Az európai vezetők létrehozzák „a készek koalícióját” Ukrajna védelmére
Az Egyesült Királyság 1,6 milliárd fonttal (kb. 728 milliárd forint) támogatja Ukrajnát, amelyből több mint ötezer légvédelmi rakétát vásárolhatnak. A támogatásról a Londonban tartott csúcstalálkozón is szó esett, amelyen Keir Starmer brit miniszterelnök, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, valamint több európai ország vezetője és az Európai Bizottság elnöke is részt vett.
A találkozó előtt Mark Rutte, a NATO főtitkára pozitívan nyilatkozott az egyeztetésekről, és kiemelte, hogy „további európai országok növelik védelmi kiadásaikat”. Donald Tusk lengyel miniszterelnök a megbeszélést „történelmi jelentőségűnek” nevezte, és hangsúlyozta, hogy
A találkozó után Starmer ismertette a megbeszélés főbb pontjait. A vezetők egyetértettek abban, hogy
Hangsúlyozták, hogy a békemegállapodásnak biztosítania kell Ukrajna szuverenitását és biztonságát, és hogy az ország képviselőinek részt kell venniük a béketárgyalásokon. A résztvevők abban is megállapodtak, hogy
Starmer szerint Európának kell a legnagyobb szerepet vállalnia ebben a folyamatban, de az Egyesült Államok támogatására is szükség van. A brit miniszterelnök elmondta, hogy előző este telefonon egyeztetett Donald Trumppal, de a beszélgetés részleteit nem hozta nyilvánosságra.
A csúcstalálkozón Emmanuel Macron francia elnök és Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök is részt vett, és zárt ajtók mögött tárgyaltak egy béketervről, amelyet később az Egyesült Államokkal is megvitatnak.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint a megbeszélés „őszinte légkörben” zajlott. Úgy fogalmazott:
Von der Leyen Donald Trumpnak is üzent: „Készen állunk arra, hogy Önnel együtt megvédjük a demokráciát, hogy megvédjük a jogállamiság elvét, hogy nem lehet megszállni a szomszédot, vagy nem lehet erőszakkal megváltoztatni a határokat.” Hozzátette, hogy az európai vezetők célja a jövőbeli háborúk megelőzése.
A csúcstalálkozó után Volodimir Zelenszkij Sandringhambe utazott, ahol III. Károllyal találkozott. A két vezető barátságosan fogadta egymást.
Szerhij Marcsenko ukrán pénzügyminiszter bejelentette, hogy az Egyesült Királyság és Ukrajna 2,26 milliárd fonttal (kb. 1 billió forint) állapodott meg egy kölcsönről, amelyet Ukrajna védelmi képességeinek fejlesztésére fordítanak.
A londoni találkozó előtt Zelenszkij Washingtonban tárgyalt Donald Trumppal és J. D. Vance alelnökkel. A megbeszélés eredetileg egy ukrán ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodás aláírásáról szólt volna, de a találkozó feszültséggel telt. Trump és Vance azzal vádolták az ukrán elnököt, hogy nem elég hálás az amerikai támogatásért, és nem tiszteli az Egyesült Államokat.
A vita miatt Zelenszkij aláírás nélkül hagyta el a Fehér Házat. Trump később közösségi oldalán azt írta, hogy az ukrán elnök visszatérhet, „amikor készen áll a békére.” Zelenszkij az X-en reagált: „Köszönöm, Amerika, köszönöm a támogatást, köszönet ezért a látogatásért. Köszönöm az Amerikai Egyesült Államok elnökének, a kongresszusnak és az amerikai népnek. Ukrajnának igazságos és tartós békére van szüksége, és mi pontosan ezért dolgozunk.”
Forrás: the Guardian, BBC, Telex