HÍREK
A Rovatból

Veretés, nem öregszagú popikonok, illetve a holland rave-Azahriah vitte a sziget első napját

A 30. Sziget első napja döcögve indult, de szépen felhozta magát a végére. A napot egyértelműen a hollandok (most már tényleg) világsztárja, Joost vitte el.


Ismét egy újabb erős fesztiválszezon közeledik a végéhez, a csúcspont pedig minden magyarnak (és még több külföldinek), a 30. Sziget, amely idén sem szerénykedik headlinerekben.

A koradélutáni órákban még csak lézengő közönség a szervezők által erősen ajánlott, de ugyanennyire bejáratott helyszínein találkozhatott programokkal, a Cirque’ du Sziget szépen feltelt majdnem minden előadásra. Volt ugyanakkor standup is, ahol elsősorban brit humoristák próbáltak mosolyt csalni a látogatókra. A próbáltak egy egészen leíró szó, Lou Conran és társai egészen döcögős előadást tudhatnak maguk mögött, valahogy nem sikerült a fél öt környéki idősávban áttörni a közönség falát.

A nagyszínpadot a Margaret Island indította, akik ide visszajáró vendégek már, illetve a Sziget Nagyszínpad délután 4-es spotja gyakorta van odaadva a hazai popzene ismertebb arcainak. Valójában nem okoztak igazán csalódást, hozták a kötelező, bemelegítésnek tökéletes hangulatot. Már csak a közönség, a világsztárokra helyet foglalók miatt sem volt egy hatalmas buli, de talán nem sértő kijelentés az, hogy maga a Margaret Island zenéje sem a veretésről szól.

A sokáig A38-nak nevezett, ma már Revolut Stage, azaz a nagyszínpad mögötti sátor talán túlzás nélkül kijelenthető, hogy a legjobb/legizgalmasabb előadókat minden évben ott találjuk. A kora délutáni idősávok előadóiba a Sziget szervezői rendre bele is hibáznak, járt ezen a színpadon az elmúlt években többek között Declan McKenna, akire a fellépését követően pár hónapra már túlzás nélkül mondható, hogy a dalait a világon szinte mindenhol hallották már.

Idén Blondshell indított, aki a maga nemében hibátlan koncertet hozott össze, a lassú égésű számok a sátorban egészen jól működtek. Az Olympusnál talán csak a Salad ment nagyobbat, a masszívan szellős közönség pedig hálásan fogadta a kaliforniai énekesnő dalait.

Tom Odellnek pedig lehetne egy ideiglenes lakcímkártyát a Sziget Nagyszínpadra adni, ahányszor megfordult már ott, ezt idén sem tette másképp, és pontosan annyit adott, amennyit egy Tom Odell-koncerttől várnánk. A kötelező slágerek, tökéletes hangszerelésen túl az óriási buli itt sem történt meg.

Az este viszont innentől mintha egy teljesen másik fesztiválra is került volna: Fisher bekezdett a nagyszínpadon, és megvallva az őszintét, a közönség tökéletesen rezonált mindennel, ami a színpadon történt. Az ausztrál dj-producerre még a kisgyerekes kilátogatók is családosan együtt lötyögtek, ami nem szerepelt a 2024-es bingónkon.

Fisher pontosan hozta azt, amit tőle vártak, az ikonikus integetések, nyelvnyújtogatások között eldurrantak a legnagyobb zenék, mint például a Losing it, de a régi klasszikusokból is szépen áldoztak a house-dance vonal oltárán.

A Sziget első napját egyértelműen a hollandok (most már tényleg) világsztárja, Joost vitte el. Joost egyébként Azahriah-hoz egészen hasonló utat tett meg, egy youtuberként kezdett karrier kerül át a zenébe, ahol a saját, holland nyelven előadott számok remélhetőleg világszerte ismertek lesznek. Mert hogy az idei Eurovízióról diszkvalifikált Joost valamiféle személyi kultuszt is hordoz maga körül, a félig vicceskés, félig komoly produkció a maga esetlenségében pedig a 90-es évek erős gabber/rave vonalát hozta vissza. Ezt az agyig rakott Revolut stage pedig egyszerűen imádta. A leginkább szembetűnő dolog az volt, hogy a közönség alig telefonozott, videózott, minden a teljesértékű veretésért történt.

Joost pedig vigyorgott, táncolt a biztonsági őrökkel, esett-kelt a színpadon (és előtte, a legutolsó számnál majdnem beesett a színpad alá is), és a szett közepén megemlékezett az autóbalesetben elhunyt szüleiről a könnyeivel küszködve.

Talán amiatt is tetszett annyira, mert Joost egészen egyszerű üzeneteket próbált átadni, manírok, és a szuperprodukciókra erősen jellemző (és egészen kellemetlen) sallangok nélkül. Ő pedig bebizonyította, hogy az üzenet ezerszer fontosabb, mint az, hogy a közönség jó része értsen bármit is a szövegből, hiszen nemcsak hollandok, hanem szép számmal magyarok, németek, és mindenki ordította a kötelező slágereket.

Egészen fura élmény a mellettem álló, Chiléből származó hölgyet hallani ordítani az Europapa című dalt, de itt ez is megtörtént.

Ami talán keserű szájízt adhat, hogy ezután Kylie Minogue a nagyszínpadon egy picit erőtlennek érződött. Pedig az énekesnő nem egy megélhetési haknit hozott a főfellépő pozícióra, hanem egy tisztes slágerparádét, rendes showélménnyel. A backing tracket 2024-ben számon kérni bármelyik popsztáron kicsit olyan, mint a nem levehető kupakon bosszankodni a pet-palackokon, igazából mindenki csinálja lassan, és valahol érthető is, így Kylie-nak ezt nem írnám a számlájára. Sokkal inkább azt, hogy Kylie lelkesedése a közönségen valahogy nem köszönt vissza, bár mindenki tisztesen “énekelgetett” az énekesnővel, de a megfogalmazás itt is szándékos: maga a nagy buli elmaradt. Enerváltságról és öregszagról szó nincsen, csupán láttunk már jobb headlinereket az elmúlt években a Szigeten.

Az éjszaka egészen nehéz dolga volt a szigetelőknek, Dom Dolla vitte a party stage-et az Elrow-val egyetemben a csúcsra, ugyanebben az időben lépett színpadra Artemas is, aki idén futott be szinte nulláról az óriások szintjére, illetve a Revolut Stage-en még volt Marc Rebillet is, aki pedig az őrült zseni szerepét hivatott elvinni idén (egyébként ez neki egészen jól is sikerült).

A 30. Sziget egy tisztességes első nappal zárult, a mai nap pedig Azahriah jön a főfellépő elé, rég volt bárki magyar előadó ilyen jó idősávban a Nagyszínpadon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Pápaválasztás: Ekkor lehet valódi esélye Erdő Péternek a pápai trónra a szakértő szerint
Már javában elkezdődött a találgatás, hogy vajon ki lesz majd az új pápa. A pápaválasztás öt legesélyesebbje között emlegetik Erdő Péter magyar bíborost is.


Május 5. és 10. között tarthatják a pápaválasztó konklávét, ahol a 80 év alatti bíborosok dönthetnek Ferenc pápa utódjáról. A pontos dátumot a temetés, vagyis szombat után jelölik ki.

Természetesen már javában elkezdődött a találgatás, hogy vajon ki lesz majd az új pápa.

A pápaválasztás öt legesélyesebbje között emlegetik Erdő Pétert.

A magyar bíborost szakértők szerint Ferenc pápa nagyra becsülte. Ezt bizonyítja, hogy kétszer is ellátogatott Magyarországra.

Erdő Péter az egyik legrégebben bíborosi rangban szolgáló egyházi vezető, címét 2003-ban még II. János Páltól kapta. Az RTL Híradónak nyilatkozó Vatikán-szakértő szerint elismert egyházjogász, akiről tudják bíboros társai, hogy világos elképzelései vannak az egyház jövőjével kapcsolatban.

„Arra mindenképp nagyon alkalmas volna, hogy a Ferenc pápa által kicsit felforgatott egyházi közéletet, meg egyházi szervezetet normalizálja, stabilizálja. Ahol mozgalmasabb időszak volt, oda egy kis nyugalmat és rendet tudjon vinni. Ez a róla kialakult kép jelenleg az egyházban”

– fogalmazott Érszegi Márk.

Erdő Péternek soha nem volt konfliktusa Ferenc pápával, noha nem mindenben értettek egyet. A legnyilvánvalóbb különbség a 2015-ös menekültválság idején volt nyilatkozataik között. Erdő Péter akkor azt mondta, hogy a hatályos jogszabályok szerint az egyház törvényt sértett volna, ha befogadja az utcán fekvő menekült gyerekeket. Ferenc pápa ugyanakkor mindvégig kiállt a menekültek befogadása mellett.

Az argentin egyházfő rendkívül népszerű volt világszerte, a szakértő szerint ugyanakkor nem biztos, hogy a bíborosi testület Ferenc pápához hasonló karakterű vezetőt választ utódjául.

„Az a bíborosok helyzeti értékelésén múlik, hogy szerintük most mire van szükség: egy nagyobb folytonosságra, vagy nagyobb iránymódosításra. Mindkettő benne van a pakliban” – fogalmazott Érszegi Márk, aki szerint

Erdő Péternek akkor lehet valódi esélye a pápai trónra, ha a május elején kezdődő konklávé úgy dönt, hogy egy nyugodtabb, konzervatívabb vezetőt szeretne látni a katolikus egyház élén.

Lapértesülések szerint Ferenc pápa legszívesebben Matteo Maria Zuppi olasz bíborost látta volna utódjának, mert hozzá hasonlóan szerény életű és progresszív nézeteket képvisel.

De az esélyesek között emlegetik Peter Turkson ghánai bíborost, aki az első színesbőrű pápa lehetne, ám nézetei valamivel konzervatívabbak az elhunyt szentatyáénál. Történelmet írna a fülöp-szigeteki Luis Antonio Tagle is, aki az első ázsiai pápa lenne, és akit többen az "ázsiai Ferencnek" tartanak. De komolyan számolnak Ferenc pápa korábbi államtitkárával, Pietro Parolin bíborossal is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: A világ legnagyobb bankrablása kötődik az Orbán-kormányhoz
„Egy sima bankrablásért 10 év fegyház jár. A világ legnagyobb bankrablása mennyit ér?” – írta a TISZA Párt elnöke.


„A világ legnagyobb bankrablása kötődik az Orbán-kormányhoz.

Összesen 650 milliárd forintot, vagyis minden magyar embertől fejenként 65 ezer forintot loptak el. Nem nokiás dobozokban hordták ki a szajrét, mint a szocik, hanem teherautóval”

– írja Facebook-bejegyzésében Magyar Péter az MNB-botrányra utalva.

„A bankrablást végignézte a legfőbb ügyész és az Állami Számvevőszék. Ott ültek a tolvajok között Orbán képviselői és államtitkárai, valamint a Dinasztia pénzemberei.

A lopott vagyonból svájci kastélyokat, New York-i luxus lakást, 100 darabos autógyűjteményt, palotákat, Dubajban pedig nyaralókat vásároltak. Amerikában a Wall Street farkasa 200 millió dollárt lopott el, nálunk a magyar közpénz farkasai ennek a tízszeresét”

– fogalmazott a TISZA Párt elnöke.

„Egy sima bankrablásért 10 év fegyház jár. A világ legnagyobb bankrablása mennyit ér?”

– teszi fel a kérdést végül Magyar.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Még mindig nem szolgáltattak igazságot a ralibaleset áldozatainak - egy anya és 12 éves lánya is meghalt
Aradi Gergely a 12 éves lányát és feleségét veszítette el. Úgy érzi, a felelősök hallgatnak, a kérdéseire máig nem kapott választ és senki sem kért tőle bocsánatot.


Aradi Gergely több mint egy évvel a tragédia után is válaszokat keres. A felesége és 12 éves kislánya 2024 márciusában vesztették életüket az Esztergom–Nyerges ralin, ahol egy versenyautó kisodródása következtében összesen öten haltak meg. Az Aradi család azért ment ki a versenyre, mert a kislány programja megváltozott, így még meg tudták nézni az apát, akinek előfutó résztvevőként az volt a feladata, hogy a hivatalos mezőny előtt haladjon végig a pályán, ellenőrizve a pálya állapotát és a futam előkészítését.

A férfi később elmondta: a családja eredetileg egy hosszú, egyenes szakaszon tartózkodott, nem pedig azon a ponton, ahol a baleset történt. Ide csak később sétáltak fel. Aradi épp a szervizből indult volna az újabb futamra, amikor értesítették, hogy baleset történt. „És akkor a semmiből hívott a Bendi sírva” – mondta a 444.hu-nak az apa, a fiára célozva, aki túlélte a tragédiát.

A Magyar Nemzeti Autósport Szövetség (MNASZ) közlése szerint a tragédia nézőktől elzárt területen történt, az elzárás pedig a szokásoknak megfelelően jelölve volt. A rendőrségi nyomozás jelenleg is tart, két gyanúsított van, több részlet viszont még nem tisztázott.

Az apa úgy gondolja, az Esztergom–Nyerges rali mindig is problémás helyszín volt, ezért több rendező kellett volna a helyszínre. Az is felmerült benne, hogy a balesetet okozó A licenccel rendelkező pilóta hogyan kaphatott versenyengedélyt anélkül, hogy korábban megfelelő eredményeket ért volna el. Szerinte ehhez több év versenyzés kell.

Aradi hangsúlyozta, hogy az MNASZ akkori raliszakág-vezetője kétszer is végigment a kérdéses szakaszon a tragédia előtt, így látnia kellett a veszélyes helyen álló tömeget. Úgy fogalmazott, a szervezőkre vonatkozó egyik kötelességre utalva:

„Ha a tömeget nem tudod kezelni, akkor leállítod a versenyt.”

Az interjúból kiderült, hogy a versenyzőpáros nem kereste fel az áldozatok hozzátartozóit, a navigátor pedig két héttel a tragédia után ismét rajthoz állt egy másik versenyen. A szövetség anno 200 ezer forintos hozzájárulást ajánlott fel a temetésre, amit Aradi méltatlan körülmények között kapott csak meg. Szeptemberben viszont volt egy jótékonysági gála, ahol az öt áldozat családja között osztották szét a bevételt.

A rendezvényen részt vett Szujó Zoltán, a szövetség elnöke is, aki öt példányt ajánlott fel saját könyvéből. Arra a kérdésre, hogy lesz-e kártérítés, akkor azt válaszolta: megvárják a rendőrségi vizsgálat eredményét. Aradit viszont azóta sem kereste senki a szövetségtől.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Nem megy el az amerikai külügyminiszter az orosz–ukrán háború béketárgyalására, miután Zelenszkij visszautasította a tervüket
Az USA békejavaslata szerint Oroszország megtarthatná a Krímet, de ezt Kijev elutasítja. Marco Rubio ezért maradhat távol, de hivatalosan mással indokolták.


Marco Rubio amerikai külügyminiszter nem vesz részt a szerdán Londonban tartandó tárgyalásokon, amelyek célja az orosz–ukrán háború befejezése. A külügyminisztérium szóvivője, Tammy Bruce kedden közölte: a tárcavezető „logisztikai okok” miatt mondta le az utat, pedig Rubio az X-en korábban még azt írta, „gyümölcsöző beszélgetést” folytatott David Lammy brit külügyminiszterrel, a tárgyalások házigazdájával, és „várja a folytatást”. Jelen állás szerint mégsem ő megy, így az Egyesült Államokat Donald Trump elnök különmegbízottja, Keith Kellogg képviseli a brit fővárosban.

A mai londoni megbeszélések a múlt heti párizsi találkozót követik, ahol amerikai, brit, francia és német tisztviselők egyeztettek az amerikai javaslatról a tűzszünet elérésére. A CNN-nek nyilatkozó, a keretterv részleteit ismerő forrás szerint a javaslat magában foglalja Oroszország irányításának elismerését a 2014-ben jogellenesen annektált Krím-félsziget felett, valamint tűzszünetet ír elő a frontvonal mentén.

Ez a lépés ellentétes lenne az Egyesült Államok elmúlt tíz évben közvetített hivatalos álláspontjával.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden jelezte, hogy nyitott a tárgyalásokra Oroszországgal, de Kijev nem hajlandó olyan megállapodást kötni, amely elismeri Moszkva fennhatóságát a Krím felett.

„Ukrajna nem fogja jogilag elismerni a Krím megszállását” – mondta. „Erről nem tudunk beszélni. Ez ellentétes az alkotmányunkkal.”

A húsvéti hétvégi tűzszünet után e hét elején ismét felerősödtek a harcok. Szerdán az ukrán hatóságok közölték: egy támadás következtében kilenc ember meghalt, és legalább harmincan megsérültek, amikor egy orosz drón eltalált egy munkásokat szállító autóbuszt Marhanec városának közelében. Az orosz Nemzeti Gárda közben a TASZSZ állami hírügynökség szerint azt közölte, hogy az éjszaka folyamán megsemmisítettek 17 ukrán támadó drónt.

A tárgyalások mögött húzódó amerikai frusztráció

Az USA azért sürgetheti a tárgyalásokat, akár a Krím beáldozásának árán is, mert amerikai tisztviselők egyre elégedetlenebbek az egyeztetések lassúsága miatt. Rubio a múlt héten figyelmeztetett: ha nem lesz előrelépés, Washington akár vissza is léphet a béketörekvésektől.

Az amerikai külügyminisztérium közölte: az Egyesült Államok már bemutatta a javaslat kereteit mindkét félnek, hogy kiderüljön, lehetséges-e gyorsan közelebb hozni az álláspontokat. A keretterv egyes elemei még hiányoznak, ezek kidolgozását ezen a héten az amerikai, európai és ukrán tárgyalópartnerek együtt végzik – mondta egy neve elhallgatását kérő tisztviselő a CNN-nek.

Trump nyomására most mind Ukrajna, mind Oroszország hajlandóságot mutat a tárgyalások újrakezdésére, amire hosszú ideje nem volt példa.

Hétfőn Vlagyimir Putyin kilátásba helyezte, hogy közvetlen tárgyalásokat folytatna Ukrajnával egy olyan tűzszünetről, amely megtiltja a polgári célpontok támadását.


Link másolása
KÖVESS MINKET: