HÍREK
A Rovatból

„Ne nyúlj hozzá!” – Több millióan tüntettek Trump és Elon Musk ellen az Egyesült Államokban és világszerte

A demonstrálók szerint a milliárdosok már mindent irányítanak. A tüntetők a jogfosztás, a megszorítások és a kormányzati leépítések ellen vonultak utcára.


Szombaton több millió ember vett részt Donald Trump amerikai elnök és Elon Musk elleni tüntetéseken mind az 50 szövetségi államban és a világ számos országában. A megmozdulást egy demokráciapárti mozgalom szervezte válaszul arra, amit szerintük „ellenséges hatalomátvételnek” és az amerikai jogok és szabadságjogok elleni támadásnak tartanak - írta a CNN.

Egyesült Államok-szerte több mint 1400 „Ne nyúlj hozzá!” néven ismert tömegtüntetést tartottak állami parlamenteknél, szövetségi épületeknél, kongresszusi irodáknál, a Társadalombiztosítási Hivatal székházánál, parkokban és városházák előtt – bárhol, „ahol biztosítani tudjuk, hogy meghallják a hangunkat” – mondták a szervezők. A mozgalom célja, hogy „véget vessen a milliárdosok hatalomátvételének”.

A szórólapokon ez állt:

„Akár a demokráciánk elleni támadások, akár a munkahelyek megszüntetése, a magánélet megsértése vagy az alapvető szolgáltatások leépítése miatt csatlakozol – ez a pillanat érted van. Országos szintű, látványos elutasítást akarunk kifejezni a válsággal szemben.”

Az Indivisible nevű szervezet szerint közel 600 ezren regisztráltak az eseményekre, amelyek egyes részei olyan nagyvárosokban zajlottak, mint London és Párizs. A mozgalomban civil jogi szervezetek, veteránok, nőjogi csoportok, szakszervezetek és LGBTQ+ szervezetek is részt vettek.

A szervezők három fő követelést fogalmaztak meg:

legyen vége a Trump-adminisztráció milliárdosainak hatalomátvételének és korrupciójának; legyen vége a Medicaid, a társadalombiztosítás és más létfontosságú programok forrásmegvonásának; vessenek véget a bevándorlók, transznemű emberek és más közösségek elleni támadásoknak.

A washingtoni tüntetésen több politikus is beszédet mondott a Trump-adminisztrációval kapcsolatban. Jamie Raskin marylandi demokrata képviselő például úgy fogalmazott, hogy „nincs jövő egy olyan elnökkel, aki Mussolini politikáját és Herbert Hoover gazdaságát követi”.

„Alkotmányunk nem azzal kezdődik, hogy »Mi, a diktátorok«, hanem azzal, hogy »Mi, a nép«” – mondta Raskin a Washington-emlékműnél összegyűlt több ezres tömeg előtt. – „Egy erkölcsös ember nem akar olyan diktátort, aki mindennek tudja az árát, de semminek sem az értékét.”

Az ország minden részéről érkeztek tüntetők a fővárosba. A National Mall területén azt skandálták: „Hé-hó, Trump menjen már!” A tábláikon pedig ilyen feliratok szerepeltek: „Védjük meg az alkotmányt” és „Ne nyúljatok a jogainkhoz!”

Ilhan Omar minnesotai demokrata képviselő így fogalmazott:

„Ha egy olyan országban akarsz élni, ahol még számít a jog, harcolnunk kell érte. Ha olyan országot akarsz, ahol gondoskodunk a szomszédainkról, segítjük a szegényeket és a gyermekeink jövőjébe fektetünk, harcolnunk kell érte.”

Maxwell Frost, floridai képviselő pedig arra buzdította az embereket, hogy tiltakozzanak, támogassanak szolidaritási kezdeményezéseket, vegyenek részt közvetlen akciókban és koncentráljanak a törvényhozási eszközökre.

„A történelem során az önkényurak soha nem elégedtek meg a meglévő hatalmukkal – mindig próbára teszik a határokat, átlépik a szabályokat, majd figyelik, hogy az emberek csendben maradnak-e vagy hangosan tiltakoznak”

– mondta Frost.

@clipsofkamala insane!!? #protests #handsoff ♬ original sound - 

Los Angelesben a tüntetők végigvonultak egy körülbelül másfél kilométeres körön a városháza felé, miközben azt skandálták: „A hatalom a népé!”, és olyan táblákat tartottak, mint „Ne nyúlj az oktatáshoz!” és „Állj ellen!”

Trump hivatalba lépése óta kormánya folyamatosan a szövetségi kiadások csökkentését hangoztatja. Ennek részeként több ezer szövetségi alkalmazottat bocsátottak el vagy értesítettek azonnali elbocsátásról. Elon Musk, aki a kormányzati hatékonyságért felelős hivatal vezetője, szintén a kiadások csökkentésére törekedett, miközben többször is félrevezető nyilatkozatokat tett az állami költekezésről.

Musk korábban azzal dicsekedett, hogy az USAID – az egyik legnagyobb humanitárius segélyszervezet – „a darálóba került”.

A kormányzat felszámolta több külföldi segélyprogramját, amelyek instabil demokráciákat támogattak, valamint fizetés nélküli szabadságra küldött több olyan munkavállalót, akik az amerikai választások biztonságáért feleltek.

A Társadalombiztosítási Hivatal működése is megingott, miután átszervezések miatt több ezer dolgozót elbocsátottak.

A Trump-kormányzat emellett rendkívüli intézkedéseket hozott a bevándorlás visszaszorítására: növelték az ICE-ra nehezedő nyomást, tömeges kitoloncolásokat terveztek, miközben több hibát is elkövettek – például véletlenül kitoloncoltak egy salvadori férfit.

Frost képviselő erre reagálva ezt mondta: „Azt mondják, a bevándorlók elviszik a munkánkat, miközben ők külföldre telepítik a munkahelyeket, és céges ügyvédekkel szétverik a szakszervezeteket.”

„Azt mondják, a transznemű emberek veszélyt jelentenek a gyerekekre, miközben ők bontják le a közoktatást. Ők azok, akik tagadják a klímaválságot, mérgezik a bolygót, és semmit sem tesznek a fegyveres erőszak okozta közegészségügyi válság ellen.”

Trump kormánya gyakran kétségbe vonja a klímatudományt, és visszavonásra készül több fontos környezetvédelmi szabályozást, például a járművekre és erőművekre vonatkozó szennyezéscsökkentési előírásokat. Emellett utasította a szövetségi kormányt, hogy vizsgálja felül a fegyvertartás korlátozását célzó pereket és politikákat.

Frost úgy fogalmazott:

„Az autoriter hatalomgyakorlás alattomos terjedése zajlik, korrupt milliárdosokkal és óriáscégekkel, akik úgy gondolják, joguk van beleszólni mindenbe, beleértve a szólásszabadságot is.”

Felháborodást váltott ki Mahmoud Khalil palesztin menekült esete is, akinek zöldkártyáját visszavonták a Columbia Egyetemen folytatott tiltakozásai miatt – sokan emiatt megkérdőjelezik, valóban érvényesül-e még az Alkotmány biztosította véleménynyilvánítás szabadsága.

„Közösségeink fizetik meg az árát, miközben Trumpék és Muskék kasszíroznak” – írták a szervezők. – „Ez nemcsak a pénzről szól, hanem a hatalomról. Ez a kormányzat mindenkit célba vesz, aki nem tartozik az elit 1%-ba – veteránokat, gyerekeket, időseket, gazdákat, bevándorlókat, transznemű embereket és politikai ellenfeleket.”

Bár a tüntetések túlnyomórészt békések voltak, az indianai Lafayette városában egy férfi fegyvert vett elő autójából és elindult a tömeg felé. A rendőrség szerint a férfit megakadályozták abban, hogy szabályosan kanyarodjon, emiatt összetűzés alakult ki, amely során egy tüntető fejjel lefejelte. Ezután a férfi visszament a járművéhez, kivett belőle egy fegyvert, majd később visszatette azt. A rendőrök őrizetbe vették, de miután megállapították, hogy nem szegezte senkire a fegyvert, elengedték.

Két szövetségi dolgozókat képviselő szakszervezet vezetője is beszédet mondott Washingtonban. Randy Erwin, a Szövetségi Alkalmazottak Nemzeti Szövetségének elnöke így fogalmazott: „A Trump-kormányzat tönkreteszi a közszolgáltatásokat ebben az országban. Azt állítják, hogy hatékonyabbá teszik az államot – ez egy kegyetlen vicc.”

A NFFE és az Amerikai Kormányzati Dolgozók Szövetsége pert indított San Franciscóban a kollektív alkujogok megszüntetése ellen.

„Azt hitték, könnyű célpontok vagyunk. De engedjétek meg, hogy mondjak valamit: mi, szakszervezeti tagok és veteránok, nem hagyjuk magunkat. Én magam is veterán vagyok. Nem hallgatunk el. Nem hajolunk meg. Azt mondjuk: le a kezekkel a szakszervezetünkről. Le a kezekkel a szerződésünkről” – mondta Everett Kelley, az AFGE elnöke.

Erwin „az eddigi legsúlyosabb támadásnak” nevezte a kollektív alkufolyamat ellen, amit az ország valaha látott.

Kelley hozzátette:

„Ott vagyunk a bíróságon, a médiában, a Kongresszusban és veletek együtt az utcán is. És nemcsak ott vagyunk, de nyerésre is állunk.”

Trump hivatalba lépése után megszüntette a kormányzati távmunka lehetőségét, és útmutatót adott az ügynökségeknek, hogyan írhatják felül a szakszervezeti megállapodásokat a távmunka terén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Boldog István röhögő fejekkel posztolta ki, hogy 0%-ot ért el a TISZA a Fidesz ellen Tiszakécskén, nem érdekelte, hogy nem is indultak
Arról nem posztolt, hogy Mosonmagyaróváron a független jelölt majdnem 80-20 százalék arányban verte a kormánypárt jelöltjét.


Időközi választásokat tartottak több településen vasárnap. Ezek közül a Fidesz két településen tudott nyerni. Boldog István, a kormánypárt korábban vesztegetéssel megvádolt képviselője sajátosan reagált az eredményekre a Facebookon. Mint írta:

„73.9 %-os eredménnyel győzött a Fidesz jelöltje Tiszakécskén, Tiszafüreden pedig 90%-al nyert!! Tisza a Tisza parton 0%!!”

Mondandóját számos nevetős szmájlival is illusztrálta. A Tisza Párt, korábbi ígéretéhez híven, valójában nem is indult a két időközin. Tiszakécskén Vona Gábor Második Reformkor (2RK) pártját, míg Tiszafüreden a Mi Hazánk képviselőjét verte a kormánypárt jelöltje.

Boldog nem említette ugyanakkor a mosonmagyaróvári egyéni választókerületi szavazás eredményét: ott a Mosonmagyaróvári Kerekasztal egyesület jelöltje közel 79 százalékot szerzett a Fidesz kevesebb mint 20%-ával szemben.

Boldog István ellen egyébként 2019-ben fogalmazódott meg gyanú, hogy korábban közölte magához rendelte Jász-Nagykun-Szolnok megyei választókörzetének polgármestereit közölve velük, hogy csak az kaphat európai uniós településfejlesztési támogatást, aki az általa kijelölt cégeket bízza meg a fejlesztések elvégzésével. Az ügy tárgyalása még mindig nem ért véget: tavaly novemberben kiderült, hogy az ügyészség „adminisztrációs hiba” miatt nem archivált az ügyészség három hónapot Boldog István lehallgatásaiból.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
VSquare: A tűzzel játszott Orbán Viktor a Balkánon, az amerikaiak szivárogtatták ki, mire készül a TEK
A miniszterelnök hajlandó lett volna akár a TEK-esekkel kicsempésztetni Milorad Dodikot Boszniából. Azonban a horvát hatóságok is fel voltak készülve arra, hogy a magyar terrorelhárítókat is letartóztassák, ha úgy alakul a helyzet.


Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró új részleteket osztott meg a VSquare hírlevelében arról, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) milyen feladatot kapott Bosznia-Hercegovinában.

Az újságíró szerint a TEK emberei Milorad Dodik, a boszniai szerb vezető kimenekítésére készültek, ha a helyi hatóságok megpróbálták volna letartóztatni őt.

Panyi állítása szerint a művelet közvetlenül Orbán Viktor utasítására indult volna.

A terv szerint Hajdu János és csapata Horvátországon keresztül hozta volna ki Dodikot Magyarországra. Ez azonban csak akkor történt volna meg, ha Dodikot ténylegesen őrizetbe veszik. Bár a szarajevói bíróság egy év börtönre ítélte a politikust, fellebbezhetett az ítélet ellen, így nem kellett attól tartania, hogy azonnal letartóztatják.

A terv időközben kiszivárgott. Panyi szerint „valójában az Egyesült Államok volt az, mely már a kezdetektől tudta, hogy a TEK-esek mire készülnek, és az amerikaiak voltak azok, akik azonnal értesítették Horvátországot.”

A horvát hatóságok ezek után felkészültek arra, hogy megakadályozzák Dodik átszállítását a határon. Az újságíró úgy tudja, hogy

„hajlandóak lettek volna a szeparatista szerb vezetőt, sőt, ha odáig fajul a helyzet, még Orbán TEK-eseit is fel- és letartóztatni a horvát határon.”

Egy európai tisztviselő szerint ez akár komoly eszkalációhoz is vezethetett volna, amely „akár egy teljesen kiszámíthatatlan következményekkel járó konfliktust is kirobbanthatott volna”. Panyi azt is leírta, hogy az amerikaiak mennyire felháborodtak az ügyön. Egy magyar tisztségviselő így fogalmazott: „nagyon”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Durván kikapott a Fidesz Mosonmagyaróváron az időközi választáson
A polgármester lemondása miatt tartottak időközi választást a városban. Az új jelöltre, Vida Zsuzsannára a fiatalok és az idősek is nagy arányban szavaztak.


Vida Zsuzsanna, a Mosonmagyaróvári Polgári Kerekasztal Egyesület (MPKE) jelöltje nyerte meg az időközi önkormányzati választást Mosonmagyaróváron.

A szavazatok 78,72 százalékát kapta meg, ez 1010 voksot jelent. A Fidesz–KDNP jelöltje, Nagy András 250 szavazatot szerzett, ami 19,49 százalékos eredmény.

A további három jelölt egy százalék alatti támogatottságot ért el.

A választást azért kellett kiírni, mert Szabó Miklós polgármester lemondott egyéni képviselői mandátumáról. A városvezető a Telexnek úgy fogalmazott: „Tizenkilencre lapot húztunk, és bíztunk az alsóban”. Hozzátette, hogy ekkora különbségre ők sem számítottak. Szerinte az eredmény egyik oka az lehetett, hogy most nem mozgósítottak annyi Fidesz-szavazót, mint korábban. Úgy látja, ennek hátterében országos okok is állhatnak, példaként említette a Magyar Nemzeti Bank ügyét, „ahol pajszer nélkül lehetett elvinni ötszáz milliárd forintot”.

Szabó Miklós szerint a választók azt is figyelembe vették, hogy eddig mit tett a városért az MPKE és az ő frakciója. Úgy véli, a győzelem ezt a munkát is visszaigazolja. A választókörzet egyik része egy új lakótelep, ahol főként fiatalok élnek, a másikban pedig idősebbek. A polgármester szerint most a fiatalok is aktívan részt vettek a választáson, az idősebbeknél pedig Vida Zsuzsanna személye és az ő ismertsége is fontos szempont lehetett.

A választás eredményeként a képviselő-testület létszáma 15 főre bővült. Korábban csak 14 tagja volt a testületnek, mert a kormányhivatal értelmezése szerint Szabó Miklós egyszerre csak egy szavazattal élhetett – vagy polgármesterként, vagy képviselőként –, így nem volt meg az MPKE és Szabó szavazataival együtt számított többség. A Fidesz–KDNP hét képviselői helyet szerzett, az MPKE hatot. A döntéshozatalban így a Mi Hazánk egyetlen képviselője játszott kulcsszerepet.

Szabó Miklós a körzetében tavaly 14 százalékpontos különbséggel győzte le fideszes kihívóját. Úgy számolt, hogy ha most is hasonló eredmény születik, akkor az MPKE is hét képviselői helyhez jut a testületben. Ha a Mi Hazánk képviselője továbbra is velük szavaz, akkor meglesz a többségük.

Mosonmagyaróváron 2023 nyarán váltották le a korábbi fideszes polgármestert, Árvay Istvánt. A választáson Szabó Miklós győzött, az MPKE pedig hat mandátumot szerzett a képviselő-testületben. A Fidesz–KDNP azonban eddig blokkolni tudta a munkájukat. A mostani választás és annak körülményei hasonlóak ahhoz, amit korábban Pápán is láthattunk, ahol szintén egy időközi választás eredményeként tudta a polgármester többségbe juttatni saját támogatói körét.

Forrás: Telex


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos felháborodott: „döbbenetes volt látni a vizes, felázott, csomagolópapírral lambériázott falakat” - 55 millióból csak átfestették az óvodát Alsószentmártonban
A független országgyűlési képviselő a közösségi oldalán mutatta meg, milyen állapotban van az az alsószentmártoni óvoda, amit - papíron - felújítottak. Azt írta, hogy valójában csak átfestették az épületet, de az se sokat ért.


Hadházy Ákos szerint „döbbenetes volt látni a vizes, felázott, csomagolópapírral lambériázott falakat”, és a képek sem adják vissza igazán a látványt, pláne nem a dohszagot.

A honatya azt állítja, hogy ottjártakor bútor és játék is alig volt az állítólag felújított óvodában, mert a berendezést a bukott fideszes polgármester testvére vitte át egy alapítványi bölcsődébe, amely 350 millió forintból épült, de gyerek nincs benne.

Ez már a harmadik alkalom, hogy Hadházy Alsószentmártonról posztolt. Korábban arról is írt, hogy a volt polgármester bosszúból elbocsátotta a közmunkásokat, valamint bemutatta a méregdrága alapítványi bölcsődét is, ahol a tornácon szerinte az óvodából elvitt bútorok láthatók.

A képviselő szerint jó hír, hogy a dél-baranyai, 1500 fős falu megszabadult a fideszes polgármestertől - igaz, ettől függetlenül a Fidesz az EP-választáson 85 százalékot kapott, a DK-MSZP 5, a Tisza párt pedig 3 százalékot.

Hadházy azzal zárja a bejegyzést, hogy „a kiskirályokból elege lett a vidéknek, de lebecsüli a propaganda, a megfélemlítés és a választási csalások erejét az, aki nem látja a számokat”. Szerinte nem reménytelen a hatalom leváltása, de „sokkal többre van annál szükség, mintsem a jövő évi ’választást’ várni”.


Link másolása
KÖVESS MINKET: