Az USA leállíthatja az ukrajnai fegyverszállítást és az energiahálózat helyreállítását sem támogatja többé
Az Egyesült Államok 2022 februárja óta rendszeresen küldött katonai támogatást Ukrajnának. A Biden-kormányzat majdnem kéthetente jelentett be újabb fegyverszállítmányokat, amelyek kulcsfontosságúak voltak az orosz invázió elleni harcban – írja a The New York Times.
A Pentagon közlése szerint
A támogatás részeként több mint hárommillió 155 milliméteres tüzérségi lövedék, több tízezer irányított rakéta és páncéltörő fegyver, több ezer légvédelmi rakéta, valamint páncélozott járművek és harckocsik érkeztek.
Ezen kívül az Egyesült Államok további 33,2 milliárd dollárt biztosított az Ukrajna Biztonsági Segítségnyújtási Kezdeményezés nevű programon keresztül. Ebből az összegből Kijev közvetlenül amerikai védelmi cégektől vásárolhatott haditechnikai eszközöket.
Egy magas rangú védelmi tisztviselő szerint az utolsó fegyvereket az amerikai vállalatok a következő hat hónapban szállítják ki.
A The New York Times arról ír, hogy egy Trump-kormányzati tisztviselő szerint az Ukrajnának nyújtott teljes amerikai segélyt leállíthatják. Ez azt jelenti, hogy a Biden-kormányzat idején engedélyezett és kifizetett utolsó fegyverszállítmányok sem biztos, hogy megérkeznek.
Az amerikai támogatás nemcsak a fegyverszállításokat érinti. Az NBC News szerint a Trump-adminisztráció leállította azt az USAID-programot is, amely több százmillió dollárt fektetett Ukrajna energiahálózatának helyreállításába az orosz támadások után. A döntést két, az ügynökség ukrajnai küldetésén dolgozó tisztviselő erősítette meg.
Ukrajna energiarendszere folyamatos támadások alatt áll, több régióban pedig éjszakai áramkimaradások léptek fel az orosz csapások következtében. Egy USAID-tisztviselő szerint a program megszüntetése gyengíti az amerikai kormányzat tárgyalási pozícióját a tűzszünetről, és azt az üzenetet küldi Oroszországnak, hogy az USA „már nem törődik Ukrajnával vagy a korábbi befektetéseivel”.
– mondta a tisztviselő.
Nemcsak az energiahálózatot érintő támogatás szűnik meg, hanem az USAID ukrajnai jelenléte is jelentősen csökken. Korábban 64 amerikai kormányzati alkalmazott és szerződéses munkatárs dolgozott az ügynökség égisze alatt, de a Trump-adminisztráció legutóbbi döntései után csupán nyolcan maradhatnak az országban. A többi munkatársat adminisztratív szabadságra küldték, a nem létfontosságú személyzetet pedig visszarendelték az Egyesült Államokba.