Trump azt állította, semmit sem tudott arról, hogy az emberei véletlenül elküldték a háborús terveiket egy újságírónak
A Fehér Ház vizsgálatot indított hétfőn, hogy miként kerülhetett bele egy újságíró az adminisztráció azon zárt internetes kommunikációs csoportjába, amelyben az érintett zsurnaliszta állítása szerint vezető tisztségviselők a jemeni húszik ellen légicsapások terveit vitatták meg.
Brian Hughes, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője elmondta, hogy "nem szándékolt" módon a minősített adatokról szóló kommunikáció részesévé vált egy arra fel nem hatalmazott személy.
Az esetről az érintett újságíró, Jeffrey Goldberg, a The Atlantic lap főszerkesztője számolt be. Állítása szerint a nemzetbiztonsági tanácsadó Mike Waltz felől érkezett meghívás a Signal üzenetküldő alkalmazás zárt csoportjába, amit elfogadott. Az újságíró így részesévé vált annak az online üzenetváltásnak, amelynek összesen 18 tagja volt, köztük J.D Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, Mike Waltz, nemzetbiztonsági tanácsadó és John Ratcliffe, a CIA igazgatója.
Az újságíró elmondása szerint a csoport tagjaként nyomon tudta követni a jemeni húszik elleni amerikai légicsapásról zajló belső kormányzati eszmecserét, aminek révén előre értesült a március 15-én végrehajtott amerikai csapásról a húszik több célpontja ellen.
A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője az üggyel kapcsolatban megjegyezte, hogy ugyan illetéktelenül vált a csoport tagjává egy személy, ugyanakkor, ami nyilvánosságra került bemutatja, hogy az adminisztráció vezető tisztségviselői között mély és átgondolt koordináció van szakpolitikai kérdésekben. Brian Hughes megjegyezte, a húszik elleni katonai akció sikere demonstrálta, hogy az nem jelentett kockázatot sem amerikai katonákra, sem a nemzetbiztonságra.
Az estről Donald Trump amerikai elnököt is kérdezték újságírók a Fehér Házban. Az amerikai elnök ugyanakkor azt mondta, nem tud semmit az ügyről.
– mondta Trump, aki aztán vissza is kérdezett, hogy pontosan mi történt, mire az újságíró röviden felvázolta a helyzetet.
- fogalmazott az amerikai elnök.
Trump on his cabinet members using Signal to text war plans to a reporter: "I don't know anything about it. I'm not a big fan of The Atlantic. To be it's a magazine that's going out of business. But I know nothing about it. You're saying that they had what?" pic.twitter.com/cBl0g40tsm
— Aaron Rupar (@atrupar) March 24, 2025
Később a Fehér Ház egyik tisztviselője azt mondta, hogy vizsgálat van folyamatban, és Trumpot is tájékoztatták róla.
Hegseth viszont tagadta, hogy háborús terveket osztott volna meg a csevegésben.
– mondta újságíróknak a védelmi miniszter, aki hétfőn egy hivatalos Hawaii-utazáson tartózkodott.
Goldberg a CNN-nek adott interjúban reagált Hegseth tagadására.
- fogalmazott.
Az ügy szóba került a Kongresszus felsőházában is, ahol Chuck Schumer demokrata szenátor bírálta, hogy vezető tisztségviselők érzékeny kormányzati információkat osztottak meg egymással egy külső internetes platformon.
(MTI, Reuters)