Válasz Online: a Fidesz tényleg vizsgálja a határon túli választókörzetek kialakítását – így biztosítanák be a fölényüket
A Válasz Online értesülése szerint tényleg vizsgálja a Fidesz a határon túli egyéni választókörzetek kialakításának lehetőségét. A lehetséges intézkedésről Magyar Péter beszélt először júliusban, az első Magyar Info nevű bejelentkezésében.
Erre utalt Magyar is, és a Válasz Online is arra jutott, hogy a választásokon elsősorban maguknak segíthetnek ezzel a kormánypártok. A magyarországi állandó lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok 2014-ben szavazhattak először. Körükben azóta is rendre 90 százalék feletti a Fidesz–KDNP lista támogatottsága. 2014-ben a kétharmad múlt azon a plusz mandátumon, amit a Fidesz a levélszavazatoknak köszönhetően szerzett. 2018-ban a határon túli szavazatok nem befolyásolták a mandátumok kiosztását, 2022-ben viszont két képviselői hely is múlott rajta: egy a hatpárti ellenzéki összefogástól, egy pedig a Mi Hazánktól került a Fideszhez.
A mostani rendszerben a magyarországi lakcímmel nem rendelkezők csak pártlistára szavazhatnak, és a voksaikat belekeverik a magyarországi szavazatok közé. A 199 parlamenti mandátumból a mostani rendszerben nagyjából 93 múlik a listás voksokon.
A francia rendszerben a nem Franciaországban élő állampolgárok tizenegy képviselőt választhatnak az 577-ből, azaz a mandátumok 1,9 százalékáról dönthetnek, miközben a választókorú népesség mintegy 3,6 százalékát teszik ki. Tizenegy választókerületük van, létszám szerint nagyjából egyenlően elosztva. A határon túliak és az anyaországban élők szignifikánsan eltérő politikai preferenciái miatt Franciaországban is erősen vitatott a rendszer.
A franciával szemben a jelenlegi magyar rendszer különbséget tesz a külföldön tartózkodó és a külföldön élő választók között. A levélszavazatra jogosultak jelenleg 438 ezren vannak a választói névjegyzékben, de van további 156 ezer még nem elbírált regisztrációs kérelem is, azaz reális mintegy félmillió választásra jogosulttal számolni ebből a körből. A magyarországi egyéni körzetekben átlagosan mintegy 70 ezer ember él, és ha hasonló súlyt adna a határon túliaknak az új választójogi törvény, akkor hét új választókerületet alakíthatnak ki számukra, ahogy arról egyébként Magyar Péter értesült.
Amennyiben az új egyéni választókerületeket a most levélszavazatra jogosultak kapnák, nem lenne világos, hogy az egyes választókerületek fizikailag hol vannak. Szlovákia és Ukrajna ugyanis tiltja a kettős állampolgárságot. Kérdéses továbbá az is, hogy az új választókerületek növelnék-e az Országgyűlés 199 fős létszámát.