Vannak bírók, akik hetente adnak vérplazmát, hogy így egészítsék ki a fizetésüket: „Elkeserítő, megalázó és méltatlan”
Az elmaradt fizetésemelések és a rekordmagas infláció olyan súlyos helyzetet teremtett a bírói karban és az igazságügyi alkalmazottak körében, hogy az Országos Bírói Tanács (OBT) ülésein hónapok óta állandó napirendi pontként szerepel a javadalmazásuk kérdése.
Kovács Gergely, a Győri Járásbíróság elnökhelyettese az OBT május 22-i ülésén rámutatott, hogy egyes bírók jövedelmük kiegészítése érdekében vérplazmát adnak heti rendszerességgel.
– idézte egy kollégáját Kovács Gergely, hozzátéve, hogy a bírók nem engedhetik meg maguknak, hogy családjukkal étterembe, színházba járjanak, nyaralni kizárólag a SZÉP-kártyájuk terhére tudnak menni, és gyerekeik iskolai kiadásait is csak nehezen, részletfizetést kérve képesek finanszírozni.
– hívta fel a figyelmet.
Kovács Gergely a 24.hu kérdésére annyit mondott: fontosnak tartotta, hogy a kollégája által a megyei összbírói értekezleten elmondottakat szélesebb szakmai nyilvánosság elé tárja, de ő maga nem nyilatkozhat az ügyben.
Egy plazmaadásért egyébként 10–20 ezer forint közötti összeget fizetnek a szolgáltatók, és elméletileg akár háromnaponta is lehet vérplazmát adni az arra alkalmas személyeknek. A sűrű plazmaadásnak azonban megvannak a kockázatai is: rosszullét, szédülés, hányinger, ájulás, erős fejfájás, az immunrendszer gyengülése, sőt a vér besűrűsödése miatt akár trombózis is kialakulhat.
– mondta Boros Katalin, a Magyar Bírói Egyesület (Mabie) elnöke, aki állandó meghívottként vett részt az OBT ülésén.
A járásbírók kezdőfizetése jelenleg bruttó 821 ezer forint, ami nettó 534 ezer forintnak felel meg, a bírói átlagfizetés nettó 650–700 ezer forint lehet Boros Katalin szerint. Az igazságügyi alkalmazottak még rosszabbul keresnek, egyharmaduk csak a garantált bérminimumot kapja (mert a bértáblájuk alapján még annyi sem járna nekik), de sokan nem keresnek többet nettó 300 ezer forintnál.
– mondta Kovács Ildikó, az OBT szóvivője. Szerinte hiába ígérte áprilisban Répássy Róbert, az igazságügyi tárca államtitkára, hogy legalább az igazságügyi alkalmazottak bérét rendezhetik egy 8–10 milliárd forintos átcsoportosítással, a kormány egyelőre nem is tárgyalta a kérdést.
– mondta egy névtelenséget kérő bírósági vezető.
Az Országos Bírói Hivatal elnöke, Senyei György, akutnak nevezte a helyzetet, az alacsonyabb keresetűeknél pedig egyenesen hiperakutnak. A Mabie főtitkára, Szabó Sándor pedig arról panaszkodott, hogy egy 20 éves vagyonőrt magasabb órabérrel vehet csak fel a bíróságra, mint egy kezdő bírót, és a bérhelyzet miatt a működésképtelenség határán állnak a bíróságok.
via 24.hu