Trump bejelentette, hogy vesz egy Teslát, miután néhány hét alatt 50%-ot zuhant a cég árfolyama
A Tesla részvényei jelentősen veszítettek értékükből az elmúlt hónapokban, a vállalat piaci értéke több mint a felére csökkent. Az eladások világszerte visszaestek, miközben az elemzők sorra csökkentik a cég célárát, írja a Portfólió.
A részvényárfolyam csökkenése mögött több tényező is áll, ezek között Elon Musk politikai szerepvállalása is szerepet játszik. A vállalatvezető az utóbbi időszakban több olyan nyilatkozatot tett, amelyek széles körű reakciókat váltottak ki. Támogatását fejezte ki a német AfD párt iránt, javasolta, hogy az Egyesült Államok lépjen ki a NATO-ból, és azt is felvetette, hogy az ukrán oligarchák szankcionálása segíthetne a háború befejezésében. Emellett az amerikai tisztviselőkkel is konfliktusba került, miközben jelentős költségcsökkentési intézkedéseket hajtott végre, és nagyszámú elbocsátást kezdeményezett az állami szektorban.
A vállalat eladásai több országban is visszaestek. Az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) adatai szerint
Németországban az első két hónap során 2706 Tesla jármű talált gazdára, ami 70,6 százalékos visszaesést jelent. Franciaországban 45 százalékkal, Norvégiában 44,4 százalékkal csökkentek az eladások az előző év azonos időszakához képest. Hasonló folyamat figyelhető meg Ausztráliában is, ahol a Tesla 65,6 százalékkal kevesebb autót adott el januárban és februárban, mint egy évvel korábban. Kínában a sanghaji gyár februári kiszállításai 49 százalékkal csökkentek, ami 2022 júliusa óta a legalacsonyabb havi adat. Az Egyesült Államokban is érzékelhető a helyzet hatása, több Tesla-kereskedésnél tüntetések zajlottak, és „TeslaTakedown” néven egy platform is létrejött, amely szervezi a demonstrációkat.
A Tesla részvényárfolyama 2024 végén, Donald Trump választási győzelme után rövid idő alatt megduplázódott, mivel a befektetők azt várták, hogy Musk és Trump kapcsolata kedvező hatással lesz a vállalatra. Azóta azonban az árfolyam csökkenésnek indult, és a vállalat történetében először hét egymást követő héten keresztül esett.
A Tesla eddig nem fektetett jelentős összegeket marketingre, mégis világszerte ismert márkává vált, részben Elon Musk személyes ismertségének köszönhetően.
A Tesla márkája sokak számára az elektromos autózás egyik legismertebb szimbólumává vált, ugyanakkor egyesek szerint politikai jelentőséggel is bír.
Donald Trump korábban többször bírálta az elektromos autózást, és azt is felvetette, hogy meg kellene szüntetni az állami támogatásokat, amelyek eddig jelentős bevételi forrást jelentettek a Teslának. Musk erre úgy reagált, hogy a támogatások megszüntetése a versenytársakat nagyobb mértékben érintené.
a Tesla árfolyamának csökkenése és az eladások visszaesése komoly kihívást jelent a cég számára, a hosszú távú befektetők még bíznak abban, hogy a Trump-adminisztráció deregulációs politikája és Musk politikai befolyása segítheti a vállalatot. A Tesla továbbra is fejleszti az önvezető autókkal és a robotaxi-rendszerrel kapcsolatos technológiáit, de kérdés, hogy Musk politikai szerepvállalása milyen hatással lesz a márka jövőjére - írta a lap.