Trump kormánya nem akarta bevonni a háborús csetbe az Atlantic újságíróját, csak Mike Waltz rosszul mentett el egy telefonszámot
Donald Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz véletlenül vont be egy újságírót abba a Signal-csoportbeszélgetésbe, amelyben az Egyesült Államok jemeni csapásait tervezték. Három, az ügyet ismerő személy szerint azért történt a hiba, mert Waltz már hónapokkal korábban rossz név alá mentette el az újságíró telefonszámát, összekeverve egy másik kontaktjával – írta meg a The Guardian.
Ez a tévedés csak egy volt azok közül, amelyeket a Fehér Ház belső vizsgálata feltárt. A hibák sora még a 2024-es kampány alatt kezdődött, és egészen addig fel sem tűnt senkinek, amíg Waltz múlt hónapban létre nem hozta a kérdéses csoportbeszélgetést.
Trump rövid ideig állítólag fontolgatta, hogy leváltja Waltzot az eset miatt, leginkább azért mérgesedett fel, mert tanácsadójának a telefonjában szerepelt Jeffrey Goldberg, az Atlantic magazin főszerkesztőjének száma – egy olyan magaziné, amelyet Trump mélyen megvet –, és kevésbé azon, hogy egy katonai akcióról minősítés nélküli felületen, a Signalon tárgyaltak.
Végül azonban Trump nem váltotta le tanácsadóját, mert nem akarta megadni azt az örömöt sem az Atlanticnak, sem a sajtónak, hogy elmozdították a kabinetje egy fontos tagját alig néhány héttel második elnöki ciklusának kezdete után. Trumpot emellett megnyugtatták a belső vizsgálat eredményei is.
A nyilvánosságra került információk ugyanakkor „mélyreható informatikai ellenőrzést” indítottak el a Fehér Ház technológiai részlegénél. Ez kiderítette, hogy Goldberg száma egy valószínűtlen eseménysorozat miatt került Waltz telefonjába. Az egész akkor kezdődött, amikor Goldberg tavaly októberben e-mailben kereste meg Trump kampánystábját.
Három, a belső vizsgálatot ismerő személy szerint Goldberg egy olyan cikk miatt írt levelet, amely Trumpnak a sérült katonákhoz való viszonyát bírálta. A kampány arra kérte Waltzot, mint nemzetbiztonsági szakértőt, hogy segítsen kezelni a cikk keltette hullámokat.
Goldberg levelét továbbították Brian Hughes akkori Trump-szóvivőnek, aki aztán kimásolta az e-mail szövegét – benne Goldberg telefonszámával – és üzenetben továbbküldte Waltznak, hogy felkészíthessék őt a várható cikkre.
Egy nappal Goldberg cikkének tavaly október 22-i megjelenése után Waltz a CNN-en védte Trumpot: „Ne rám hallgassanak, hanem arra a 13 gyászoló családra, akik az Abbey Gate-i robbantás során veszítették el szeretteiket, és akik közül néhányan egy 30 ezer fős tömeg előtt mondták el, mennyit segített nekik Trump a gyász feldolgozásában.”
A Fehér Ház szerint a szám egy „kontaktajánló frissítés” miatt mentődött el helytelenül Waltz iPhone-jába. Egy forrás ezt úgy írta le, mint az iPhone automatikus funkcióját, amely egy korábban ismeretlen számot hozzárendel egy meglévő kontakthoz, ha összefüggést lát közöttük.
A tévedés egészen múlt hónapig nem derült ki, amikor Waltz fel akarta venni Hughest egy március 13-án létrehozott, „Húszi PC kis csoport” elnevezésű Signal-csoportbeszélgetésbe. Ehelyett Goldberg számát adta hozzá a csoporthoz, ahol több magas rangú amerikai tisztviselő is jelen volt, és ahol az Egyesült Államok jemeni húszik elleni csapásait tervezték.
Waltz közvetlenül az eset után azt állította, hogy soha nem találkozott vagy beszélt Goldberggel. A Fox Newsnak pedig azt mondta, hogy Goldberg száma „valahogy beszippantódott” a telefonjába – látszólag arra utalva, ahogyan az iPhone-ja mentette el a számot.
A Fehér Ház nem kommentálta a történetet. A vizsgálat azt sem tisztázta, milyen volt Waltz kapcsolata Goldberggel, ha volt egyáltalán. Telefonos megkeresésre Goldberg szombaton azt mondta: „Nem fogom kommentálni a kapcsolatomat Mike Waltzzal, azon kívül, hogy valóban ismerem, és már beszéltem vele.”
Trumpnak múlt héten számoltak be a vizsgálat eredményéről, nagyjából akkor, amikor eldöntötte, hogy megtartja Waltzot – mondta egy, az ügyet ismerő forrás. Trump elfogadta Waltz bocsánatkérését, és nyilvánosan is kiállt mellette, amióta a csoportbeszélgetés ügye nyilvánosságra került.
A jelek szerint Waltz némi együttérzést váltott ki Trump csapatából a Signal-ügy miatt, mivel a Fehér Ház engedélyezte a Signal alkalmazás használatát, főként azért, mert nem áll rendelkezésre olyan más platform, amellyel valós időben lehetne különböző hivatalok között biztonságosan kommunikálni – mondta két, a helyzetet jól ismerő személy.
Korábbi adminisztrációk – így például Joe Biden Fehér Háza – nem fejlesztettek ki alternatív megoldást a Signal helyett, mondta egyikük. Ideiglenes megoldásként Trump Fehér Háza azt tanácsolta a tisztviselőknek, hogy – a hivatalos sms-ek helyett – a Signalt használják továbbra is, ugyanúgy, ahogy az átmeneti időszak alatt tették.