Trump szerint Zelenszkij a Fehér Házba jöhet, hogy aláírja az ásványkincsekről szóló megállapodást
Ukrajna és az Egyesült Államok közeledik egy olyan megállapodás megkötéséhez, amely alapján Washington részesedhet Kijev természeti erőforrásainak bevételeiből – jelentette ki Trump elnök és egy ukrán kormánytisztviselő hétfőn.
Trump a múlt héten „diktátornak” nevezte Zelenszkijt és Ukrajnát vádolta a háború kirobbantásával. Hétfőn pedig az Egyesült Államok nem szavazta meg azt az ENSZ-határozatát, ami Oroszországot agresszornak nevezte.
A New York Timesnak négy, az ügyben jártas forrás azt mondta, a tárgyalások még hétfő este is folytak, és a feltételek nem voltak véglegesek.
A megállapodástervezetb szerint Ukrajna lemondana a természeti erőforrások jövőbeni kitermeléséből származó bevételek egy részéről. Ezeket az összegeket egy olyan alapba irányítanák, amelyben az Egyesült Államoknak a törvények által megengedett legnagyobb pénzügyi részesedése lenne.
A lap által látott korábbi tervezet még tartalmazta azt a követelést, hogy Ukrajna 500 milliárd dollár értékben biztosítson bevételt az USA számára az ország természeti erőforrásaiból. Azóta ezt a konkrét számot kivették a tervezetből.
Az előző verzió szerint az amerikaiak teljes kontrollt kaptak volna az alap felett, míg a mostani változat arról szól, hogy befizetett összeg egy részét újra befektetnék Ukrajnában. Az viszont továbbra sem világos, hogy pontosan milyen arányban.
Zelenszkij folyamatosan kérte, hogy az USA a megállapodásért cserében nyújtson biztonsági garanciákat Ukrajna számára, de ezt az új egyezség sem tartalmazza. A Fehér Ház egyik tisztviselője hétfőn megerősítette, hogy az egyezségben az Egyesült Államok semmilyen kötelezettséget nem vállal Ukrajna további támogatására. Emiatt az ukrán elnök korábban megtagadta a megállapodások aláírását.
„Mi lehet jobb Ukrajna számára, mint gazdasági partnerségben lenni az Egyesült Államokkal?” – tette fel a kérdést Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó.
Közben Vlagyimir Putyin orosz elnök is reagált Trump ásványkincsek iránti érdeklődésére. Az állami televíziónak azt nyilatkozta, hogy Oroszország ritkaföldfém-lelőhelyei „nagyságrendekkel nagyobbak”, mint Ukrajnáé, és szerinte Moszkva együtt tudna működni amerikai cégekkel ezek fejlesztésében – még az orosz megszállás alatt álló ukrán területeken is.