve a nyilvánosságra került felvételeket is, alaposan és mélyrehatóan kivizsgálunk, hogy megértsük az események sorrendjét és a helyzet kezelését.”

Korábban egy túlélő mentős is azt mondta a BBC-nek, hogy a mentőautók egyértelműen meg voltak jelölve, és működtek bennük a belső és külső világítások is.

Az ENSZ-ben tegnap felszólaló PRCS-elnök, Dr. Júnisz al-Khatib a videóra utalva így fogalmazott: „Hallottam az egyik meggyilkolt csapattag hangját. Az utolsó szavai, mielőtt lelőtték: »Bocsáss meg, anya, csak segíteni akartam az embereknek. Életeket akartam menteni.« Szívszorító.”

Felszólította a nemzetközi közösséget, hogy vonják felelősségre az elkövetőket, és követelte az eset „független és alapos kivizsgálását”, amit „szörnyű bűncselekménynek” nevezett.

ENSZ-tisztviselők hétfőn közölték, hogy 15 mentőmunkás – a Vörös Félhold, az ENSZ és a Hamászhoz köthető palesztin polgári védelem dolgozói – holttestét találták meg Gáza déli részén egy homokos területen, valamint több összeroncsolódott mentőautót is.

Dr. Júnisz al-Khatib, a Palesztin Vörös Félhold vezetője azt mondta az ENSZ sajtótájékoztatóján, hogy a mentősöket „nagyon közelről lőtték le”, és Izrael „nyolc napig nem közölte velük, hol vannak a holttestek”.

Izrael azt állította, hogy a támadás során több Hamász- és Iszlám Dzsihád-tag is életét vesztette, de sem bizonyítékot nem mutatott be, sem azt nem részletezte, milyen veszélyt jelentettek a katonákra.

A március 23-i támadás óta egy mentős hollétéről még mindig nem tudni semmit.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Teljes zűrzavar: Elon Musk lebontaná a vámrendszert, amit Donald Trump szerdán jelentett be
„Mind Európának, mind az Egyesült Államoknak ideális esetben a zéró vámtarifa irányába kellene elmozdulnia” - mondta Musk néhány nappal azután, hogy Trump vámjaival sokkolta a világot.


Miután Donald Trump szerdán az egész világot sokkolta a vámintézkedéseivel, jobbkeze, Elon Musk szombaton arról beszélt, hogy nincs szükség vámokra Európa és az USA között – írja tudósításában a Bloomberg, szúrta ki a Portfólió.

„Mind Európának, mind az Egyesült Államoknak ideális esetben a zéró vámtarifa irányába kellene elmozdulnia”

– fogalmazott egy olaszországi Liga-rendezvényen Musk.

Hozzátette, reméli, hogy ez a közeljövőben meg fog valósulni.

Mint azt mi is megírtuk: Donald Trump amerikai elnök szerdán aláírta azt a rendeletet, amivel 20 százalékos vámot vet ki minden Európai Unióból érkező árura. De a világ minden országa 10 és 50 százalék közötti vámokra számíthat.

Az EU azt közölte, hogy előnyben részesítené a tárgyalásos megoldást, de szükség esetén ellenlépéseket tesz. Ezek között szerepelhet új vámok bevezetése, szolgáltatások megadóztatása, valamint amerikai technológiai cégek célba vétele is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Ne nyúlj hozzá!” – Több millióan tüntettek Trump és Elon Musk ellen az Egyesült Államokban és világszerte
A demonstrálók szerint a milliárdosok már mindent irányítanak. A tüntetők a jogfosztás, a megszorítások és a kormányzati leépítések ellen vonultak utcára.


Szombaton több millió ember vett részt Donald Trump amerikai elnök és Elon Musk elleni tüntetéseken mind az 50 szövetségi államban és a világ számos országában. A megmozdulást egy demokráciapárti mozgalom szervezte válaszul arra, amit szerintük „ellenséges hatalomátvételnek” és az amerikai jogok és szabadságjogok elleni támadásnak tartanak - írta a CNN.

Egyesült Államok-szerte több mint 1400 „Ne nyúlj hozzá!” néven ismert tömegtüntetést tartottak állami parlamenteknél, szövetségi épületeknél, kongresszusi irodáknál, a Társadalombiztosítási Hivatal székházánál, parkokban és városházák előtt – bárhol, „ahol biztosítani tudjuk, hogy meghallják a hangunkat” – mondták a szervezők. A mozgalom célja, hogy „véget vessen a milliárdosok hatalomátvételének”.

A szórólapokon ez állt:

„Akár a demokráciánk elleni támadások, akár a munkahelyek megszüntetése, a magánélet megsértése vagy az alapvető szolgáltatások leépítése miatt csatlakozol – ez a pillanat érted van. Országos szintű, látványos elutasítást akarunk kifejezni a válsággal szemben.”

Az Indivisible nevű szervezet szerint közel 600 ezren regisztráltak az eseményekre, amelyek egyes részei olyan nagyvárosokban zajlottak, mint London és Párizs. A mozgalomban civil jogi szervezetek, veteránok, nőjogi csoportok, szakszervezetek és LGBTQ+ szervezetek is részt vettek.

A szervezők három fő követelést fogalmaztak meg:

legyen vége a Trump-adminisztráció milliárdosainak hatalomátvételének és korrupciójának; legyen vége a Medicaid, a társadalombiztosítás és más létfontosságú programok forrásmegvonásának; vessenek véget a bevándorlók, transznemű emberek és más közösségek elleni támadásoknak.

A washingtoni tüntetésen több politikus is beszédet mondott a Trump-adminisztrációval kapcsolatban. Jamie Raskin marylandi demokrata képviselő például úgy fogalmazott, hogy „nincs jövő egy olyan elnökkel, aki Mussolini politikáját és Herbert Hoover gazdaságát követi”.

„Alkotmányunk nem azzal kezdődik, hogy »Mi, a diktátorok«, hanem azzal, hogy »Mi, a nép«” – mondta Raskin a Washington-emlékműnél összegyűlt több ezres tömeg előtt. – „Egy erkölcsös ember nem akar olyan diktátort, aki mindennek tudja az árát, de semminek sem az értékét.”

Az ország minden részéről érkeztek tüntetők a fővárosba. A National Mall területén azt skandálták: „Hé-hó, Trump menjen már!” A tábláikon pedig ilyen feliratok szerepeltek: „Védjük meg az alkotmányt” és „Ne nyúljatok a jogainkhoz!”

Ilhan Omar minnesotai demokrata képviselő így fogalmazott:

„Ha egy olyan országban akarsz élni, ahol még számít a jog, harcolnunk kell érte. Ha olyan országot akarsz, ahol gondoskodunk a szomszédainkról, segítjük a szegényeket és a gyermekeink jövőjébe fektetünk, harcolnunk kell érte.”

Maxwell Frost, floridai képviselő pedig arra buzdította az embereket, hogy tiltakozzanak, támogassanak szolidaritási kezdeményezéseket, vegyenek részt közvetlen akciókban és koncentráljanak a törvényhozási eszközökre.

„A történelem során az önkényurak soha nem elégedtek meg a meglévő hatalmukkal – mindig próbára teszik a határokat, átlépik a szabályokat, majd figyelik, hogy az emberek csendben maradnak-e vagy hangosan tiltakoznak”

– mondta Frost.

@clipsofkamala insane!!? #protests #handsoff ♬ original sound - 

Los Angelesben a tüntetők végigvonultak egy körülbelül másfél kilométeres körön a városháza felé, miközben azt skandálták: „A hatalom a népé!”, és olyan táblákat tartottak, mint „Ne nyúlj az oktatáshoz!” és „Állj ellen!”

Trump hivatalba lépése óta kormánya folyamatosan a szövetségi kiadások csökkentését hangoztatja. Ennek részeként több ezer szövetségi alkalmazottat bocsátottak el vagy értesítettek azonnali elbocsátásról. Elon Musk, aki a kormányzati hatékonyságért felelős hivatal vezetője, szintén a kiadások csökkentésére törekedett, miközben többször is félrevezető nyilatkozatokat tett az állami költekezésről.

Musk korábban azzal dicsekedett, hogy az USAID – az egyik legnagyobb humanitárius segélyszervezet – „a darálóba került”.

A kormányzat felszámolta több külföldi segélyprogramját, amelyek instabil demokráciákat támogattak, valamint fizetés nélküli szabadságra küldött több olyan munkavállalót, akik az amerikai választások biztonságáért feleltek.

A Társadalombiztosítási Hivatal működése is megingott, miután átszervezések miatt több ezer dolgozót elbocsátottak.

A Trump-kormányzat emellett rendkívüli intézkedéseket hozott a bevándorlás visszaszorítására: növelték az ICE-ra nehezedő nyomást, tömeges kitoloncolásokat terveztek, miközben több hibát is elkövettek – például véletlenül kitoloncoltak egy salvadori férfit.

Frost képviselő erre reagálva ezt mondta: „Azt mondják, a bevándorlók elviszik a munkánkat, miközben ők külföldre telepítik a munkahelyeket, és céges ügyvédekkel szétverik a szakszervezeteket.”

„Azt mondják, a transznemű emberek veszélyt jelentenek a gyerekekre, miközben ők bontják le a közoktatást. Ők azok, akik tagadják a klímaválságot, mérgezik a bolygót, és semmit sem tesznek a fegyveres erőszak okozta közegészségügyi válság ellen.”

Trump kormánya gyakran kétségbe vonja a klímatudományt, és visszavonásra készül több fontos környezetvédelmi szabályozást, például a járművekre és erőművekre vonatkozó szennyezéscsökkentési előírásokat. Emellett utasította a szövetségi kormányt, hogy vizsgálja felül a fegyvertartás korlátozását célzó pereket és politikákat.

Frost úgy fogalmazott:

„Az autoriter hatalomgyakorlás alattomos terjedése zajlik, korrupt milliárdosokkal és óriáscégekkel, akik úgy gondolják, joguk van beleszólni mindenbe, beleértve a szólásszabadságot is.”

Felháborodást váltott ki Mahmoud Khalil palesztin menekült esete is, akinek zöldkártyáját visszavonták a Columbia Egyetemen folytatott tiltakozásai miatt – sokan emiatt megkérdőjelezik, valóban érvényesül-e még az Alkotmány biztosította véleménynyilvánítás szabadsága.

„Közösségeink fizetik meg az árát, miközben Trumpék és Muskék kasszíroznak” – írták a szervezők. – „Ez nemcsak a pénzről szól, hanem a hatalomról. Ez a kormányzat mindenkit célba vesz, aki nem tartozik az elit 1%-ba – veteránokat, gyerekeket, időseket, gazdákat, bevándorlókat, transznemű embereket és politikai ellenfeleket.”

Bár a tüntetések túlnyomórészt békések voltak, az indianai Lafayette városában egy férfi fegyvert vett elő autójából és elindult a tömeg felé. A rendőrség szerint a férfit megakadályozták abban, hogy szabályosan kanyarodjon, emiatt összetűzés alakult ki, amely során egy tüntető fejjel lefejelte. Ezután a férfi visszament a járművéhez, kivett belőle egy fegyvert, majd később visszatette azt. A rendőrök őrizetbe vették, de miután megállapították, hogy nem szegezte senkire a fegyvert, elengedték.

Két szövetségi dolgozókat képviselő szakszervezet vezetője is beszédet mondott Washingtonban. Randy Erwin, a Szövetségi Alkalmazottak Nemzeti Szövetségének elnöke így fogalmazott: „A Trump-kormányzat tönkreteszi a közszolgáltatásokat ebben az országban. Azt állítják, hogy hatékonyabbá teszik az államot – ez egy kegyetlen vicc.”

A NFFE és az Amerikai Kormányzati Dolgozók Szövetsége pert indított San Franciscóban a kollektív alkujogok megszüntetése ellen.

„Azt hitték, könnyű célpontok vagyunk. De engedjétek meg, hogy mondjak valamit: mi, szakszervezeti tagok és veteránok, nem hagyjuk magunkat. Én magam is veterán vagyok. Nem hallgatunk el. Nem hajolunk meg. Azt mondjuk: le a kezekkel a szakszervezetünkről. Le a kezekkel a szerződésünkről” – mondta Everett Kelley, az AFGE elnöke.

Erwin „az eddigi legsúlyosabb támadásnak” nevezte a kollektív alkufolyamat ellen, amit az ország valaha látott.

Kelley hozzátette:

„Ott vagyunk a bíróságon, a médiában, a Kongresszusban és veletek együtt az utcán is. És nemcsak ott vagyunk, de nyerésre is állunk.”

Trump hivatalba lépése után megszüntette a kormányzati távmunka lehetőségét, és útmutatót adott az ügynökségeknek, hogyan írhatják felül a szakszervezeti megállapodásokat a távmunka terén.


Link másolása
KÖVESS MINKET: