A Munkácsy-díjjal kitüntetett Vészabó azt állítja, a Louvre-ban állított ki, de valójában a mellette lévő bevásárlóközpontban
Megyeri János szobrászművész a Népszavának adott interjúban beszélt Vészabó Noémiről, aki az idén megkapta a Munkácsy Mihály-díjat. A szobrász úgy fogalmazott: „Nagyon óvatosan fogalmaznék azzal kapcsolatban, hogy ki giccsfestő és ki zseni”. Hozzátette azt is: „...nem az én véleményem a lényeg, hanem az, hogy Firenzében a Biennálén és Barcelonában, a Modern Művészetek Múzeuma is kiállította egy képét, ahogyan a Louvre is – utóbbi nem is sikerült egyetlen más kortárs magyar művésznek”.
A cikk szerint Vészabó Noémi számos nemzetközi helyszínt és díjat említ művészi pályájának bemutatásakor, de ezek hátterét érdemes közelebbről is megnézni. Barcelonában például nem a MACBA-ban, a helyi kortárs művészeti múzeumban állított ki, hanem a MEAM-ban (Museu Europeu d'Art Modern), amely nem állami fenntartású intézmény. A firenzei biennálé pedig nem azonos a világhírű Velencei Biennáléval.
a Modern Művészetek Mesterei című kiállítás keretében. Ezt a programot a PAKS nevű nemzetközi galériahálózat szervezte. A részvétel díjköteles: egy kép méretétől függően 900 és 2850 euró közötti összeget kell fizetni, vagyis jelenlegi árfolyamon 360 ezer és 1,1 millió forint között mozog a részvétel díja.
Külön díj ellenében pluszszolgáltatások is elérhetők. 150 euróért például név szerint is megemlítik a művészt egy promóvideóban, 1000 euróért két külön oldalt kap a katalógusban. A PAKS több városban is szervez kiállításokat, például Bécsben, Münchenben, Cannes-ban és Baselben. Ezek a helyszínek név alapján könnyen összetéveszthetők a neves nemzetközi művészeti eseményekkel, mint a cannes-i filmfesztivál vagy az Art Basel.
A cikk szerint Vészabó több díjat is feltüntet az életrajzában, köztük az International Prize Michelangelo-t, a Leonardo da Vinci-díjat, a Donatello-díjat és az Italy: The Genius of Art elnevezésű elismerést. Ezek mindegyike kapcsolatba hozható két olasz névvel, Francesco Saverio Russóval és Salvatore Russóval, akik egy több elemből álló díjrendszert működtetnek. Egy művész 2019-ben arról számolt be a Facebookon, hogy e-mailben gratuláltak neki az elismeréshez, amit 190 euró befizetése után vehetett volna át. A Donatello-díj átadásáról készült videón több díj is látható az asztalon.
Fenyvesi Áron, az ACB Galéria főkurátora szerint
Szerinte a neves művészeti vásárok nem közvetlenül a művészeket, hanem a galériákat keresik meg, és szigorú kiválasztási folyamat előzi meg a részvételt. A hasonló nevű rendezvények a megtévesztés lehetőségét hordozzák, főleg ha egy időben zajlanak az ismert eseményekkel.
Vészabó Noémi több könyvet is írt, amelyeket a Galenus Gyógyszerészeti Lap- és Könyvkiadó Kft. adott ki. A kiadó a Magyar Gyógyszerészi Kamara felügyelete alatt működik, amelynek elnöke Hankó Zoltán, a jelenlegi kulturális és innovációs miniszter, Hankó Balázs édesapja.
Ahogy már beszámoltunk róla, a Munkácsy-díj átadása után több kritika érte Vészabó Noémit, petíció indult, amelyben a díj visszaadását kérték.
(via Telex)