„Történelmi pillanat a mai, mert a repülődandár vezetőjeként először köszönthetünk olyat, akinek az elsődleges szakmája nem a repülés”
Két év szolgálati idő után búcsúzott posztjától Gróf Gergely ezredes, a kecskeméti katonai repülőbázis parancsnoka. Utódja, Könczöl Ferenc ezredes átvette a repülődandár vezetését, de a leköszönő parancsnok beszédében több érdekes részletet is megosztott a 2023-as vezetőváltás nehézségeiről.
Gróf elmondása szerint meglepő módon értesült kinevezéséről 2023 februárjában.
Az akkori bázisparancsnokot, Ugrik dandártábornokot ő maga értesítette arról, hogy már nem ő tölti be a pozíciót.
Az ezredes szerint az ezt követő időszak is tele volt abszurd helyzetekkel. „Ami azután következett, az is felért egy standup komédiával, mert hivatalosan kifelé ezt nem lehetett még megszellőztetni, se média, se újság, se átadás-átvétel, és a parancsnokváltás ünnepélyes ceremóniája is csak hetekkel később következhetett” – mondta Gróf.
A leköszönő parancsnok beszédében kiemelte, hogy változások korát éljük. „Két év alatt két vezérkari főnök és harmadik légierő parancsnok vagy a légierő vezetéséért felelős elöljáró jutott.” Utódjának is odaszúrt:
Az új parancsnok, Könczöl Ferenc ezredes, aki karrierje nagy részében a légvédelmi rakéták területén szolgált, megköszönte elődje támogatását, és hozzátette, hogy a jövőben is számít együttműködésére a pilótaképzés kiemelt területén. Gróf Gergely a pilóta-utánpótlás tervezésében továbbra is kulcsszerepet kap.
A Honvédelmi Minisztérium a Telexnek elküldött levelében hangsúlyozta, hogy a Magyar Honvédség szakmai szempontok alapján hozza meg döntéseit, és a parancsnokváltás időszakában az alakulat zavartalanul működött. 2023-ban egy kormányrendelet lehetővé tette, hogy Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kéthavi felmentési idővel megszüntesse azon katonák szolgálati viszonyát, akik 45 éves korukat betöltötték és legalább 25 év szolgálati viszonnyal rendelkeznek.
„Ezek a katonák, akik tisztelettel és méltósággal szolgáltak, most lehetőséget kapnak arra, hogy a haderőből kilépve a civil életben is tovább tudjanak dolgozni” – nyilatkozta a miniszter az RTL Híradónak. Korábban azt is hozzátette, a fiatalítás célja az, hogy a távozók méltó körülmények között tudjanak továbblépni.