HÍREK
A Rovatból

Veszélyeztetettebbek-e a koronavírus-járványban azok, akik szennyezett levegőjű városban élnek?

Napjaink és jövőnk legfőbb problémáival, a klímaváltozással, a globális felmelegedéssel, a túlzott urbanizációval és az ezzel összefüggő légszennyezéssel is kapcsolatba hozzák a koronavírus terjedését. Valóban nagyobb-e a halálozási ráta az ilyen közegben?
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2020. május 08.



Minden bizonnyal a koronavírus-világjárvány legbeszédesebb kordokumentumai lesznek azok a párhuzamos fotók, amelyek tízmilliós nagyvárosokról készültek előtte és utána: az első képen szinte csak a szmog látható, a másodikról derül ki, hogy mit is takart a füstköd. A kijárási tilalmak, az utazási korlátozások, a gyárak, nagyáruházak bezárása mind csökkentették a sok helyütt már elviselhetetlen légszennyezést.

Több olyan elemzés is napvilágot látott, amely arra utal, hogy a széndioxiddal és más mérgező anyagokkal teli levegő gyilkosabb, mint maga a koronavírus. Egy kínai tanulmány szerint például azoknak a száma, akik a légszennyezettség csökkenésének köszönhetően megúszták a rájuk leselkedő korai halált, magasabb, mint a covid-19 áldozataié, egy másik felmérés pedig azt mutatta ki, hogy Európában az április 24-et megelőző 30 napban 11 ezerrel kevesebben haltak meg a légszennyezés következtében.

De vajon azoknál, akik évtizedeken át éltek szennyezett levegőjű nagyvárosokban, nagyobb esélyük van-e arra, hogy koronavírus-fertőzésük halállal végződik? Mivel mindkettő a tüdőt támadja meg, a feltételezés logikusnak tűnik.

A cambridge-i egyetem Marco Travaglio vezette kutatócsoportja összevetette 120 angliai megfigyelőállomás nitrogén-dioxid és nitrogén-oxid szintjét a koronavírus-fertőzésekkel és halálesetekkel, és összefüggést fedeztek fel a rossz levegőminőség és a koronavírus halálozási rátája között.

A légszennyezés okozta egészség-károsodások ugyanis erősen hasonlítanak azokhoz, amelyek növelik a koronavírus általi veszélyeztettséget.

Hasonló kísérletet végzett az izraeli Yaron Ogen a Halle-Wittenberg-i Martin Luther egyetem számára: ő a NO2-szinteket vetette összes a koronavírus-halálesetekkel regionális szinten Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban és Németországban. Megállapította, hogy a légszennyezésnek való hosszú távú kitétel jelentős mértékben hozzájárulhat a magas halálozási arányhoz.

Dario Caro az aarhusi egyetemen az észak-olaszországi összefüggéseket vizsgálta, és azt tapasztalta, hogy azoknak, akik szennyezettebb levegőjű helyeken élnek, magasabb a gyulladáskeltő citokinsejt-szintjük, és ezáltal gyengül az immunrendszerük. Francesca Dominici kutatócsoportja a Harvard egyetemen - az egyes területek népsűrűségét is figyelembe véve - egyenesen arra a következtetésre jutott, hogy a hosszú távú finompor-szennyezettségnek már kisebb mennyiségű növekedése is nagyobb halálozási arányhoz vezethet a koronavírus esetében: minden köbméterenkénti egy mikrogramm 8%-kal növelheti a haláleseteket – idézte a New Scientist

Mindazonáltal a kutatók úgy vélik: egyelőre korai lenne megállapítani, hogy a légszennyezés milyen súllyal szerepel a halálozási kockázatok között más tényezők mellett. Erre világos választ akkor tudnak adni, ha majd részletesen nyilvánosságra kerülnek az elhunytak egészségügyi adatai, és ezeket össze lehet vetni lakhelyük levegőjének állapotával.

Mindenesetre egy ilyen vírus, ami a tüdőt támadja meg, arra int, hogy komoly intézkedésekre van szükség a légszennyezés csökkentésére, már csak azért is, hogy jobban tudják kezelni a jövőbeli járványokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Így teltek Ferenc pápa utolsó órái - Az ápolója osztotta meg a szívszorító történetet
A pápa húsvét hétfőn hunyt el, csendben és szenvedés nélkül. Utolsó kívánsága az volt, hogy még egyszer találkozhasson a hívekkel a Szent Péter téren.


A Vatican News olyan emberek segítségével rekonstruálta Ferenc pápa utolsó óráit, akik az elmúlt napokat vele töltötték. Ezekből a nyilatkozatokból tudjuk, hogy az egyházfő húsvétvasárnap délután pihent, este elköltött egy csendes vacsorát, majd hétfő hajnalban hirtelen rosszul lett. Az első tünetek reggel fél hat körül jelentkeztek. Körülbelül egy órával később, a Casa Santa Marta második emeleti lakásában, az ágyból még búcsút intett személyes ápolójának, Massimiliano Strappettinek (akivel a címlapképen látható), majd kómába esett.

Az utolsó pillanatokban mellette lévők szerint nem szenvedett, minden nagyon gyorsan történt.

Egy nappal korábban Ferenc pápa még utoljára meg akarta lepni a híveket. A húsvéti Urbi et Orbi áldást követően pápamobilba ült, hogy végighajthasson a Szent Péter téren. Ez volt az első alkalom, hogy a kórházi kezelése után ismét a hívek közé ment. Az út során különösen a gyermekekre figyelt.

Strappetti beszámolójából tudni lehet, hogy a pápa a körút végén, fáradtan, de elégedetten fordult hozzá, és így szólt: „Köszönöm, hogy visszavittél a térre.”

Az ápoló hosszú időn át vigyázott a főpapra, aki 2022-ben személyes egészségügyi asszisztensévé nevezte ki. Strappetti végig mellette volt a római Gemelli Klinikán töltött 38 nap alatt, majd a Casa Santa Martában, a felépülés során, illetve a húsvéti áldás napján is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
Rendőrsorfal áll a Kossuth Lajos utca zebrájánál – azt sem engedik át, akinek csak arra lenne dolga
A tüntetők a gyalogátkelőn bénították volna meg a forgalmas utcát, amit azonban a nagyszámú rendőr folyamatosan akadályoz.


Ahogy arról korábban írtunk, Hadházy Ákos egy-kétszáz tüntetővel együtt megjelent a Ferenciek terénél annak ellenére, hogy a rendőrség korábban nem engedte újabb, hídfoglalással együtt tervezett demonstrációját.

A megjelentek ennek ellenére megpróbálták lezárni a Kossuth Lajos utcát a Ferenciek terénél, mégpedig úgy, hogy minden zöldnél tömegesen indultak el az úttestre.

A rendőrök azonban mindenkit visszatereltek a járdára, sőt:

háromnegyed hat körül egy jelentős méretű rendőrsorfal elállta a gyalogátkelőt, így ezután senkit nem engednek át, azt sem, akinek csak arra lenne dolga.

Az átkelni vágyókat a rendőrség az aluljárók felé tereli. Így az a helyzet állt elő, hogy nagyon régen lehetett a hétköznap koradélutáni órákban ennyire gördülékenyen közlekedni az Erzsébet híd-Szabad sajtó út-Kossuth Lajos utca útvonalon, hisz most akkor is haladhatnak az autók, amikor éppen zöld volna a gyalogosoknak.

A forgalom egyébként folyamatos rendőri irányítás mellett zajlik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Tüntetők próbálják elfoglalni a Kossuth Lajos utcát, egyre több a rendőr – Hadházy Ákos demonstrációját korábban nem engedélyezte a rendőrség
Eközben a politikus egy internetes szavazást is bejelentett. Néha úgy tűnik, mintha a demonstrálóknak határozott elképzelése lenne, aztán mintha mégsem.


Korábban a rendőrség nem engedélyezte Hadházy Ákos "szokásos" keddi tüntetését erre a hétre az Erzsébet hídra, de még a Ferenciek terére sem. A független országgyűlési képviselő ennek ellenére megjelent a helyszínen, ahol egy-kétszáz jelenlévő támogatása és jelentős rendőri jelenlét mellett álldogált a Ferenciek tere sarkán.

A beígért Erzsébet hídi sétás "nemtüntetést" most is színesíti egy, a magyar közéletben mára elmaradhatatlan zebra, és a trombitáját lelkesen fújó, nemrég új pártot alapító Szabó Bálint.

Fél 6-kor aztán változott a helyzet: a helyszínen megjelentek a zöld lámpáknál kezdték elfoglalni a Kossuth Lajos utcát, amit végül néhány perc alatt sikerült is lezáratniuk. A helyszínen egyre több rendőr jelenik meg.

A tüntetés 17:40 körül így nézett ki:

Ezután a rendőrség azonban már senkit nem engedett át a gyalogátkelőn, miközben a megjeletek hangosan skandálnak az út két oldalán.

Hadházy Ákos közben Facebook-posztban közölte:

„megjelentem az Erzsébet hídnál, a Ferenciek terén.”

Három pontban hozzátette:

  1. Ugyanazt a bejelentést tiltotta meg a ide a rendőrség, amit korábban négy alkalommal engedélyezett. Így a tiltásnak csak egyetlen oka lehet: Orbán parancsa.
  2. Nem hagyjuk abba, május 1-én találkozzunk minél többen! A siker nem azon múlik, hogy hány hidat zárunk le, hanem hogy hányan vesznek részt a békés, de nagyon határozott megmozduláson.
  3. Mivel mára a május 1-re bejelentett tüntetést sem engedélyezik az Erzsébet hídra (mert szerintük a négynapos ünnep első napján nagyobb forgalmi zavart okoznánk, mint hétközben délután), holnap egy internetes szavazáson fogom megkérdezni Önöket, hogy hogyan menjünk tovább.

Közben hat órától kezdetét veszi majd egy egyórás, a jelenleginél is furcsább tüntetés: mint arról korábban beszámoltunk, a botrányos Munkácsy-díjáról elhíresült Vészabó Noémi volt férje, Dézsy Zoltán filmrendező egy demonstrációt jelentett be, aminek lényege, hogy az úttesten autósok, a járdán gyalogosok haladjanak át. Megfogalmazása szerint így akarja visszavenni a hidat Hadházytól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elfoglalták a Szabadság hidat a tüntetők – a készenléti rendőrök is felvonultak, de így is piknikhangulat van
Néhány százan átvonultak az Erzsébet hídtól a szomszédosra, de kérdéses, meddig sikerül blokkolniuk azt a számos rendőr mellett. Igaz, a forgalom így is, úgy is áll.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, patthelyzet alakult ki a néhány száz tüntető és közel annyi rendőr között hétfőn koraeste. Míg a Hadházy Ákost támogató megjelentek el akarták foglalni a Kossuth Lajos utcát, így bénítva meg a forgalmat, a rendőrök sorfalat állat a gyalogátkelőnél és jó negyed órán keresztül senkit nem engedtek át.

A demonstrálók végül megunták a helyzetet, és elindultak a Szabadság hídra. Útközben céljuk végül sikerült, mert az úttesten haladva meg tudták bénítani a Vámház körút és a Fővám tér forgalmát.

A néhány száz fős tömeg végül negyed 7 után valamivel sikeresen elfoglalta a Szabadság hidat.

A híd két oldalát közben rendőrök lezárták, miközben folyamatosan újabb szirénázó autók érkeztek. A tüntetők innen valószínűleg nem mennek majd tovább, de a pontos terv egyelőre nem ismert. Ahogy az sem látszik még, hogy ennyi embernek sikerül-e blokkolnia majd a híd forgalmát.


Link másolása
KÖVESS MINKET: