HÍREK

„Ukrajna, mint ellen-Oroszország nem létezik többé” - írták az orosz állami hírügynökség oldalán, aztán eltűnt

Pjotr Akopov publicisztikáját vasárnap élesítették, de hamar vissza is vonták.


Vasárnap megjelent a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség hivatalos oldalán egy publicisztika, amelyet Pjotr Akopov ismert "birodalmista" és putyinista írt és, aminek nyilvánvalóan nem kellett volna megjelennie - írja a 444.hu.

A cikket hamar vissza is vonták, viszont addigra már rengetegen megosztották a közösségi médiában, és az internetről sem tűnt el nyomtalanul.

Akopov aki régóta szorgalmazta az Ukrajna elleni radikális fellépést, a cikkben arról ír, hogy a szemünk előtt új világ születik, és Oroszország ukrajnai hadművelete több szempontból is egy új korszakot nyitott.

Oroszország visszaállítja saját egységét, eltörölve az 1991-es tragédia elfogadhatatlan eredményeit - írja Akopov, aki szerint ezért nagy árat kell fizetni, polgár- és testvérháború zajlik, de Ukrajna, mint ellen-Oroszország nem létezik többé.

Ezután úgy folytatja:

Oroszországnak hála, újra visszaáll a történelmi egység, és együtt lesznek "nagyoroszok", "fehéroroszok" és "kisoroszok". "Ha eltekintenénk ettől, ha hagynánk, hogy az ideiglenes különállás évszázadokra megszilárduljon, nemcsak az őseink emlékét árulnánk el, de leszármazottaink is átkoznának bennünket, amiért engedtük, hogy széthasadjanak az orosz földek"

- fogalmaz Akopov, aki szerint Vlagyimir Putyin minden túlzás nélkül történelmi felelősséget vállalt akkor, amikor az ukrán kérdés eldöntését nem hagyta a következő nemzedékekre.

Szerinte minden évtizeddel nehezebb lett volna visszafordítani folyamatot, az ukrajnai oroszok deruszifikációja és a "kisoroszok" oroszellenesre hangolásra egyre nagyobb tempóban haladt előre. Ha pedig a Nyugat bebiztosította volna a totális geopolitikai és katonai kontrollt Ukrajna felett, akkor mindez csak az atlanti blokk ellen vívott háború révén lett volna megmásítható.

Viszont Akopov szerint

ez a probléma már nincs, mivel Ukrajna visszatért Oroszországhoz.

Ez nem azt jelenti, hogy felszámolják az államiságát, hanem újjászervezik, áthangolják és ismét természetes módon része lesz az orosz világnak. Hogy milyen határokon belül és milyen szövetségben, az csak később dől el - írta a visszavont cikkben.

A publicista ezután hosszam elemzi az "orosz világ" - vagyis Oroszország, Belarusz, Ukrajna, mint geopolitikai egység - Nyugathoz fűződő kapcsolatait.

Akopov szerint a Nyugatot irányító angolszászoknak is látniuk kell, hogy a világ átalakult, és a nyomásgyakorlás nem vezethet eredményre. Veszteségek lesznek, de mindenkit egyformán sújtanak kell lenniük, Oroszország felkészült rájuk morálisan és geopolitikai értelemben is - véli a publicista, aki szerint lendületesen épül az új világrend, amit civilizációk és erőközpontok sokasága építheti fel közösen, és aminek a Nyugat is részese lesz, de a feltételeket és a szabályokat nem ő szabja meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Tarjányi Péter: A kormányzat bajban van
Az elemző szerint a változást a Hont-Orbán interjú is megmutatta. Szerinte az új helyzet új módszereket is kíván.


Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő szerint új irányba fordult a kormányzat kommunikációja, és ennek komoly belpolitikai okai lehetnek. Erről a közösségi oldalán írt, miután megnézte Hont András interjúját Orbán Viktorral.

„Végignézve Hont András interjúját Orbán Viktorral számomra egyre biztosabb, hogy más irányba lépett a kormányzat kommunikációja és ennek súlyos belpolitikai okai vannak. Láthatóan nem jók a számok Fidesz oldalon a gazdasági és közvélemény-kutatási mérésekben”

– fogalmazott Facebook-bejegyzésében, amit a 24.hu szúrt ki.

Úgy látja, hogy 15 év után változott a helyzet, és a kormánynak már nem elég, ha a választók csak hisznek a döntéseikben. „15 év után már nem elég hinni, meg is kell győzni az embereket a kormány intézkedései kapcsán. Új helyzet, új módszerek…” – írta.

Tarjányi szerint kimondható, hogy a kormány nehézségekkel küzd. A közvélemény-kutatási eredményekre utalva azt is megjegyezte, hogy a független intézetek egyre nagyobb előnyt mérnek a Tisza Pártnak. Bár a kormánypárti kutatók továbbra is a Fideszt hozzák ki első helyre, a különbség szerintük is egyre kisebb.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar WhatsApp-felhasználókat is figyeltek a Pegasus szoftverrel
A WhatsApp újabb döbbenetes részleteket tárt fel a Pegasus kémszoftver használatáról. Magyarországon is működhetett a megfigyelő hálózat egy része.


