Trump elárulta, miben egyezett meg Zelenszkijjel: az USA ritkaföldfémeket kap, Ukrajna pedig újjáépítési támogatást
Újabb fontos megállapodás született Ukrajna és az Egyesült Államok között, amelynek értelmében az USA hozzáférést kap Ukrajna ritkaföldfém-készleteihez, cserébe pedig segít az ország újjáépítésében. Az egyezmény véglegesítése után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a napokban Washingtonba utazik, hogy hivatalosan is aláírja azt, tudta meg a CNN.
A tárgyalások hosszú ideje zajlottak, hiszen a felek között több kérdésben sem volt egyetértés. Az Egyesült Államok eredetileg azt szerette volna, ha Ukrajna jelentős mennyiségű ritkaföldfémet és más nyersanyagokat biztosítson az eddig kapott katonai segítség fejében. Korábban még egy 500 milliárd dollár értékű amerikai követelés is napirenden volt, ezt azonban Kijev elutasította.
Az ukrán kormány végül csak úgy bólintott rá az egyezségre, hogy a számára elfogadhatatlan pontokat törölték a szövegből. Egy ukrán tisztviselő szerint a végleges változat „egyértelműen meghatározza, hogyan járul hozzá az együttműködés Ukrajna biztonságához és békéjéhez”.
Donald Trump kedden az Ovális Irodában megerősítette, hogy Zelenszkij hamarosan Washingtonba érkezik az aláírás miatt.
„Úgy hallottam, hogy pénteken jön. Részemről rendben van, ha együtt szeretné aláírni velem. Ez egy nagyon nagy dolog” – fogalmazott az amerikai elnök.
Amikor arról kérdezték, hogy Ukrajna pontosan mit kap az üzlet részeként, Trump így válaszolt:
A ritkaföldfémek mellett más ásványkincsek kiaknázása is része az egyezségnek, de arról, hogy Ukrajna konkrét biztonsági garanciákat kap-e az Egyesült Államoktól, egyelőre nem született döntés.
Ukrajna már régóta küzd azért, hogy konkrét biztosítékokat kapjon az ország védelmére, hiszen nemcsak a mostani orosz támadásokat szeretné visszaverni, hanem a jövőbeli agressziót is megelőzné. Az európai vezetők is egyetértenek abban, hogy Ukrajnának erős támogatásra van szüksége.
Emmanuel Macron francia elnök hétfőn tárgyalt Trumppal, és a találkozó után felvetette, hogy Franciaország és az Egyesült Királyság akár katonákat is küldhetne Ukrajnába, ha a helyzet megköveteli. Keir Starmer brit miniszterelnök pedig, aki csütörtökön érkezik a Fehér Házba, úgy véli, hogy az amerikai biztonsági támogatás kulcsfontosságú lesz a béketárgyalásokhoz.
Miközben a nyugati országok az ukrán támogatás jövőjéről tárgyalnak, Oroszország folytatta a légitámadásokat. Az ukrán légierő közlése szerint szerda hajnalban legalább 177 drónt indítottak el az oroszok, ezek közül 110-et sikerült lelőni, míg 66 célba sem ért. Az éjszakai bombázásokban legalább heten életüket vesztették, köztük ketten Kijev körzetében.