Megatüntetések mellé gazdasági háború – Bojkottal üzennek Erdogannak Törökországban
Özgür Özel, a török Köztársasági Néppárt (CHP) vezetője heti rendszerességű tüntetésekre és szélesebb gazdasági bojkott betartására szólította fel híveit. A politikus az isztambuli polgármester, Ekrem İmamoğlu melletti – egyben Erdoğan rendszere elleni – demonstráción beszélt, több százezer ember előtt.
Özel számos céget megnevezett, mint a bojkott célpontját, köztük a Doğuş-csoportot, amely több iparágban is jelen van, például az építőiparban, a médiában, az energetikában és az ingatlanszektorban. A vállalat kb. 200 éttermet és szórakozóhelyet működtet, köztük az isztambuli Soho House-t. Ugyancsak ehhez a csoporthoz tartozik az NTV televíziócsatorna, amely kormánypárti irányvonalat követ. Özel így fogalmazott: „A Doğuş Group a föld alá kerül, mert retteg ettől az összefogástól.”
Gökçe éttermei közül a londoni egységben akár 320 ezer forintot is elkérnek egy adag steakért. Özel azt mondta: „Nem vásárolunk olyan cégektől, akik az NTV-n hirdetnek. Nem nézzük az NTV-t. És nem megyünk be a Nusr-Et étterembe.”
A CHP vezetője arra is felszólította a török vállalatokat, hogy ne hirdessenek olyan médiumokban, amelyek csak korlátozottan számolnak be a tüntetésekről, és amelyek Erdoğan álláspontjával összhangban „erőszakos mozgalomként” mutatják be a demonstrációkat.
A tüntetők naponta gyűltek össze az isztambuli városháza környékén, ahol több alkalommal összetűzésbe keveredtek a rendőrökkel. Az ellenzéki párt később arra kérte híveit, hogy hagyjanak fel az éjszakai demonstrációkkal, ugyanakkor a tiltakozások más helyszíneken tovább folytatódtak.
Ez már nemcsak Isztambul polgármesterének elengedéséről, hanem jóval többről szól
A mozgalomhoz több politikai párt, diákszervezet és civil csoport is csatlakozott. A követelések között szerepel a demokratikus jogok visszaállítása, a kurd politikus, Selahattin Demirtaş szabadon engedése, a megélhetési válság kezelése és az igazságszolgáltatás függetlensége is. Jogvédő szervezetek szerint az elmúlt tíz napban számos diákvezetőt tartóztattak le, és tanári, valamint textilipari szakszervezetek tagjai szintén házi őrizetbe kerültek.
A bojkott hatására kormánypárti szavazók is akcióba léptek: több helyen sorban állva fotózkodtak a kormányközeli cégnek tartott Espressolab előtt, illetve olyan könyvesboltokban vásároltak, amelyek szintén szerepelnek a CHP tiltólistáján. A bojkottált cégeket felsoroló weboldalt a hatóságok nem sokkal az indulása után elérhetetlenné tették.
A tüntetések ideje alatt a kormány meghosszabbította az Eid al-Fitr muszlim ünnep nyilvános munkaszüneti időszakát. Az elmúlt tizenkét napban több mint 1900 embert tartóztattak le, és az ellenzék szerint az isztambuli börtönök megteltek, ezért sok tüntetőt más településekre szállítottak. Ankarában is tartottak demonstrációt, ott a médiahatóság, a RTÜK épülete előtt tiltakoztak az ellenzéki csatornákra kiszabott élő közvetítési tilalmak miatt.