Több mint 30 ország tárgyal Párizsban Ukrajna biztonságáról, az USA nélkül
Több mint 30 ország katonai vezetői tárgyalnak Párizsban egy olyan biztonsági erő létrehozásáról, amely garantálná Ukrajna védelmét egy esetleges tűzszünet után. Az egyeztetéseket Franciaország és Nagy-Britannia vezeti, és céljuk egy olyan nemzetközi koalíció létrehozása, amely képes és hajlandó katonai támogatást nyújtani Ukrajnának.
A találkozón minden NATO-tagország képviselteti magát, kivéve az Egyesült Államokat. A megbeszéléseken Ázsia és Óceánia több országa is részt vesz, köztük Ausztrália, Új-Zéland, Japán és Dél-Korea. A tárgyalásokon Ukrajnát egy katonai tisztviselő képviseli, aki az ország biztonsági és védelmi tanácsának tagja.
– írta az AP.
A francia tisztviselők bemutatták a francia-brit tervezetet a résztvevő országok katonai vezetőinek. A megbeszélések második részében „pontosabb és konkrétabb” egyeztetések zajlanak arról, hogy az egyes országok milyen katonai hozzájárulást tudnának biztosítani.
A tárgyalásokon jelen vannak Írország és Ciprus vezérkari főnökei, valamint Ausztria képviselője is. Ezek az országok az Európai Unió tagjai, de nem tagjai a NATO-nak.
Ahogy korábban írtunk róla, az Európai Unió vezetői rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozón állapodtak meg egy új védelmi politika elindításáról, válaszul az orosz fenyegetésre. A 27 tagállam támogatta azt a tervet, amely lehetővé teszi a tagországok számára, hogy büntetés nélkül növeljék védelmi kiadásaikat, és közös adósságkibocsátással finanszírozzák a katonai eszközök beszerzését.
A kezdeti tervek szerint az EU akár 800 milliárd eurót is mozgósíthat a következő négy évben, mind nemzeti, mind közös forrásokból. Ez a döntés akkor született, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy az Egyesült Államok, Donald Trump elnöksége alatt, távolodik hagyományos európai védelmi szerepétől, ami arra ösztönzi az EU-t, hogy önállóbb lépéseket tegyen saját biztonsága érdekében.
Ukrajna egyébként erőteljesen szorgalmazza a NATO-tagságot, bírálva az 1994-es Budapesti Memorandumot, amelyben lemondott a nukleáris fegyverekről biztonsági garanciákért cserébe, amelyek aztán nem valósultak meg. Ez a törekvés különösen felerősödött az Egyesült Államokban bekövetkezett politikai változások fényében.
(via 24.hu)