„Munkahelyeket semmisítenek meg itthon, és valódi kárt okoznak” – megosztja a republikánusokat Trump vámháborúja
Donald Trump vámháborúja miatt egyre több republikánus politikus fejezi ki aggodalmát, írja összefoglalójában a Telex. Rand Paul szenátor szerint a vámok nemcsak a gazdaságra vannak negatív hatással, hanem politikai veszteségeket is okozhatnak a pártjának. Emlékeztetett arra, hogy a történelem során a republikánusok minden alkalommal komoly vereségeket szenvedtek el, amikor vámokat vezettek be. David Kochel republikánus politikai tanácsadó úgy fogalmazott, hogy „a Trumphoz ideológiailag kevésbé kötődő republikánusok türelme el fog fogyni”.
Ted Cruz texasi szenátor a podcastjában arról beszélt, hogy „szörnyű lesz Amerikának”, ha a vámok néhány hónap múlva is érvényben maradnak. A szenátor szerint ezek az intézkedések
Rand Paul a Washington Postnak nyilatkozva elmondta, hogy több republikánus szenátor is osztja a véleményét, de egyelőre nem vállalják nyíltan a konfliktust. Azt remélik, hogy Trump később visszavonja a vámokat.
Chuck Grassley republikánus szenátor és Maria Cantwell demokrata szenátor egy olyan törvényjavaslatot terjesztett be, amely vétójogot adna a kongresszusnak az elnök által bevezetett vámokkal szemben. A javaslatot hét republikánus is támogatja. A képviselőházban Don Bacon nyújtott be egy kiegészítő jogszabálytervezetet, de ennek szavazásra bocsátása nem valószínű. A Fehér Ház jelezte, hogy Trump meg fogja vétózni a törvényt, ha az eljut hozzá, és nem fogja engedni, hogy a vámok kérdésében korlátozzák a jogkörét. A kongresszus csak kétharmados többséggel tudná felülírni a vétót, amire jelenleg nincs esély.
A vámok bevezetését több Trumphoz közel álló szereplő is bírálta. Elon Musk arról beszélt, hogy reméli, az Egyesült Államok és az Európai Unió megegyezésre jut, és létrejöhet egy vámmentes övezet. Az EU egy kölcsönös 0 százalékos vámrendszert javasolt, de Trump ezt nem tartotta elegendőnek. Azt mondta, hogy az EU-nak 350 milliárd dollár értékben kellene amerikai energiát vásárolnia a vámok felfüggesztéséhez.
Április 2-án a szenátus négy republikánus szenátor támogatásával elfogadott egy szimbolikus jogszabályt, amely megakadályozná, hogy Trump újabb vámokat vezessen be Kanadára és Mexikóra. Bár a Republikánus Párt politikusai nyilvánosan továbbra is kiállnak az elnök mellett, egyre többen fogalmaznak meg kritikát a döntéseivel szemben.
A Demokrata Párt eközben abban bízik, hogy a vámok körüli feszültség politikai előnyt jelenthet számukra. A Politico arról írt, hogy a demokraták már olyan választókerületekben is jelölteket állítanának, amelyek korábban stabilan republikánusnak számítottak. Pennsylvaniában például egy demokrata nyert olyan körzetben, ahol 1979 óta csak republikánusok győztek, Iowában pedig egy olyan körzetben, ahol Trump a legutóbbi elnökválasztáson közel 60 százalékos támogatottságot kapott.
Wisconsinban az állami legfelsőbb bírósági választáson a demokraták által támogatott jelölt közel tíz százalékos előnnyel nyert. Ez a vereség érzékenyen érinthette Elon Muskot, aki 25 millió dollárt költött a konzervatív jelölt kampányára, és a választás előtt személyesen is kampányolt mellette.
Floridában két időközi kongresszusi választáson ugyan republikánus győzelem született, de jóval kisebb arányban, mint a korábbi választásokon. Matt Gaetz körzetében például a republikánus jelölt 66 százalék helyett most csak 56,9 százalékot ért el.
A Fehér Ház visszavonta Elise Stefanik ENSZ-nagyköveti jelölését, mert tartottak attól, hogy a helyére kiírt választáson vereséget szenvedhetnek. Ez a körzet korábban erősen republikánusnak számított.
Pat Ryan demokrata képviselő a NewsNation televíziónak azt mondta, hogy Trump vámjai a kisvállalkozók, a középosztály és a munkásosztály tagjai számára jelentenek terhet. Úgy fogalmazott:
Egyre több felmérés mutatja, hogy nő az elégedetlenség Trump gazdaságpolitikájával szemben. Egy kutatás szerint az amerikaiak 63 százaléka negatívan ítéli meg a kormány gazdasági intézkedéseit, ami az elmúlt közel ötven év legrosszabb eredménye. Mindössze 25 százalékuk számít arra, hogy öt év múlva jobb lesz az anyagi helyzete. A CBS News/YouGov felmérése szerint 64 százalék szerint a kormány nem foglalkozik eléggé az árak csökkentésével.
Szombaton országszerte, sőt külföldön is Trump-ellenes tüntetéseket tartottak. Az Indivisible és a MoveOn nevű szervezetek által összehangolt demonstrációkon a résztvevők a gazdasági problémák mellett a Trump-kormányzat több más intézkedését is bírálták. A szervezők célja az volt, hogy nyomást gyakoroljanak a kongresszus demokrata tagjaira, és fellépésre ösztönözzék őket. Eric Swalwell kaliforniai képviselő a demonstrációkat így jellemezte: „Így néz ki a szabadságharc a fasizmus ellen.”