Egy bírósági dokumentumból kiderült, hogy 2019-ben összesen 1223 WhatsApp-felhasználót figyeltek meg a Pegasus nevű izraeli kémszoftverrel. Az akció 51 országot érintett, köztük Magyarországot is, ahol nyolc célpont szerepelt – számolt be róla a VSquare.

A dokumentumokat a WhatsApp tulajdonosa, a Meta nyújtotta be annak a pernek a részeként, amelyet még 2019-ben indított az NSO Group ellen. A vállalat azt állítja, hogy a kémszoftver az alkalmazás egyik biztonsági hibáját kihasználva két hónap alatt fertőzte meg a felhasználók készülékeit.

Az érintett felhasználók között emberi jogi aktivisták, újságírók és civil szervezetek munkatársai is voltak. A legtöbb célpont Mexikóból (456 fő) és Indiából (100 fő) került ki.

A VSquare újságírója, Panyi Szabolcs arról számolt be, hogy a bírósági dokumentumok alapján a Pegasus támadó infrastruktúrájának egy része Magyarországon működhetett.

A Pegasus nevű kémszoftver magyarországi használatáról már korábban is jelentek meg információk. A Direkt36 nemzetközi tényfeltáró projektje szerint 2018 óta magyar célpontokat is megfigyeltek. A célpontok között voltak oknyomozó újságírók, vagyonos üzletemberek és azok közvetlen környezete is.

Az egyik érintett újságíró Panyi Szabolcs volt. Úgy véli, a most benyújtott dokumentumban szereplő célpontok eltérhetnek a korábban azonosítottaktól, mivel a korábbi nyomozás nem WhatsApp-felhasználókra vonatkozott.

Kósa Lajos korábban elismerte, hogy a Belügyminisztérium vásárolta meg a kémszoftvert, bár az ügyészség később ezt cáfolta, mondván, ez „tényszerűen nem felel meg a valóságnak”.

Lengyelországban 2024-ben derült ki, hogy 2017 és 2022 között közel 600 embert figyeltek meg a Pegasusszal a Jog és Igazságosság párt kormányzása idején.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Szombaton még megvásárolhatod, amit elfelejtettél: így lesznek nyitva a boltok
Szombaton az üzletek többsége nyitva tart, de vasárnap és hétfőn szinte minden zárva lesz.


Az elmúlt napokban óriási tömeg volt a boltokban, hiszen négynapos hosszú hétvégénk van. Igen ám, de ebből nem mind a négy napon tartanak zárva az üzletek. Pénteken ugyan nem volt lehetőség arra, hogy vásároljunk, de szombaton még van esély megvenni, amit esetleg elfelejtettünk a kapkodós készülődés közben.

Az Economx összegyűjtötte, hogyan alakul a nagy áruházláncok nyitva tartása a következő napokban:

az Aldi, a Tesco, a Lidl, a Penny, a CBA, az Auchan és a SPAR áruházai is a szokásos szombati nyitva tartással várják a vásárlókat április 19-én.

Április 20-án és 21-én, vagyis vasárnap és húsvéthétfőn viszont zárva lesznek az üzletek.

Kivételek persze ekkor is vannak: az Auchan benzinkutaknál az automaták továbbra is 0–24 órában működnek majd, illetve nem lesznek zárva az OMV-SPAR Express és Orlen-DESPAR üzletek, egyes SPAR partner és SPAR market boltok, valamint a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren található City SPAR szupermarket.

Minden fővárosi működtetésű piac és üzletközpont zárva tart húsvétvasárnap és húsvéthétfőn, április 22-én, kedden mindenhol visszaáll a megszokott nyitva tartás.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Az Egyesült Államok elismerheti, hogy a Krím félsziget az oroszoké
A Krím hivatalosan Ukrajna része, de Oroszország 2014-ben megszállta és magához csatolta a félszigetet.


Az Egyesült Államok kész lehet elismerni az orosz ellenőrzést a Krím félsziget felett egy szélesebb körű békemegállapodás részeként – írja a Bloomberg, amely az ügyet ismerő forrásokra hivatkozott.

A Bild is arról ír, hogy információik szerint Trump és tanácsadói fontolgatják, hogy az amerikai adminisztráció hivatalosan is elismerje a Krím félszigetet Oroszország részeként.

A Krím hivatalosan Ukrajna része, de Oroszország 2014-ben megszállta és magához csatolta a félszigetet.

Donald Trump pénteken azt mondta: Amerika „passzolni” fogja a további orosz–ukrán háborús tárgyalások közvetítését, ha Moszkva vagy Kijev „nagyon megnehezíti” a békemegállapodás elérését.


Link másolása
KÖVESS MINKET: