Újabb melegrekordok és durva szárazság – Kiderült, hogy milyen nyárra kell felkészülnünk
A hosszú távú időjárási előrejelzések szerint
A Severe Weather előrejelzése alapján a nyár első felében változékonyabb, csapadékosabb időszakokra lehet számítani, míg a második felében hosszabb hőhullámok és szárazság jöhet. Az ECMWF modell alapján júniusban egy alacsony nyomású légköri rendszer alakulhat ki az Atlanti-óceán északnyugati részén, amely elérheti Északnyugat-Európát is.
Emellett a téli hónapokban is kevesebb csapadék hullott a szokásosnál. Az ECMWF szerint „a nyár közepén egy stabil, blokkoló magasnyomású rendszer jelenhet meg Közép- és Észak-Európa felett”, ami „segíti a melegebb levegő beáramlását délről”, miközben csökkenti a csapadék mennyiségét.
A szárazság különösen az Alföldön és a Dunántúl déli részén lehet érezhető, miközben az ország északkeleti részén valamivel változékonyabb időjárás várható.
A tavaszt követően, júniusban még gyakoriak lehetnek a záporok és zivatarok. Az előrejelzések szerint változékony időre van kilátás, ami azt jelenti, hogy a melegebb periódusokat hirtelen viharok szakíthatják meg. A csapadék mennyisége országosan átlag körüli vagy azt kismértékben meghaladó lehet. A júniusi modell szerint a közép-európai térségben „a nyugatias vagy délnyugatias áramlás melegebb levegőt és több nedvességet hozhat, ami instabil időjárást eredményezhet.”
A hosszú távú modellek szerint júliustól egyre szárazabb és melegebb időszakok jöhetnek. Fontos azonban kiemelni, hogy ezek előrejelzések, így a tényleges időjárási körülmények eltérhetnek a jelenlegi prognózisoktól.
Az ECMWF előrejelzése szerint a legmelegebb időszakok Közép- és Észak-Európában várhatók augusztusban, ahol „erős meleg légtömeg terülhet szét a blokkoló magasnyomás alatt”. Az sem kizárt, hogy augusztusben hőség rekordok dőlhetnek meg, elsősorban a Kárpát-medencében, ahová afrikai eredetű forró légtömegek érkeznek.
A CANSIPS modell szintén megerősíti a száraz és meleg nyári időszak lehetőségét Közép- és Észak-Európában. Szerintük „magas a szárazság és hőhullámok kialakulásának esélye a nyár második felében.”
Forrás: Blikk, severe-weather.eu