HÍREK
A Rovatból

Trump kormánya nem akarta bevonni a háborús csetbe az Atlantic újságíróját, csak Mike Waltz rosszul mentett el egy telefonszámot

Mike Waltz-cal kibabrált a technika, és véletlenül egy újságírót is bevett egy titkos Signal-csevegésbe. Trump dühöngött, de nem csak emiatt, és végül nem rúgta ki a tanácsadóját a kínos baki miatt.


Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz véletlenül vont be egy újságírót abba a Signal-csoportbeszélgetésbe, amelyben az Egyesült Államok jemeni csapásait tervezték. Három, az ügyet ismerő személy szerint azért történt a hiba, mert Waltz már hónapokkal korábban rossz név alá mentette el az újságíró telefonszámát, összekeverve egy másik kontaktjával – írta meg a The Guardian.

Ez a tévedés csak egy volt azok közül, amelyeket a Fehér Ház belső vizsgálata feltárt. A hibák sora még a 2024-es kampány alatt kezdődött, és egészen addig fel sem tűnt senkinek, amíg Waltz múlt hónapban létre nem hozta a kérdéses csoportbeszélgetést.

Trump rövid ideig állítólag fontolgatta, hogy leváltja Waltzot az eset miatt, leginkább azért mérgesedett fel, mert tanácsadójának a telefonjában szerepelt Jeffrey Goldberg, az Atlantic magazin főszerkesztőjének száma – egy olyan magaziné, amelyet Trump mélyen megvet –, és kevésbé azon, hogy egy katonai akcióról minősítés nélküli felületen, a Signalon tárgyaltak.

Végül azonban Trump nem váltotta le tanácsadóját, mert nem akarta megadni azt az örömöt sem az Atlanticnak, sem a sajtónak, hogy elmozdították a kabinetje egy fontos tagját alig néhány héttel második elnöki ciklusának kezdete után. Trumpot emellett megnyugtatták a belső vizsgálat eredményei is.

A nyilvánosságra került információk ugyanakkor „mélyreható informatikai ellenőrzést” indítottak el a Fehér Ház technológiai részlegénél. Ez kiderítette, hogy Goldberg száma egy valószínűtlen eseménysorozat miatt került Waltz telefonjába. Az egész akkor kezdődött, amikor Goldberg tavaly októberben e-mailben kereste meg Trump kampánystábját.

Három, a belső vizsgálatot ismerő személy szerint Goldberg egy olyan cikk miatt írt levelet, amely Trumpnak a sérült katonákhoz való viszonyát bírálta. A kampány arra kérte Waltzot, mint nemzetbiztonsági szakértőt, hogy segítsen kezelni a cikk keltette hullámokat.

Goldberg levelét továbbították Brian Hughes akkori Trump-szóvivőnek, aki aztán kimásolta az e-mail szövegét – benne Goldberg telefonszámával – és üzenetben továbbküldte Waltznak, hogy felkészíthessék őt a várható cikkre.

Waltz végül nem hívta fel Goldberget, viszont egy különös véletlen folytán az ő számát mentette el az iPhone-jába, Brian Hughes névjegykártyája alá, aki ma már a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője.

Egy nappal Goldberg cikkének tavaly október 22-i megjelenése után Waltz a CNN-en védte Trumpot: „Ne rám hallgassanak, hanem arra a 13 gyászoló családra, akik az Abbey Gate-i robbantás során veszítették el szeretteiket, és akik közül néhányan egy 30 ezer fős tömeg előtt mondták el, mennyit segített nekik Trump a gyász feldolgozásában.”

A Fehér Ház szerint a szám egy „kontaktajánló frissítés” miatt mentődött el helytelenül Waltz iPhone-jába. Egy forrás ezt úgy írta le, mint az iPhone automatikus funkcióját, amely egy korábban ismeretlen számot hozzárendel egy meglévő kontakthoz, ha összefüggést lát közöttük.

A tévedés egészen múlt hónapig nem derült ki, amikor Waltz fel akarta venni Hughest egy március 13-án létrehozott, „Húszi PC kis csoport” elnevezésű Signal-csoportbeszélgetésbe. Ehelyett Goldberg számát adta hozzá a csoporthoz, ahol több magas rangú amerikai tisztviselő is jelen volt, és ahol az Egyesült Államok jemeni húszik elleni csapásait tervezték.

Waltz közvetlenül az eset után azt állította, hogy soha nem találkozott vagy beszélt Goldberggel. A Fox Newsnak pedig azt mondta, hogy Goldberg száma „valahogy beszippantódott” a telefonjába – látszólag arra utalva, ahogyan az iPhone-ja mentette el a számot.

A Fehér Ház nem kommentálta a történetet. A vizsgálat azt sem tisztázta, milyen volt Waltz kapcsolata Goldberggel, ha volt egyáltalán. Telefonos megkeresésre Goldberg szombaton azt mondta: „Nem fogom kommentálni a kapcsolatomat Mike Waltzzal, azon kívül, hogy valóban ismerem, és már beszéltem vele.”

Trumpnak múlt héten számoltak be a vizsgálat eredményéről, nagyjából akkor, amikor eldöntötte, hogy megtartja Waltzot – mondta egy, az ügyet ismerő forrás. Trump elfogadta Waltz bocsánatkérését, és nyilvánosan is kiállt mellette, amióta a csoportbeszélgetés ügye nyilvánosságra került.

A jelek szerint Waltz némi együttérzést váltott ki Trump csapatából a Signal-ügy miatt, mivel a Fehér Ház engedélyezte a Signal alkalmazás használatát, főként azért, mert nem áll rendelkezésre olyan más platform, amellyel valós időben lehetne különböző hivatalok között biztonságosan kommunikálni – mondta két, a helyzetet jól ismerő személy.

Korábbi adminisztrációk – így például Joe Biden Fehér Háza – nem fejlesztettek ki alternatív megoldást a Signal helyett, mondta egyikük. Ideiglenes megoldásként Trump Fehér Háza azt tanácsolta a tisztviselőknek, hogy – a hivatalos sms-ek helyett – a Signalt használják továbbra is, ugyanúgy, ahogy az átmeneti időszak alatt tették.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Ennek nem örül Rogán: Trump a magyar korrupcióval is magyarázza a kivetett vámokat, 19 alkalommal szereplünk a panaszlistán
Az erről szóló jelentésben minden más uniós államnál többször említik az amerikaiak hazánkat, nem épp pozitív kontextusban. A jelentésben aggódnak többek között az átláthatatlan magyar közbeszerzések, de a kínai kapcsolatok miatt is.


Korábban mi is írtunk róla, hogy több, Magyarországon jelen lévő cégnek, többek között a győri Audinak is gondot okoz Donald Trump súlyos mértékű, az Unióra vonatkoztatva 20%-os vámbejelentése.

Az USA kormánya egy 397 oldalas dokumentumban részletezte, miért döntöttek így – és ebben a szövegben meglepően sokszor kerül szóba Magyarország.

A Válasz Online átnézte a jelentést, amelyből kiderül, hogy Magyarország összesen 19 alkalommal szerepel a panaszlistában, míg például Szlovákiát csak négyszer, Lengyelországot és Romániát tizenkétszer, Németországot pedig tizenhatszor említik. A dokumentumban konkrét példákkal mutatják be, hogy az európai országok – köztük Magyarország – milyen bürokratikus akadályokat gördítenek az amerikai vállalatok elé.

Magyarország neve szinte minden amerikai panasz mellett felbukkan a részletes kormányzati jelentésben, különösen azoknál, amelyek az uniós szabályoknál is szigorúbb előírásokat kifogásolják. Ez azért is érdekes, mert Szijjártó Péter szerint „Brüsszel alkalmatlansága” miatt döntött az USA a vámemelés mellett, és ha az EU jobb feltételeket ajánlott volna, elkerülhetőek lettek volna az új terhek.

A dokumentum viszont éppen a tagállami túlszabályozásokat bírálja, és ezek között Magyarországot sokszor negatív példaként említi. Előkerül a gyógyszerek támogatási rendszere, a kötelező ügyvédi kamarai tagság, és több más magyar gyakorlat is, amit az amerikaiak problémásnak tartanak.

Külön kitérnek a közbeszerzésekre is. A Trump kereskedelmi főképviselője által jegyzett dokumentumban ez olvasható:

„Az USA cégei komoly aggodalmukat fejezték ki a magyar közbeszerzéseket illetően, mert azok nem mindig átláthatók, és rendre helyi és más EU-n kívüli szereplőknek kedveznek, például még Kínának is. A korrupció a magyar közbeszerzési eljárások esetében mély aggodalmakra ad okot Magyarországon, annak ellenére is, hogy számos intézkedés történt az ügyben az elmúlt években.”

Bár Magyarország nem köthet külön megállapodást az USA-val az uniós vámtarifáktól eltérően, a panaszok egy részét – például a közbeszerzések korrupciós kockázatát – akár csökkenthetné is.

A jelentés részletei azért is érdekesek, mert korábban, még Joe Biden elnöksége alatt az Egyesült Államok szankciós listára tette Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjét korrupció miatt. A magyar kormány ezt úgy értékelte, hogy a lépés csak „a távozó, sikertelen amerikai nagykövet utolsó, pitiáner bosszúja”. Gulyás Gergely szerint ráadásul, ha hónapok alatt is, de Rogán le is kerülhet a listáról.

A Válasz Onlie megkereste a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodát és a Miniszterelnöki Kormányirodát is a jelentéssel kapcsolatban, de egyelőre nem kaptak választ.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Nem zavart el senki!” – Pottyondy Edina cáfolja, hogy nem látják szívesen, és bejelentette, hol lép fel Erdélyben
A youtuber szerint kiforgatták a szavait, és valótlanságokat terjesztenek róla. Elárulta, hol lép fel Erdélyben, és kinek köszöni a támogatást.


Pottyondy Edina új bejegyzésében arról írt, hogy szerinte félreértelmezték a szombati írását, és több pontatlan állítás is elterjedt róla a közösségi médiában.

Mint fogalmazott, a fideszes „propaganda” részéről azóta olyan mondatok jelentek meg vele kapcsolatban, mint például: „Legmélyebb tiszteletem székely véreinké, akik elzavarták Pottyondy Edinát Erdélyből!” vagy „Nem látják szívesen Erdélyben Pottyondy Edinát.”

A bejegyzésében Pottyondy cáfolta ezeket az állításokat. Azt írta: „Nem zavart el senki Erdélyből, ugyanis megyek, pénteken indulok.” Hozzátette, hogy több városban is fellép, köztük Nagyváradon, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Csíkszeredában.

Szerinte nem a székelyek tiltakoznak ellene, hanem „néhány tucat gyűlölködő gazember, és a Fidesz helyi janicsárjai.”

Köszönetet mondott azoknak, akik az elmúlt napokban támogató üzeneteket küldtek neki, külön kiemelve a sepsiszentgyörgyieket és a székelyudvarhelyieket, és megjegyezte: közel tízezer néző követi heti rendszerességgel a videóit Erdélyből.

A posztban kitért arra is, hogy az előző választáson 170 ezer levélszavazat érkezett a Fideszre Erdélyből, ami szerinte „nincs a 20%-a sem az ott élő magyaroknak. (...) Nem a székelyek, hanem egy agresszív, gonosz, megátalkodott kisebbség terrorizál engem, és az ott élőket” - fűzte hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Milliárdokból építettek díszletet Rákay Philip Most vagy soha! filmjéhez, így néz ki most a terület
Az Átlátszó drónfelvételt közölt a fóti helyszínről. A képek alapján nem úgy tűnik, hogy a producer álmai szerint használnák ki azóta is a díszletvárost.


Sok minden eszébe juthat az embernek akkor, ha meghallja a Most vagy soha! filmcímet, ami a legtöbb számítás szerint több mint 7 milliárd forintos, állami támogatású költségvetésével a legdrágább magyar film lett, ennek ellenére fogadtatása vegyes volt. A mozipénztáraknál 164 ezren váltottak rá jegyet (és ebben benne vannak a dísz-, ingyenes és kötelező vetítések is), míg a tavalyi év (és egyben minden idők) legsikeresebb magyar filmjei, a Futni mentem és a Hogyan tudnék élni nélküled? egyaránt átlépte a 660 ezres nézőszámot – a „Demjén-film” jelenleg is fut a mozikban, és immár 740 ezer felett jár.

Rákay Philip művét sokan történelmi hitelessége és pontossága miatt is kritizálták. Igaz, azt a kritikusok is elismerték, hogy a látványban, elsősorban a monumentális díszletekben sikerült hitelesen megidézni 1848. március 15-ét. Érdemes azonban képzeletben visszaugrani a film bemutatása előtti időszakra is: az már akkor látszott, hogy a környezetre nagyon adnak a film készítői, és egy komplett várost húztak fel Fóton. Ezt büszkén meg is mutatták a sajtónak, Rákay maga pedig akkor azt nyilatkozta:

„A Most vagy soha! költségvetésének majdnem felét egy 8 hektáros, XIX. századi díszletváros felépítésére fordítottuk, ami a forgatás befejeztével 100%-os állami tulajdonba került, és évtizedekig bérelhető lesz.”

Az Átlátszó szerint ugyanakkor nem pontosan ezt történt. Az oknyomozó portál drónfelvételeken mutatta meg, hogy néz most ki a 8 hektáron megálmodott díszletváros. Mint írják, „kérdéses, miért került több milliárdba a díszletváros felépítése, ami valójában nagyrészt faszádokból és az azokat tartó faszerkezetekből áll. Ehhez tartozik még egy belső díszlet, a Pilvax kávézó replikája és egy mini-pontonhíd, ami a filmben a pesti hídfőhöz tartozott. Utóbbit, ahogy a felvételen látható, már kikezdte az idő, az egyik pillért tartó csónak mostanra nagyrészt elsüllyedt”.

A film látványvilágának nagy részét digitálisan alkották meg, ezek az utómunkák mintegy másfél évig tartottak – mint ismeretes, a nagyszabású művet nem is sikerült bemutatni Petőfi Sándor szültetésének 200. évfordulóján, 2023-ban.

A portál szerint egyetlen angol felirat utal arra, hogy a díszletet azóta használták egy amerikai produkció felvételeihez. Márciusban egy közelben lakó úgy nyilatkozott: „Amikor a Most vagy sohá!-t forgatták, akkor nagy volt a kiabálás, mostanában csend van, nem zavar minket, hogy itt van a stúdió”.

Az Átlátszó azt is megmutatta ugyanakkor, hogy a díszletváros a Rákay által emlegetett 8 (de számítások szerint inkább 8 és fél) hektáros területnek mindössze kis részét töltötte ki.

Egy 2022-es adásvételi szerződés szerint a Filmintézet 983 629 000 forintos vételárat fizetett a területért a fóti önkormányzatnak és egy Antal Ernő nevű milliárdos üzletembernek. Annak ellenére, hogy 2020 januárjában két szakértő cég a telek értékét 282 000 000 forintban határozta meg.

A Most vagy soha! díszletei napjainkban

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Teljes a káosz: elterjedt a pletyka, hogy Trump 90 napra felfüggeszti a vámokat, aztán cáfolták – fel-le ugrálnak a világ tőzsdéi
A nyitáskor még pánikhangulat volt, mindenhol zuhantak a tőzsdék, majd a pletyka nyomán felpattantak. De az öröm nem tartott sokáig, a Fehér Ház cáfolt.


Szinte példátlan, ami a világ tőzsdéin történt néhány perc alatt: először vadul kilőttek a részvényárfolyamok az egész napos zuhanás után, majd nem sokkal később ismét lefordultak. Az amerikai S&P 500 például először a mélypontról 8 százalékot ugrott, majd villámygorsan 2,3 százalékos mínuszba került.

Az egész őrület hátterében egy pletyka állt. Ugyanis elterjedt a hír, hogy Donald Trump 90 napra felfüggesztené a vámokat minden országgal szemben, Kínát kivéve.

A CNN szerint az egész hullámvasút abból az interjúból indult, amit az elnök legfőbb gazdasági tanácsadója, Kevin Hassett adott a Fox Newsnak. Megkérdezték, van-e rá esély, hogy Trump 90 napra felfüggeszti a vámokat, mire ő így válaszolt: „Az elnök úgy dönt, ahogy dönt.”

Számos hírhálózat ezt úgy értelmezte, hogy Trump 90 napos vámszünetet fontolgat. A CNBC rendkívüli hírként tálalta a dolgot, a befektetők pedig világszerte fellélegeztek.

Csakhogy nem sokkal később Steven Cheung, a Fehér Ház kommunikációs igazgatója cáfolta a hírt, fake news-nak nevezte a pletykát. Hasset maga is megerősítette, hogy soha nem mondott ilyet.

A piac erre is azonnal reagált, és a részvények világszerte ismét zuhanórepülésbe kezdtek. Az őrült fel-le ugrálás miatt a Varsói Értéktőzsde több mint egy órára felfüggesztette a kereskedést.

A CNN szerint mindez annak a jele, mennyire szeretnék a befektetők, ha Trump meggondolná magát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk