Vérfürdő a tőzsdéken: szabadesésben az OTP, pánik söpör végig Ázsiától Amerikáig
Hétfő reggel komoly eséssel indult a kereskedés a világ tőzsdéin. Ázsiában a hongkongi tőzsde már 11 százalékos mínuszban járt, és Európa sem úszta meg a negatív hangulatot. Az Egyesült Államokban is folytatódhat az esés: a határidős indexek alapján a Nasdaq 5,6, az S&P 500 4,9, a Dow Jones 4,4 százalékos mínuszban nyithat - sorolja a Portfolio.
A budapesti tőzsdén több mint 10 százalékos eséssel indult a nap, az OTP részvényeinek árfolyama pedig több mint 15 százalékkal csökkent a nyitás után. A részvény 15,4 százalékos mínuszt is elért, így árfolyama egészen a tavaly november eleji szintre süllyedt. A március 26-án elért 27 ezer forintos történelmi csúcshoz képest az OTP jelenleg körülbelül 25 százalékkal van lejjebb. A forgalom is kiemelkedő volt: 10 óra 30 percig több mint 14,1 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a bank papírjai, ami már most meghaladta az elmúlt 30 nap átlagát.
A Gránit Bank árfolyama 6,8, a Graphisoft Park pedig 6,1 százalékos pluszban volt. A BUX index ettől függetlenül 7,1 százalékos esést mutatott, de a régió többi tőzsdéjén is komoly mínuszok voltak érzékelhetők. Az osztrák ATX 6, a cseh CTX 5,5, a lengyel WIG pedig 5,2 százalékos csökkenést jelzett.
A világ részvénypiacai is pánikolnak
A nemzetközi részvénypiaci hangulatromlás az autóipari részvényeket is érintette, de ezek az esések mérsékeltebbek voltak. A német DAX 6,5 százalékot, a francia CAC pedig 5,8 százalékot esett. A háttérben az is állhat, hogy ezek a papírok az utóbbi időszakban nem teljesítettek kiemelkedően.
Az európai védelmi ipari részvények is gyengélkedtek. A Rheinmetall 17 százalékos mínuszban volt, sőt a nap folyamán már 27 százalékos esést is elkönyvelt. A Leonardo 13,2, a Thales 13, a Safran 12,6, az Airbus 10,8, a BAE Systems pedig 8 százalékkal került lejjebb.
A Stoxx 600 index 6 százalékos eséssel nyitott, majd némileg korrigált. A múlt héten ez az index 8,4 százalékot veszített értékéből, ami az elmúlt öt év legrosszabb heti teljesítménye volt. Ennél nagyobb visszaesés legutóbb a Covid-járvány kezdetekor történt.
Az egyes országos indexek még komolyabb csökkenést mutattak: a német DAX 8,1, a francia CAC 6,4, a brit FTSE 100 5,7, a spanyol IBEX 4,6, az olasz FTSE MIB pedig 2,2 százalékot esett.
A világ tőzsdéi összességében jelentős visszaesést tapasztaltak 2025. április 7-én, miután Donald Trump amerikai elnök átfogó vámokat vezetett be, ami fokozta a globális recessziótól való félelmeket. Az AP tudósítása szerint az FTSE 100 index 6%-ot esett, elérve egyéves mélypontját. Európában a német DAX és a francia CAC 40 indexek is jelentős veszteségeket szenvedtek el. Ázsiában Japán Nikkei 225 indexe majdnem 8%-os zuhanást mutatott. Trump elnök a vámok bevezetését azzal indokolta, hogy „néha be kell venni a gyógyszert, hogy meggyógyuljunk”.