HÍREK

Megatüntetések mellé gazdasági háború – Bojkottal üzennek Erdogannak Törökországban

Százezrek tüntetnek Törökországban a börtönbe zárt isztambuli polgármesterért és más célokért. A tiltakozók kormányközeli kávézó-, étterem- és boltláncokat is bojkottálnak.


Özgür Özel, a török Köztársasági Néppárt (CHP) vezetője heti rendszerességű tüntetésekre és szélesebb gazdasági bojkott betartására szólította fel híveit. A politikus az isztambuli polgármester, Ekrem İmamoğlu melletti – egyben Erdoğan rendszere elleni – demonstráción beszélt, több százezer ember előtt.

Özel számos céget megnevezett, mint a bojkott célpontját, köztük a Doğuş-csoportot, amely több iparágban is jelen van, például az építőiparban, a médiában, az energetikában és az ingatlanszektorban. A vállalat kb. 200 éttermet és szórakozóhelyet működtet, köztük az isztambuli Soho House-t. Ugyancsak ehhez a csoporthoz tartozik az NTV televíziócsatorna, amely kormánypárti irányvonalat követ. Özel így fogalmazott: „A Doğuş Group a föld alá kerül, mert retteg ettől az összefogástól.”

A politikus a Salt Bae néven ismert török séf, Nusret Gökçe étteremláncát is a bojkottált cégek között említette.

Gökçe éttermei közül a londoni egységben akár 320 ezer forintot is elkérnek egy adag steakért. Özel azt mondta: „Nem vásárolunk olyan cégektől, akik az NTV-n hirdetnek. Nem nézzük az NTV-t. És nem megyünk be a Nusr-Et étterembe.”

A CHP vezetője arra is felszólította a török vállalatokat, hogy ne hirdessenek olyan médiumokban, amelyek csak korlátozottan számolnak be a tüntetésekről, és amelyek Erdoğan álláspontjával összhangban „erőszakos mozgalomként” mutatják be a demonstrációkat.

A tiltakozások Erdoğan talán legnagyobb riválisa, Ekrem İmamoğlu fővárosi polgármester letartóztatása után kezdődtek.

A tüntetők naponta gyűltek össze az isztambuli városháza környékén, ahol több alkalommal összetűzésbe keveredtek a rendőrökkel. Az ellenzéki párt később arra kérte híveit, hogy hagyjanak fel az éjszakai demonstrációkkal, ugyanakkor a tiltakozások más helyszíneken tovább folytatódtak.

Ez már nemcsak Isztambul polgármesterének elengedéséről, hanem jóval többről szól

A mozgalomhoz több politikai párt, diákszervezet és civil csoport is csatlakozott. A követelések között szerepel a demokratikus jogok visszaállítása, a kurd politikus, Selahattin Demirtaş szabadon engedése, a megélhetési válság kezelése és az igazságszolgáltatás függetlensége is. Jogvédő szervezetek szerint az elmúlt tíz napban számos diákvezetőt tartóztattak le, és tanári, valamint textilipari szakszervezetek tagjai szintén házi őrizetbe kerültek.

A bojkott hatására kormánypárti szavazók is akcióba léptek: több helyen sorban állva fotózkodtak a kormányközeli cégnek tartott Espressolab előtt, illetve olyan könyvesboltokban vásároltak, amelyek szintén szerepelnek a CHP tiltólistáján. A bojkottált cégeket felsoroló weboldalt a hatóságok nem sokkal az indulása után elérhetetlenné tették.

Recep Tayyip Erdoğan elnök bírálta a kezdeményezést, és azt mondta: „Nem engedhetjük, hogy felelőtlen politikusok tönkretegyék a kereskedőket, csődbe vigyék az iparosokat és aláássák a vállalkozókat ezekkel az akciókkal.”

A tüntetések ideje alatt a kormány meghosszabbította az Eid al-Fitr muszlim ünnep nyilvános munkaszüneti időszakát. Az elmúlt tizenkét napban több mint 1900 embert tartóztattak le, és az ellenzék szerint az isztambuli börtönök megteltek, ezért sok tüntetőt más településekre szállítottak. Ankarában is tartottak demonstrációt, ott a médiahatóság, a RTÜK épülete előtt tiltakoztak az ellenzéki csatornákra kiszabott élő közvetítési tilalmak miatt.

(The Guardian)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Meghalt Őrsy László
A világjáró jezsuita szerzetes 103 éves volt.


Április 3-án, 103 éves korában elhunyt Őrsy László jezsuita szerzetes, kánonjogász és egyetemi tanár. A Magyar Kurír beszámolója szerint egy New York melletti idősotthonban érte a halál.

Őrsy László 1921-ben született a Fejér megyei Pusztaegresen. Középiskolai tanulmányait a székesfehérvári ciszterci gimnáziumban végezte, majd a Pázmány Péter Tudományegyetemen jogot hallgatott. 1943-ban belépett a Jézus Társaságába, és Zugligetben kezdte meg a szerzetesi életet. A második világháború idején Szegeden filozófiát tanult, majd 1946-ban elhagyta az országot, hogy Rómában folytassa tanulmányait. Itt filozófiai licenciátust szerzett, majd teológiát tanult, amit végül a belgiumi Leuvenben fejezett be.

Pappá szentelése után a walesi Saint Asaphban fejezte be a jezsuita képzés utolsó szakaszát, a terciát. Ezt követően Londonban szolgált, majd a Pápai Gergely Egyetemen kánonjogi doktorátust szerzett. Oxfordban civil jogi mesterfokozatot kapott. 1961 és 1966 között a Gergely Egyetemen tanított kánonjogot.

Emellett tagja volt az Angol Kollégiumnak, és Francis William Markall érsek tanácsadójaként részt vett a második vatikáni zsinaton.

1967-ben az Egyesült Államokba költözött. Oktatott a washingtoni Katolikus Egyetemen, a Fordham Egyetemen, majd a Georgetownon, ahol professor emeritusként hosszú éveken át tartott kurzusokat. Emellett más egyetemeken is rendszeresen oktatott.

Bár életének nagy részét Amerikában töltötte, gyakran hazalátogatott Magyarországra, ahol továbbra is aktívan jelen volt a tudományos életben.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Donald Trump szerint csak „könyvelési hiba” az, ami miatt Marine Le Pent elítélték
Az amerikai elnök szerint a francia politikus ellen is olyan boszorkányüldözés zajlik, mint korábban ellene.


Donald Trump pénteken a saját közösségi oldalán, a Truth Socialon fejtette ki véleményét Marine Le Pen ügyéről. Az amerikai exelnök a francia politikus védelmére kelt, és azt írta: „Free Marine Le Pen!”, azaz „Szabadságot Marine Le Pennek!” Bejegyzésében hozzátette:

„Nem ismerem Marine Le Pent, de értékelem, milyen keményen dolgozott annyi éven át. Veszteségeket szenvedett el, de tovább folytatta, és most a nagy győzelem előtt elkapják egy kisebb váddal, amiről valószínűleg semmit sem tudott – nekem »könyvelési« hibának hangzik”.

Trump szerint a francia szélsőjobboldali politikus elleni eljárás nagyon hasonlít arra, amit ő is megtapasztalt korábban. Szerinte Le Pen is egyfajta boszorkányüldözés áldozata lett.

A francia bíróság a közelmúltban bűnösnek mondta ki Marine Le Pent és több párttársát. A döntés szerint 2004 és 2016 között az Európai Parlament költségvetéséből olyan embereket fizettek, akik a Rassemblement National nevű pártnak dolgoztak, nem pedig az EP-nek. Az ügyészség szerint a vádlottak ezzel összesen 2,9 millió eurós, azaz mintegy 1 milliárd 168 millió forintos kárt okoztak.

A vád szerint előfordult, hogy a fizetett munkatársak fizikailag nem is jártak Brüsszelben vagy Strasbourgban, és akadt köztük olyan is, aki soha nem találkozott azzal a képviselővel, akinek papíron a személyi asszisztense volt.

A magyar miniszterelnök is kiállt Le Pen mellett. Orbán Viktor egy rövid üzenetben ezt írta: „Je suis Marine!”.

(via CNN, 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Most autóval támadtak a Tisza Párt egyik pultjára Rakamazon
Egy idősebb hölgy igyekezett elütni az aktivisták egy kisasztalát, mérsékelt sikerrel. Ugyanakkor utána meglehetősen rossz történelmi időket idézően fenyegette meg a pultozókat.


Folytatódnak az atrocitások a Tisza Párt aktivistái ellen. Ezúttal Rakamazról mutatott egy videót Magyar Péter. A felvételen egy idősebb hölgy egy két Suzukival próbálja – nem kimondottan nagy sebességgel – eltolni a párt standját, pontosabban csak annak kisasztalát.

Az aktivisták neki is szegezik a kérdést, hogy el akarja-e ütni őket, de az autóból kiszállva ő ezt tagadja. Ugyanakkor Magyar Péter is megjegyzi, hogy

„a nő a náci időket idéző módon jelezte, hogy szappant készítene a TISZA önkénteséből”.

„Mi kell még, hogy megszólaljon Orbán Viktor és elnézést kérjen, amiért a poloskázó beszédével kiszabadította az erőszak szellemét a palackból? Miniszterelnök úr, hívja vissza a janicsárjait az utcákról! Fejezze be, hogy miközben a békéről papol, magyart a magyar ellen uszít!” – írja a posztjában a Tisza elnöke.

Hozzátette: „A magyar emberek a Nemzet Hangja népszavazáson arról is dönthetnek, hogy a fideszes gyűlöletkeltést és erőszakot választják, vagy a békét a Tiszával.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Benjamin Netanjahu az NKE díszpolgára lett
Benjamin Netanjahu pénteken a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott beszédet. Azt mondta, a békéhez erős hadsereg és gazdaság kell – ez szerinte Izrael titka.


Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök pénteken a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) tartott beszédet, ahol a Civis Universitatis Honoris Causa címet is átvette. Ezzel az egyetem díszpolgárává avatták.

A kitüntetés átvétele után Netanjahu arról beszélt, mennyire fontos az oktatás és a stabil jövőkép. Példaként említette, hogy

a zsidó nép fennmaradásához elengedhetetlen volt egy saját állam létrehozása, amely védelmet biztosít számukra.

Azt mondta: „Ha el akarnak pusztítani, szükséged van egy erős hadseregre, amelyet Izraelnek sikerült létrehoznia.”

Hozzátette, hogy egy ilyen hadsereg működtetéséhez sok pénz kell, és mivel Izrael védelme nagy erőforrásokat igényel, ehhez erős gazdaságra is szükség volt. Elmondta, hogy az izraeli gazdaság korábban szocialista alapokon nyugodott, ezt alakították át szabadpiaci, modern, kapitalista rendszerré. A magas ütemű GDP-növekedés révén a védelmi kiadások aránya csökkenni kezdett az állami költségvetésben. Netanjahu szerint „az erős hadsereg és az erős gazdaság együttese vezet a békéhez”.

Beszéde végén megjegyezte, hogy szoros partnerségre számít az Egyesült Államokkal és Magyarországgal is.

Az izraeli kormányfő csütörtök hajnalban érkezett Budapestre. Ellene korábban a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki emberiesség elleni bűncselekmények miatt. Mivel Magyarország tagja az ICC-nek, a nemzetközi jog szerint a magyar hatóságoknak le kellett volna tartóztatniuk. Ehelyett Gulyás Gergely csütörtök reggel bejelentette, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Ezt később Orbán Viktor is megerősítette.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: