Csillagokból rajzolt csodaszarvas lett a magyar űrprogram logója
Bár Kapu Tibor csak tavasszal indul a világűrbe, a magyar űrprogram már most fontos mérföldkőhöz ért. A Külgazdasági és Külügyminisztérium
– írja a Blikk.
A HUNOR (Hungarian to Orbit) nemzeti kutatóűrhajós-program célja, hogy magyar űrhajóst küldjön a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). A kezdeményezés a 2021-ben elfogadott magyar űrstratégia része. Az első magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor 30 napot tölt majd az ISS fedélzetén, ahol nyolc tudományos kísérletet hajt végre. Tartaléka Cserényi Gyula lesz.
A külügyminisztérium január 28-án védjegybejelentést tett a HUNOR-program logójára. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál (SZTNH) elindított eljárás során először megvizsgálják, hogy a jelkép megfelel-e a védjegybejegyzés formai és tartalmi követelményeinek. Ha minden rendben van, a szolgáltatási díj befizetése után dönthetnek a védjegy bejegyzéséről.
Így néz ki a logó:
A minisztérium széles körben tervezi használni a csodaszarvasos logót. Az árujegyzék szerint
A HUNOR-program keretében Kapu Tibor és tartaléka, Cserényi Gyula már túl vannak a magyarországi kiképzésen, hamarosan pedig az Egyesült Államokban folytatják a felkészülést. A 32 éves fejlesztőmérnök egy hosszú és összetett kiválasztási folyamat után lett a HUNOR-program befutója, több mint 240 jelentkező közül választották ki. Kapu Tibor elmondta: "Nyilván rengeteg kísérlet és kutatás lesz az űrállomáson. De ha lesz egy kis szabadidőm, akkor azt a kupola ablakánál töltöm, biztosan nagyon nehéz lesz levakarni onnan, azt nagyon várom."
A HUNOR-program 2022-ben kereste meg a Semmelweis Egyetemet, hogy vegyen részt az űrprogram orvosi, egészségügyi részének biztosításában. A projektért dr. Merkely Béla rektor felel, közvetlen munkatársaként pedig dr. Nagy Klaudia Vivien adjunktust kérték fel az operatív feladatok ellátására.